metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava
PRAHA? AHA!
Další 3 fotografie v galerii
V těchto prostorách byla po listopadu 1989 prodejna západního zboží za valuty. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Jak do Prahy dorazil Západ. Když se ještě prodávalo za šilinky a marky

  1:44
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Když se v roce 1989 otevřely po listopadu hranice, vyhrnuli se Čechoslováci hromadně do nejbližších západních obchodů. Pro džíny, elektroniku a další „západní pozlátko“, jak kdysi psával stranický tisk. Ti podnikavější pochopili, že ne každý, hlavně z Prahy nebo z Ostravy, se chce trmácet stovky kilometrů do Rakouska nebo Německa.

Velice brzo se proto v Praze, na Václavském náměstí, objevil obchod, kde se dalo západní zboží pořídit, aniž musel člověk do ještě fungujícího Tuzexu. Prodejna byla pár metrů nad Domem módy a od prvního dne tam byla hlava na hlavě. K mání byly barevné televizory, magnetofony-jezevčíky, pračky, myslím, že i nějaké oblečení, voňavky, prací prášky. Už mi to ale z hlavy vyvál vítr. Co si ale vzpomínám přesně, že se tu neprodávalo za koruny, ale za rakouské šilinky (možná i za německé marky).

Nejsem si zcela jistý, další obchod tohoto druhu se pak objevil i ve Špačkově domě, který pak šel k zemi a místo něj je novostavba. Možná to ale nebylo v tomto domě, ale někde v blízkém okolí.

Každopádně prodejny neměly dlouhý život, protože podle pravidel národní banky se nesmělo, vyjma Tuzexu, nabízet a prodávat v obchodech za jinou, než domácí měnu. Protože vytváření nových ekonomických pravidel přece jen vázlo, obchody musely po nějakém čase skončit. Ale to se už pomalu objevovaly jiné, kde bylo stejné i lepší zboží „made in Západ“ naštěstí už za koruny.

Podobně jako u prodejny Elektroniky v ulici Ve Smečkách chci poprosit pamětníky, kteří si pamatují víc a přesněji, aby mi napsali na pavel.hrabica@metro.cz. Rádi je opět zveřejníme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek

Kolo si kdysi vybral sám a pak si splnil sen. Byl na bedně vedle světových hvězd

vydáno 8. června 2023  17:00

Michal Maroši je ikonou světové MTB scény. Známý biker se nyní dočká filmu nejen o své kariéře s názvem Ten, co slaví každý den. Také o tom mluvil pro...  celý článek