metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata
Peníze nepadají jen tak z bankomatu. Děti by měli vědět, a to už brzo, že je dospělí vydělávají | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jak poznat svět financí? Pro ty nejmenší je nejlepší hra „na obchod“

  14:19
Děti by se o hodnotě peněz měly učit ještě předtím, než dostanou první kapesné. Kromě toho, co kolik stojí, by měly znát principy spoření. Důležitost finančních polštářů mohou rodiče i učitelé vztáhnout například na současnou celospolečenskou situaci.

Peníze nejsou zadarmo
Ideální metodou, jak si mohou předškoláci peníze osahat, je hra „na obchod“. Děti si tak uvědomí hodnotu peněz, a kolik zboží si za danou sumu mohou koupit. Kromě obecných znalostí o fungování platidel je dobré dětem vysvětlit, že nerostou na stromech ani je jen tak nevydává bankomat, ale získávají se prací.

„Děti v předškolním věku by měly chápat, že peníze se vydělávají prací,“ připomíná Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement.

„O práci svých rodičů nic netuší zhruba 75 procent předškoláků. Podobně mlhavé představy o hodnotě peněz ale mají i starší školáci, kteří často disponují vlastní platební kartou, aniž by měli zkušenosti s hmatatelnými penězi,“ upozorňuje Smrž.

Zjistěte denní potřeby svých dětí
Jakmile děti nastoupí do školy, obvykle u sebe mají hotovost třeba na nákup jízdenky nebo jen tak „pro sichr“. Podle Smrže by měli rodiče s potomky mluvit o jejich potřebách a podle toho stanovit výši kapesného.

Důležité je vysvětlit i systém půjčování peněz – podle průzkumu pro Českou spořitelnu se až čtvrtina školáků na druhém stupni uchyluje k opakovaným půjčkám od kamarádů a každý pátý přiznává, že se mu dluh nedaří splatit.

Vydělávají čtením
Finanční gramotnost s přesahem k dobrým skutkům učí školáky také projekt Čtení pomáhá. Děti si čtením knih mohou vydělat peníze formou kreditu, ty pak následně rozdělit mezi charitativní projekty. Za každý přečtený titul a následný správně vyplněný test na webových stránkách získají čtenáři 50 korun.

„Když jsme před jedenácti lety projekt v Praze poprvé představovali, ani jsme nesnili o tom, že se malým čtenářům podaří naplnit téměř 600 dobročinných projektů a rozdělit mezi ně více než 56 milionů korun,“ chlubí se autor projektu Martin Roman a dodává, že v rámci nové odnože Čtení pomáhá přírodě, dostanou čtenáři nejen kredit, ale přispějí také k vysazení stromů v lese.

Ležení v knihách sice nepředstavuje klasickou brigádu, projekt však pomáhá motivovat jak k louskání nejen povinné četby, ale i k osvojování si principů výdělku za určitou činnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek