metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Větší foto
Již v dávných dobách lidé věděli, že chmel prospívá kvalitě vlasů. | foto: BUDĚJOVICKÝ BUDVAR

Iontový nápoj s pěnou pomáhá. Nic se ale nemá přehánět

  12:51
České pivo má hodně vitaminu B.

Říkat o pivu, že je zdravé, je bruslení na tenkém ledě. Přece jen se ale najde spousta blahodárných účinků, které mírné pití zrzavého lektvaru má. Tímto tématem se zabývá například Nizozemský pivní institut. Ten pravidelně publikuje vědecké analýzy, jež zkoumají vliv mírné konzumace piva na zdraví. Pozitivním vlivem piva na organismus se ale zabývají i čeští vědci. Pročetli jsme několik studií a máme pro vás několik dobrých zpráv.

Pomůže s chřipkou
Studie Nizozemského pivního institutu, které najdete na webu Beerandhealth.eu, upozorňují například na to, že pivo v malém množství může mít příznivý účinek na imunitní systém. Některé studie dokonce uvádějí, že mírná konzumace alkoholu denně může snížit riziko běžného nachlazení. Sloučeniny v chmelu také chrání před zánětem.

Hezčí svět

  • Na pozitivní dopady mírného pití piva jsme se zeptali i Petra Košina, podsládka technologie výroby Budějovického Budvaru.  „Pivo má mezi alkoholickými nápoji výjimečné postavení tím, že ze všech alkoholických nápojů obsahuje alkoholu nejméně. Střídmé pití piva může být přínosné skrz svou společenskou úlohu a malé dávky piva mohou být moderátorem zdravých mezilidských vztahů. Svět je s pivem hezčím místem pro život, což určitě nemůže zdraví ublížit,“ říká výzkumný pracovník Budějovického Budvaru.

Zdravější kůže
Pivo je plné vitaminů. Tradičně bývá zdůrazňován vitamin B. „Béčko“ chrání tělo před kožními chorobami a také například pomáhá s popraskanými rty a koutky. Podle českého Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského dokonce české pivo obsahuje větší množství vitaminů skupiny B než piva zahraniční. Ústav porovnával 22 tuzemských a 16 zahraničních piv, ve kterých analyzoval vitaminy skupiny B, sacharidy a vlákninu. Ve všech sledovaných parametrech bylo možné české pivo odlišit, množství sledovaných benefitních látek bylo obecně vyšší.

Snižuje riziko srdečních chorob
Zlatavý mok také pomáhá udržet zdravé srdce a cévy. Tento pozitivní vliv na organismus se poměrně těžko vysvětluje. Proto sáhneme po zjednodušení. Nejspíš víte, že je víc druhů cholesterolu. „Zlý“ LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách arterií. Naopak „hodný“ HDL-cholesterol pomáhá vracet nadbytek cholesterolu (jako takového) do jater a tím snižuje riziko jeho usazování se na stěnách tepen.

Zjednodušeně řečeno – jedno pivo denně pomáhá snižovat hladinu nezdravého cholesterolu v krvi a tím snižuje například riziko infarktu či mrtvice.

Posiluje kosti
Rozumná konzumace piva také zvyšuje hustotu kostí a brání jejich řídnutí. Za tento pozitivní vliv je zodpovědný obsah křemíku v pivu. Nic se ale nemá přehánět. Naopak při pravidelném pití velkého množství působí nápoj opačně a podílí se na oslabování stavby kostí, což může vést i k častým zlomeninám.

Prevence
Pivo je přirozeně prokvašený nápoj bez chemie s vhodným obsahem iontů. Obsahuje antioxidanty a vhodnou kombinaci minerálů, zejména draslíku a hořčíku. Jeho umírněná konzumace má na lidský organismus pozitivní účinky. Ty prezentuje i Český svaz pivovarů a sladoven. Podle něj střídmá konzumace piva může mít příznivý vliv v oblasti prevence mnoha civilizačních chorob. „Doporučená denní dávka českého piva s ohledem na obsah alkoholu jsou dva půllitry pro muže a dvě třetinky pro ženy,“ radí svaz na svém webu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy