metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Jak řeší povodně? Lidi z magistrátu nazuli trekové boty a vyrazili do ulic

  14:16
V těchto dnech se na magistrátu na dress code nehraje. Na úřadě už nepotkáte vystajlované lidi v oblecích a kostýmcích, teď naopak všichni nosí trekové boty, protože odbíhají řešit situaci do terénu. Jak to vypadá na místě, odkud se v současnosti řeší boj proti ničivým povodním a odklízení škod?

"Lidi se nebudou chodit koukat na zvířata, ale na ty škody," glosuje v předsálí místnosti, kde právě zasedá městský krizový štáb, jakýsi voják záměr znovuotevřít zaplavenou pražskou ZOO. Štáb zasedá od osmi ráno a jednání mezi prvními opouští starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a šéf dopravního podniku Milan Křístek. Až po několika desítkách minut se vyvalí ven ostatní, mezi nimi radní, starostové, nebo šéf městské policie. Dočasný primátor Tomáš Hudeček vypadá, že by se potřeboval pořádně vyspat, hned ale vyráží na obhlídku dosud uzavřených stanic metra. Zbytek štábu míří do místnosti 410, kde sídlí městské operační středisko.

Pokud někteří starostové vedení města kritizovali za pomalou a chaotickou reakci před blížící se velkou vodou, tak operační středisko rozhodně nezahálí. V místnosti plné monitorů a lidí je rušno jak ve vosím úle. Každou chvíli dovnitř a ven proudí úředníci a asistentky. Rozdělují se úkoly, kdo kterou postiženou městskou část pojede obhlédnout. Jelikož jde o průzkum v terénu, saka a kostýmky nahradil neformální outfit, skoro povinností jsou trekové boty.

Řešili charitu i bouračku plynaře

"Prosím tě, nějací kluci vybírají peníze na děti, v peněžence v kabelce mám stovku, tak jim to dej," instruuje jakási žena telefonem svou kolegyni. To radní Pavel Richter takový dobromil zase není. "Někdo tu chodí a prodává svíčky. Teď na to vůbec není vhodná doba," hudruje Richter. Z inspekce metra se vrací Tomáš Hudeček, jehož u dveří odchytává Jiří Vávra, pravděpodobný příští primátor Prahy. Baví se o jistém zaměstnanci plynáren, který měl ráno pod Janáčkovým mostem autonehodu. Podle všeho si to hasil příliš rychle, a po nehodě skončil v bezvědomí.

"Tři pruhy má volný, ve čtvrtém je panel a on to do něj našije," informuje Vávra Hudečka. Podle mluvčí magistrátu Ivy Vojtkové by si z této nehody měly vzít ponaučení všichni řidiči, kteří mají vjezd do uzavřených ulic povolen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy