metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Svůj názor mohou místní urbanistů předat i na některém ze setkání. | foto: IPR

Jak bude vypadat Vinohradská? O opravě rozhodnou poprvé místní

  7:45
Nové přechody, více laviček nebo lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad. To jsou hlavní přání obyvatel, kteří se dosud zapojili do přípravy rekonstrukce Vinohradské ulice.

 „To, co by mělo být normální, je v Praze malá revoluce. Před zahájením přípravy projektu rekonstrukce se město ptá obyvatel této ulice a okolí, co tu chtějí změnit, co zachovat a jak si ulici po generálce představují,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický.

Institut plánování a rozvoje zjišťuje, co se lidem nyní na bulváru líbí a co by naopak chtěli změnit. Jejich připomínky se promítnou do následné rekonstrukce. Na Institutem pořádanou procházku, cykloprojížďku nebo komunitní setkání přišla dohromady již téměř stovka obyvatel, aby sdělila architektům své nápady, jak by tato třída mohla lépe fungovat. Více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské také dostalo dotazník, prostřednictvím kterého se mohou také vyjádřit. Dotazníků se organizátorům vrátilo už pět set. Náměty urbanisté vyhodnotí a zapracují do návrhu rekonstrukce. Ten bude moci veřejnost znovu připomínkovat na přelomu května a června a až poté začnou přípravy stavebních úprav, plánované na příští či přespříští rok.

Další novinkou je, že při připravované přestavbě by se Vinohradská měla opravit najednou od chodníku k chodníku. „Všechno by mělo proběhnout naráz. Doufám, že Vinohradská bude první, nikoli poslední takto rekonstruovanou ulicí,“ dodává Stropnický.

Vinohradská

Co všechno by se podle místních mělo na Vinohradské v budoucnu změnit.

  • Nástupní ostrůvky tramvají jsou příliš úzké a přístup na ně není bezbariérový.
  • Na rohu náměstí Jiřího z Poděbrad chybí přechody na všech ramenech křižovatky. Chodci jsou pomocí červenobílých zábradlí zaháněni do podchodů. Pro lidi s omezenou schopností pohybu je to nepřekonatelná překážka.
  • Sloupy značky, semafory, reklama a stánky tvoří v některých místech překážky a zužují chodník, po kterém tak téměř nelze projít.
  • K dalším přáním obyvatel patří lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstí Jiřího z Poděbrad.
  • Dotazník dostalo více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské. Kromě rezidentů se mohou vyjádřit místní podnikatelé, nebo ti, co tam pracují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy