metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Zjistěte si vše o těhotenství v zahraničí.
Zjistěte si vše o těhotenství v zahraničí. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Jak řešit mateřství Češek v zahraničí?

24. března 2017  13:17 Pavel Urban Metro.cz
Sen o práci v zahraničí je u mladých lidí běžným jevem. U žen pobyt v cizině může zkomplikovat i možnost otěhotnění. Jak pak vyřešit příjem, když žijete za hranicemi? Máme několik tipů.

1.Záleží, kde je žena nemocensky pojištěna

Poskytování peněžitých dávek v mateřství se řídí právními předpisy členského státu Evropské unie (EU), v němž lidé odvádějí pojistné na sociální zabezpečení (důchodové a nemocenské pojištění).

„V praxi to znamená, že pokud bude osoba pobývat v jiném státě EU a zůstane pojištěna v Česku, bude jí peněžitá dávka v mateřství poskytována podle platných českých právních předpisů,“ říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního pojištění.

Ve většině států EU je jednou z podmínek pro získání nároku na peněžitou dávku v mateřství splnění potřebné doby pojištění. Nezíská-li žena potřebnou dobu v jednom členském státě, připočtou se i doby pojištění získané v jiných státech Unie. Místo otěhotnění roli nehraje. Důležité je, jakému státu se odvádí pojistné na nemocenské pojištění v době odchodu na mateřskou. Pokud jde o státy mimo EU, je třeba vycházet z příslušné mezinárodní smlouvy. V některých tato oblast není upravena vůbec (například s Austrálií, Japonskem, Kanadou či USA).

U nás je třeba hovořit nikoli o nároku na mateřskou dovolenou ve smyslu nároku na finanční částku, ale o nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – to je dávka, která se vyplácí z důvodu těhotenství a porodu. Mateřská dovolená je institut pracovněprávní a spočívá v tom, že po určitou dobu je z důvodu těhotenství a mateřství omluvena nepřítomnost v práci. Po shodnou dobu zákon o nemocenském pojištění stanoví, že lze vyplácet dávku. Zaměstnankyně může čerpat volno označené jako mateřská dovolená, ale dávku nemusí dostávat.

2.Platby ze strany OSVČ

„Dobrovolné nemocenské pojištění si může hradit pouze osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Zaměstnanci ne. Pokud žena není v Česku nemocensky pojištěna z titulu zaměstnání či dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ, nemůže se k účasti přihlásit,“ vysvětluje Miluše Trefancová z ministerstva práce a sociálních věcí.

3.Šance i pro nezaměstnané

Pokud je žena v evidenci úřadu práce a na PPM jí vznikne nárok z ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání, vychází se při výpočtu PPM z příjmů, kterých dosáhla v posledním zaměstnání. Pokud žena nebyla těhotná v době skončeného zaměstnání či ochranná lhůta uplynula, nárok na PPM jí nevznikne.

Matky jsou v práci vítány

  • Ve srovnání s okolními evropskými státy pracuje v Česku velice málo žen s dětmi do 6 let.
  • Zaměstnavatelé přicházejí o velký potenciál. Ztráta je to i pro samotné matky – snižuje se jim příjem, zastoupení ve vedení firem i důchody. I přes jasná negativa však ženy nemají mnohdy na výběr.
  • Nevyužitým potenciálem žen se zabývá i ministerstvo práce a sociálních věcí. „V Česku je nízká zaměstnanost žen s malými dětmi a málo mužů, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. Může za to i výše dávky, která má dopad na rozhodnutí, kdo z rodičů zůstane doma,“ říká Martina Štěpánková Štýbrová z ministerstva.
  • K sladění pracovního a soukromého života by měla napomoci především podpora služeb, které se týkají péče o děti. „Zjistili jsme, že je tento krok velice vítaný. Například do pilotního projektu mikrojeslí se nám přihlásilo 72 subjektů,“ dodala Štěpánková Štýbrová.
  • Sedm z deseti matek si myslí, že hlavní překážkou návratu do práce je nedostatečně flexibilní pracovní doba v podobě například zkráceného úvazku. Dvě pětiny uvedly, že se po rodičovském volnu do původního zaměstnání nevrátily kvůli neochotě zaměstnavatele nebo zrušení pracovního místa. Vyplynulo to z březnového průzkumu platformy Byznys pro společnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám