metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
V Česku mizí ročně stovky hektarů ovocných sadů. | foto: MAFRA

Jablka, vejce, ale i krávy. Čeští farmáři jsou v kleštích vysokých cen energií

  6:45
Česká republika přišla od roku 1989 o více než čtyřicet procent plochy ovocných sadů. Někde je nahrazuje obilí, jinde řepka. Jen letos zmizelo téměř šest set hektarů.

Pokud si nyní pochutnáváte na jablku z většího obchodu, ne toho farmářského, počítejte s tím, že jste se nejspíš zakousli do loňské úrody. Plody z té letošní se ve většině případů přesunuly do ovocnářských skladů. Jablka z roku 2022 se dostanou na pulty hlavně až příští rok.

Uložit, vychladit. Do ceny se energie nepromítnou
„Část letošní sklizně zůstala na stromech. Jedná se jak o jablka určená ke konzumaci, tak o surovinu k dalšímu zpracování,“ říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. Důvod, proč jablka zůstala v sadech, tkví například ve vysokých cenách energií. Ovoce se totiž po sklizení přesouvá do boxů a chlazených skladišť.

„Chladí se na jeden stupeň Celsia a to jsou další posklizňové náklady pěstitelů, které je při současných cenách elektřiny a plynu dostávají do složité situace,“ vysvětluje Ludvík. Obchodní řetězce navíc platí velkým i malým ovocnářům nízké ceny, případně raději dovážejí levnou polskou produkci. Šanci započítat proto cenu za chlazení do ceny ovoce nemají pěstitelé velkou. Přiznávají, že jsou v sevření obchodníků, kteří mají jednoznačně navrch.

Jablečná válka

Přibližně polovinu jablečného dovozu do Česka tvořila v roce 2021 jablka z Polska. Letos je nápor tohoto ovoce od našich severních sousedů ještě silnější. Důvodem není nadúroda jablek, ale především skutečnost, že polští ovocnáři přišli kvůli válce o běloruský a ruský trh, kam v minulosti směrovali část své produkce. Také proto je v současnosti na celém evropském jablkovém trhu této komodity nadbytek.

Aktuální „výrobní“ cena jablek se u nás pohybuje kolem 14 korun, na pultech je najdete v průměru za 33 korun. Letos dokonce dostávají pěstitelé za své produkty od obchodníků méně než loni.

Kuřata potřebují teplo
Slepice určená pouze ke snášení vajec si ve svém relativně krátkém životě vystačí i přes zimu s teplem, kterým si „zadýchá“ v hale. Ale slepice chované na maso už potřebují dvacet až dvaadvacet stupňů tepla. Jednodenní kuřata se bez 36 stupňů Celsia neobejdou. „Drůbežáři topí v halách většinou lehkými topnými oleji nebo zemním plynem – a to se nyní na provozních nákladech výrazně projevuje,“ připomíná Zdeněk Mlázovský, místopředseda České drůbežářské unie. Naši chovatelé jsou pod tlakem nejen vysokých cen energií, ale i nerovných dotačních politik v jednotlivých státech Evropské unie.

Kvůli ptačí chřipce v některých západoevropských státech došlo k vybití asi deseti milionů nosnic, což vede k momentálnímu nedostatku vajec na evropském trhu. Tím pádem i k vyšší ceně. „Obchody mají obvykle stoprocentní přirážku k výkupní ceně, pokud nasadí nízké ceny, třeba tři koruny za kus, a lidé se o plata v obchodě perou, prodávají je vědomě pod nákupní cenou, která může být třeba pět korun,“ komentuje marketingové metody obchodníků při lákání zákazníků Mlázovský.

Evropa zlevňuje, Česko zdražuje
Zatímco cena mléka v západní Evropě jde nyní spíše dolů, Česko zažívá zdražování. „Vykupuje se za něco málo přes dvanáct korun, v obchodech je pak polotučné mléko i za cenu kolem třiceti korun,“ říká Josef Diviš, předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu.

Přesto se domácím výrobcům mléka vyplatí prodat například do Německa, kde zhodnotí mléko ještě o korunu nebo dvě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek