metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém
Svůj názor mohou místní urbanistů předat i na některém ze setkání. | foto: IPR

Jak bude vypadat Vinohradská? O opravě rozhodnou poprvé místní

  7:45
Nové přechody, více laviček nebo lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad. To jsou hlavní přání obyvatel, kteří se dosud zapojili do přípravy rekonstrukce Vinohradské ulice.

 „To, co by mělo být normální, je v Praze malá revoluce. Před zahájením přípravy projektu rekonstrukce se město ptá obyvatel této ulice a okolí, co tu chtějí změnit, co zachovat a jak si ulici po generálce představují,“ vysvětluje radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický.

Institut plánování a rozvoje zjišťuje, co se lidem nyní na bulváru líbí a co by naopak chtěli změnit. Jejich připomínky se promítnou do následné rekonstrukce. Na Institutem pořádanou procházku, cykloprojížďku nebo komunitní setkání přišla dohromady již téměř stovka obyvatel, aby sdělila architektům své nápady, jak by tato třída mohla lépe fungovat. Více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské také dostalo dotazník, prostřednictvím kterého se mohou také vyjádřit. Dotazníků se organizátorům vrátilo už pět set. Náměty urbanisté vyhodnotí a zapracují do návrhu rekonstrukce. Ten bude moci veřejnost znovu připomínkovat na přelomu května a června a až poté začnou přípravy stavebních úprav, plánované na příští či přespříští rok.

Další novinkou je, že při připravované přestavbě by se Vinohradská měla opravit najednou od chodníku k chodníku. „Všechno by mělo proběhnout naráz. Doufám, že Vinohradská bude první, nikoli poslední takto rekonstruovanou ulicí,“ dodává Stropnický.

Vinohradská

Co všechno by se podle místních mělo na Vinohradské v budoucnu změnit.

  • Nástupní ostrůvky tramvají jsou příliš úzké a přístup na ně není bezbariérový.
  • Na rohu náměstí Jiřího z Poděbrad chybí přechody na všech ramenech křižovatky. Chodci jsou pomocí červenobílých zábradlí zaháněni do podchodů. Pro lidi s omezenou schopností pohybu je to nepřekonatelná překážka.
  • Sloupy značky, semafory, reklama a stánky tvoří v některých místech překážky a zužují chodník, po kterém tak téměř nelze projít.
  • K dalším přáním obyvatel patří lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstí Jiřího z Poděbrad.
  • Dotazník dostalo více než 13 tisíc domácností v okolí Vinohradské. Kromě rezidentů se mohou vyjádřit místní podnikatelé, nebo ti, co tam pracují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek