metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Již v dávných dobách lidé věděli, že chmel prospívá kvalitě vlasů. | foto: BUDĚJOVICKÝ BUDVAR

Iontový nápoj s pěnou pomáhá. Nic se ale nemá přehánět

  12:51
České pivo má hodně vitaminu B.

Říkat o pivu, že je zdravé, je bruslení na tenkém ledě. Přece jen se ale najde spousta blahodárných účinků, které mírné pití zrzavého lektvaru má. Tímto tématem se zabývá například Nizozemský pivní institut. Ten pravidelně publikuje vědecké analýzy, jež zkoumají vliv mírné konzumace piva na zdraví. Pozitivním vlivem piva na organismus se ale zabývají i čeští vědci. Pročetli jsme několik studií a máme pro vás několik dobrých zpráv.

Pomůže s chřipkou
Studie Nizozemského pivního institutu, které najdete na webu Beerandhealth.eu, upozorňují například na to, že pivo v malém množství může mít příznivý účinek na imunitní systém. Některé studie dokonce uvádějí, že mírná konzumace alkoholu denně může snížit riziko běžného nachlazení. Sloučeniny v chmelu také chrání před zánětem.

Hezčí svět

  • Na pozitivní dopady mírného pití piva jsme se zeptali i Petra Košina, podsládka technologie výroby Budějovického Budvaru.  „Pivo má mezi alkoholickými nápoji výjimečné postavení tím, že ze všech alkoholických nápojů obsahuje alkoholu nejméně. Střídmé pití piva může být přínosné skrz svou společenskou úlohu a malé dávky piva mohou být moderátorem zdravých mezilidských vztahů. Svět je s pivem hezčím místem pro život, což určitě nemůže zdraví ublížit,“ říká výzkumný pracovník Budějovického Budvaru.

Zdravější kůže
Pivo je plné vitaminů. Tradičně bývá zdůrazňován vitamin B. „Béčko“ chrání tělo před kožními chorobami a také například pomáhá s popraskanými rty a koutky. Podle českého Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského dokonce české pivo obsahuje větší množství vitaminů skupiny B než piva zahraniční. Ústav porovnával 22 tuzemských a 16 zahraničních piv, ve kterých analyzoval vitaminy skupiny B, sacharidy a vlákninu. Ve všech sledovaných parametrech bylo možné české pivo odlišit, množství sledovaných benefitních látek bylo obecně vyšší.

Snižuje riziko srdečních chorob
Zlatavý mok také pomáhá udržet zdravé srdce a cévy. Tento pozitivní vliv na organismus se poměrně těžko vysvětluje. Proto sáhneme po zjednodušení. Nejspíš víte, že je víc druhů cholesterolu. „Zlý“ LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách arterií. Naopak „hodný“ HDL-cholesterol pomáhá vracet nadbytek cholesterolu (jako takového) do jater a tím snižuje riziko jeho usazování se na stěnách tepen.

Zjednodušeně řečeno – jedno pivo denně pomáhá snižovat hladinu nezdravého cholesterolu v krvi a tím snižuje například riziko infarktu či mrtvice.

Posiluje kosti
Rozumná konzumace piva také zvyšuje hustotu kostí a brání jejich řídnutí. Za tento pozitivní vliv je zodpovědný obsah křemíku v pivu. Nic se ale nemá přehánět. Naopak při pravidelném pití velkého množství působí nápoj opačně a podílí se na oslabování stavby kostí, což může vést i k častým zlomeninám.

Prevence
Pivo je přirozeně prokvašený nápoj bez chemie s vhodným obsahem iontů. Obsahuje antioxidanty a vhodnou kombinaci minerálů, zejména draslíku a hořčíku. Jeho umírněná konzumace má na lidský organismus pozitivní účinky. Ty prezentuje i Český svaz pivovarů a sladoven. Podle něj střídmá konzumace piva může mít příznivý vliv v oblasti prevence mnoha civilizačních chorob. „Doporučená denní dávka českého piva s ohledem na obsah alkoholu jsou dva půllitry pro muže a dvě třetinky pro ženy,“ radí svaz na svém webu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek