metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada
Peníze nepadají jen tak z bankomatu. Děti by měli vědět, a to už brzo, že je dospělí vydělávají | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jak poznat svět financí? Pro ty nejmenší je nejlepší hra „na obchod“

  14:19
Děti by se o hodnotě peněz měly učit ještě předtím, než dostanou první kapesné. Kromě toho, co kolik stojí, by měly znát principy spoření. Důležitost finančních polštářů mohou rodiče i učitelé vztáhnout například na současnou celospolečenskou situaci.

Peníze nejsou zadarmo
Ideální metodou, jak si mohou předškoláci peníze osahat, je hra „na obchod“. Děti si tak uvědomí hodnotu peněz, a kolik zboží si za danou sumu mohou koupit. Kromě obecných znalostí o fungování platidel je dobré dětem vysvětlit, že nerostou na stromech ani je jen tak nevydává bankomat, ale získávají se prací.

„Děti v předškolním věku by měly chápat, že peníze se vydělávají prací,“ připomíná Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement.

„O práci svých rodičů nic netuší zhruba 75 procent předškoláků. Podobně mlhavé představy o hodnotě peněz ale mají i starší školáci, kteří často disponují vlastní platební kartou, aniž by měli zkušenosti s hmatatelnými penězi,“ upozorňuje Smrž.

Zjistěte denní potřeby svých dětí
Jakmile děti nastoupí do školy, obvykle u sebe mají hotovost třeba na nákup jízdenky nebo jen tak „pro sichr“. Podle Smrže by měli rodiče s potomky mluvit o jejich potřebách a podle toho stanovit výši kapesného.

Důležité je vysvětlit i systém půjčování peněz – podle průzkumu pro Českou spořitelnu se až čtvrtina školáků na druhém stupni uchyluje k opakovaným půjčkám od kamarádů a každý pátý přiznává, že se mu dluh nedaří splatit.

Vydělávají čtením
Finanční gramotnost s přesahem k dobrým skutkům učí školáky také projekt Čtení pomáhá. Děti si čtením knih mohou vydělat peníze formou kreditu, ty pak následně rozdělit mezi charitativní projekty. Za každý přečtený titul a následný správně vyplněný test na webových stránkách získají čtenáři 50 korun.

„Když jsme před jedenácti lety projekt v Praze poprvé představovali, ani jsme nesnili o tom, že se malým čtenářům podaří naplnit téměř 600 dobročinných projektů a rozdělit mezi ně více než 56 milionů korun,“ chlubí se autor projektu Martin Roman a dodává, že v rámci nové odnože Čtení pomáhá přírodě, dostanou čtenáři nejen kredit, ale přispějí také k vysazení stromů v lese.

Ležení v knihách sice nepředstavuje klasickou brigádu, projekt však pomáhá motivovat jak k louskání nejen povinné četby, ale i k osvojování si principů výdělku za určitou činnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek