metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Kronplatz
Kronplatz | foto: Profimedia.cz

Italský Kronplatz nabízí božské lyžování

8. února 2017  15:26 Kamila Hudečková
Chcete-li si v zimě opravdu zalyžovat a mít jistotu sněhu, vyrazte za hranice. Perfektním střediskem je italský Kronplatz v Jižním Tyrolsku se skvělým zázemím a moderním vybavením.

Jak se sem dostat, kolik stojí skipas

  • Z Česka se do Kronplatzu dostanete po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Brenner a sjedete na Brixen, silnice 49 do Brunecku.
  • Cesta trvá sedm až osm hodin. Počítejte také s dálničními poplatky, v Itálii se platí zhruba 5,50 euro na 100 kilometrů. Nezapomeňte si vzít zimní výbavu pro automobil.
  • Skipas stojí od 43 do 54 eur pro dospělého – podle sezony.
  • Více na www.kamkam.eu nebo www.kronplatz.com

Pokud se sem vypravíte, počítejte na cestu kolem osmi hodin. Ale vyplatí se to. Bývá tu většinu času slunečno a to i v zimních měsících, sněhu je tu na rozdávání a tak je vyloučeno, že by se nedalo lyžovat. Vršek Kronplatzu se tyčí ve výšce 2275 metrů a „hlídá“ ho největší zvon Alp Concordia. Z této plošiny se rozbíhá téměř 120 kilometrů sjezdovek na všechny strany. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, začátečníky a milovníky carvingových oblouků.

Novinkou pro letošní rok je nová sjezdovka Hinterberg v regionu Kronplatz. Je dlouhá 2,9 kilometru a je zařazena do lehčího stupně obtížnosti. Začíná na vrcholu a schází se na ní podél pravé strany stanice Belvedere. Rekonstrukcí prošla sedačková lanovka Plateau. Její proměnu ocení především rodiny s dětmi, protože posuvný pás je vybaven automatickým rozlišením výšky. Tím ulehčuje dětem nastupování.

Vlakem až k lanovce

Toho, kdo zdolá všechny skvělé sjezdovky, očekávají v údolí idylická místa – na východě poklidné městečko Olang, na západě rodinný St. Vigil. Nevynechejte Bruneck na severní straně, je to perfektně udržované staré město s vybranými obchody, nákupní zónou a příjemnými kavárnami.

Každý, kdo přijede a ubytuje se tu, dostane bezplatný cestovní lístek – Holiday pass, který umožní využití veřejných dopravních prostředků v celém Jižním Tyrolsku a to jak pro skibussy, tak pro železnici Ski Pustertal Express, kterou se dostanete přímo ke stanici lanovky. Tento moderní vlak je na trase od Kronplatzu do Sextner Dolomiten a zpět za 40 minut. Vystupte ve stanici Percha a hned ze dveří vlaku vstoupíte na lanovku, která vás odveze až nahoru ke sjezdovkám. Vlakem odtud dojedete například i po půl hodince na Helm propojený s Rotwandem. Obrovská výhoda této bezplatné přepravy spočívá v tom, že se nemusíte po oblasti pohybovat autem a řešit tak složité situace s parkováním.

Domluvíte se třemi jazyky

Středisko Kronplatz se nachází v Itálii, ale všude kolem vás uslyšíte němčinu. Místním lidem je bližší, používá ji na 70 procent obyvatel. Zbytek mluví italsky a ladinsky, což je jazyk původních národů žijících v Dolomitech. Ale když tady spustíte anglicky, bude vám také skoro každý rozumět.

Pokud si budete chtít dát od lyžování pauzu, zastavte se v horolezeckém muzeu Reinholda Messnera. Tento jihotyrolský rodák jako první zdolal Mont Everest bez kyslíku a na kontě má i další osmitisícovky. Betonovou budovu nevšední architektury zasazenou do skály ocení všichni. Navrhovala ji britská designérka iráckého původu – Zaha Hadid a z jedné z teras je nádherný výhled do údolí na okolní vrcholy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám