metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Netflix
Větší foto
Netflix | foto: Netflix

Internetové televize snížily datové toky, aby ulevily přetíženým sítím. Jak se to dotýká diváků?

13. dubna 2020  19:16 Filip Jaroševský Metro.cz

Netflix, Disney Plus, HBO GO a mnoho dalších takzvaných streamovacích služeb tvoří víc než třetinu veškerého internetového provozu. Během epidemie koronaviru však lidé tráví mnohem více času ve svých domovech, a logicky tak zvyšují nápor na sítě. Nikdo však nestojí o to, aby se zhroutil celý internet. Proto se internetové televize spolu s videoportálem YouTube raději před pár dny rozhodly omezit svou přenosovou rychlost. To ale v případě internetových televizí znamená například to, že se kvalita obrazu streamovaných filmů a seriálů podstatně snížila. Otázkou však zůstává, kolik diváků to reálně pozná.

Videa v nižší kvalitě

  • Videa tvoří dle statistik zhruba šedesát procent přenášeného internetového obsahu. Je tedy logické, že se nová omezení týkají právě jich. Mezi služby, které mají na trhu streamovaného videa největší podíl, patří Netflix (jeho podíl činí přes 12 procent) a YouTube (s podílem přes 8 procent.).
  • Streamovací služba Netflix má po celém světě 151 milionů předplatitelů. Ti čeští zde naleznou také tuzemské filmy a dokumenty. Netflix se kromě své hlavní činnosti věnuje i vlastní produkci televizních seriálů či televizních filmů. Jeho vlajkovou lodí byl například v minulosti oceňovaný seriál z produkce BBC Dům z karet.
  • Mezi hlavní konkurenty Netflixu v oblasti streamingu patří v USA například služby Hulu či Amazon Prime. V Česku je to HBO GO (HBO), Voyo (od Nova TV) nebo O2TV (O2).

„Někteří samozřejmě začali nadávat, že mají zaplacené vysoké rozlišení 4K a že to by tak hrálo, aby byli omezovaní. Takový Netflix si pak sice za 4K žádá příplatek, zároveň vám ale umožní streamovat filmy a seriály na více zařízeních zároveň. A to je mnohem důležitější, protože to opravdové rozlišení 4K reálně mají jen někteří z nás. Nevěříte?“ vysvětluje redaktor filmového webu moviezone.cz Václav Rybář.

Pokud chcete zjistit, jak jste na tom s kvalitou svého obrazu ve skutečnosti, stačí na to podle Rybáře jednoduchá finta. Při přehrávání Netflixu například na notebooku zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl Shift Alt D. Poté se vám ukáže podrobně rozepsaný datový tok, kterým k vám Netflix svůj originální obsah posílá. Ten je však přímo závislý na kvalitě vašeho internetového připojení. „Dost možná tak koukáte na své 4K televizi pouze na horší variantu – Full HD, nebo v ještě horším případě na rozlišení 720p. A ještě si při tom chrochtáte, jak to máte lepší než soused. Díky chytrým algoritmům se vám ta kvalita může klidně měnit za chodu, a vy to nepoznáte. Proč? Protože nejste ti praví geekové a gurmáni. Nestyďte se za to, takhle to má většina populace,“ dodává Rybář.

Podobné opatření snížení kvality svého obsahu zavedl před pár dny také herní gigant PlayStation. Na oficiálním blogu společnosti to uvedl šéf společnosti Sony Jim Ryan. Uživatelé poznají pomalejší datový tok jednoduše tak, že se čekání na hry pro PlayStation ze své knihovničky může značně protáhnout. Připojení pro hry více hráčů, takzvaného multiplaxeru, by se ale opatření týkat neměla. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy