metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Rodičky by návštěvu doma ocenily. | foto: Profimedia.cz

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

  18:10
Důležitá služba pokulhává. Péči porodní asistentky si české rodičky musí platit z vlastní kapsy. Prostoru pro zlepšení jsou si vědomi i porodníci.

Předporodních kurzů, které ženu na velký okamžik jejího života připravují, je nespočet. Ale kolem šestinedělí, tedy období po porodu, se chodí téměř po špičkách a panuje o něm představa, že je lepší nechat rodičku být a počkat, „až si tím projde“.

Jinde je to jiné
U sousedů v Německu je běžné, že se na ženu a dítě přichází pravidelně podívat porodní asistentka, která dojíždí na místo bydliště a matku v křehkém šestinedělí zkontroluje. Přestože i v Česku jsou porodnice, které tuto službu poskytují, stále u nás tato péče značně pokulhává. „Žena podporu v šestinedělí skutečně potřebuje. Tím myslím i v tom smyslu, že se nemusí táhnout po náročném porodu nebo třeba se zánětem a ještě s miminkem v náručí veřejnou dopravou na odborné pracoviště,“ říká Lilia Khousnoutdinova, podnikatelka a zakladatelka Nadačního fondu Propolis33, který mimo jiné přispívá rodičkám na péči porodní asistentky.

„Byť by ženy teoreticky měly mít po porodu nárok na tři návštěvy porodní asistentky v domácnosti, tak prakticky jsou stále tyto návštěvy podmíněny indikací gynekologů,“ pokračuje Khousnoutdinova. „Takové služby jsou standardem v mnoha zemích včetně například Německa, Anglie, Skandinávie nebo Holandska. „Je velká škoda, že v Česku si ženy takové služby musí hradit ze svého, často právě ty, které je velmi potřebují, jako oběti domácího násilí, samoživitelky, ženy z chudších poměrů, a které na to zkrátka nemají,“ říká Khousnoutdinova.

„V současné chvíli je možnost pozvat si soukromou komunitní porodní asistentku či laktační poradkyni domů, ale není to standardní péče poskytovaná nemocnicí či porodnicí,“ objasňuje Alžběta Němcová, porodní asistentka Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze. „Na část služeb přispívá i řada pojišťoven v rámci různých porodnických a těhotenských balíčků. Situace se lepší, je to i velmi probírané téma na ministerstvu. Porodní asistentky, které by se o ženy systémově staraly v rámci standardní péče po propuštění domů, jsou potřebné. Obzvlášť teď, kdy je trend časného odchodu z porodnice,“ uvádí Němcová.

Zlepšit by se měla také informovanost rodiček
Prostoru pro zlepšení si jsou vědomi i samotní lékaři. „Péče po porodu u nás skutečně nebyla zcela dostatečná, zejména ne ve srovnání s velmi intenzivní péčí během těhotenství,“ potvrzuje David Cibula, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Situace se i podle něj postupně lepší. „Vytváří se síť komunitních porodních asistentek, které si ženy mohou pozvat na návštěvu domů. Podobně působí i laktační poradkyně. Jedná se však o služby hrazené ženami,“ vysvětluje Cibula.

Zlepšit by se mohla také informovanost samotných rodiček. „Poslední dítě jsem rodila akutním císařem, neměla s ním předchozí zkušenosti a informace, hlavně ohledně péče o tělo po císaři, mi chyběla,“ přiznává Kristýna Tumpachová, zakladatelka MimiConceptu, e-shopu zaměřujícího se na produkty pro novorozence a batolata.

„Proto jsem ráda, že MimiConcept je součástí nového projektu Císařovna, který se právě problematikou císařského řezu, vaginálním porodem po císařském řezu a následnou péčí zabývá a snaží se zvýšit osvětu,“ říká Tumpachová. Nejen po císařském řezu by rodičky návštěvy odborníků doma ocenily. „Mimo velká města existují pediatři, kteří za dětmi jezdí, což je skvělé. Bohužel například v Praze je to stále spíš poměrně drahá nadstandardní služba,“ komentuje Khousnoutdinova.

„Mnoho služeb, ať už se jedná o kontroly po zdravotní stránce, péči o jizvy, psychickou podporu a samozřejmě i podporu v kojení nebo péči o dítě, může ze začátku do velké míry zastoupit i správně nasměrovat porodní asistentka. I proto může být její přítomnost v životě ženy během šestinedělí klíčová,“ zdůrazňuje Khousnoutdinova.

Intuice napoví
Ke zlepšení současného nastavení společnosti je podle druhé zakladatelky e-shopu Silvie Skala potřeba o samotném šestinedělí více mluvit. „Témata, jako je vztah mezi matkou a miminkem, mezi rodiči, sexualita po porodu nebo vztahy s rodinnými příslušníky, by se měla ve společnosti i v rodině otevírat častěji,“ myslí si Skala. „Někdy mi přijde, že lidé možná nevědomky, ale často dávají prvorodičkám nevyžádané rady, které mohou snižovat sebevědomí a jistotu mámy. A přitom intuice každé z nás je ten nejlepší rádce,“ popisuje Skala.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek