metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Jak se staví v Praze? Nejvíce bytových projektů je v centru města

  15:01
Praha 9. listopadu 2021 (PROTEXT) - V posledních letech se v Praze dokončí mezi pěti až šesti tisíci nových bytů. Poptávka je přitom taková, že by bylo třeba výstavbu zvednout nejméně o polovinu, ale ještě lépe zdvojnásobit. Větší nabídka by zároveň pomohla brzdit růst cen, protože vždy platí: čím větší konkurence, tím lépe pro zákazníka.

Podívali jsme se, jak to na pražském trhu vypadá v současnosti, protože výstavba je na území hlavního města rozptýlena nerovnoměrně, a zatímco v některých lokalitách se o přízeň kupujících utkává řada projektů, jinde není z čeho vybírat. Data analytické společnosti Realtify pro ten účel ukazují projekty podstatné pro cenotvorbu, tedy prodávané i již vyprodané, u nichž ale není vyloučena možnost, že se některé byty vrátí do nabídky. Výsledek je poněkud překvapivý, „husto“ je v poslední době zejména na trhu v centrálních oblastech města.

Například v samém centru, v okruhu, který zahrnuje Staré a Nové Město a sahá po Florenc, začátek Žižkova a Vinohrad, jsou dnes bezmála dvě desítky projektů s více než třemi stovkami bytů. Vesměs jde o menší projekty v průměru s 18 byty. Průměrná cena za metr čtvereční odpovídá lokalitě: 182 tisíc korun.

"Centrum představuje nejvíce zajímavé a likvidní bydlení, které chce stavět každý developer. Tuto skutečnost byla schopna změnit jen intenzivní epidemie covidu. Dá se tam hrát se standardy, zkoušet luxusnější pojetí. Menší projekty se navíc obvykle podaří rychleji protlačit schvalovacím řízením," říká generální a spoluzakladatel developerské společnosti GARTAL Ing. Rostislav Petchenko.

Za nižší cenou do Vysočan

Podobně nabito je v oblasti východně od centra zahrnující Žižkov a Karlín, kde se nachází kolem 15 projektů s devíti sty byty. Zájemce o bydlení zde zaplatí výrazně méně než v centru, v průměru to je 140 tisíc za metr čtvereční.

Oblast těšící se nové výstavbě pak pokračuje na předělu Žižkova a Malešic a rozlévá se na jihu do Strašnic a na severu do Libně a Vysočan. V rámci hodnocení konkurence tu analýza Realtify ukazuje přes tři desítky projektů s více než 2 500 byty. Se vzdáleností od centra a Vltavy přitom cena klesá k průměrným zhruba 100 tisícům za metr ve vysočanských projektech.

Výrazně se staví také na protějším břehu Vltavy v Holešovicích. Seznam zde čítá sedm aktuálních projektů s téměř šesti sty byty, z nichž je ale drtivá většina vyprodána. Nahrává tomu pravděpodobně na Prahu „rozumná“ průměrná cena 120 tisíc korun za metr čtvereční. Řada projektů, často menších, se koncentruje i na Vinohradech, v Nuslích a Vršovicích. Dohromady se zde lze dopočítat více než tisícovky bytů.

Rušný Smíchov a obsypané pobřeží Vltavy

Živo ale není jen v centru. Oblastí se zhruba třemi desítkami projektů, které představují více než tisíc bytů, je Smíchov a na něj navazující Košíře. Průměrná cena je tu kolem 130 tisíc korun za metr, v jižní části Smíchova pak až ke 150 tisícům.

Generální ředitel developerské skupiny GARTAL podotýká, že intenzitu výstavby a výslednou konkurenci ovlivňuje poměrně malý počet povolovaných staveb. Jeden dva projekty pak mohou výrazně změnit tržní situaci v dané oblasti. Celkový obrázek se i kvůli tomu poměrně rychle mění. "Před půl rokem bychom možná řešili silnou konkurenci v okrajových částech Prahy," dodává.

Kontakt:

Petr Fiala, Head of Marketing

GARTAL Corporate Group

E-mail p.f@gartal.cz

KEYSTONE Office Building

Pobřežní 667/78 (6. patro), 186 00 Praha 8 - Karlín

www.gartal.cz

Hlavní zprávy

Vlaky pro flamendry končí. Již za necelé dva týdny dojde ke změnám na železnici

vydáno 1. prosince 2021  5:02

Již za necelé dva týdny dojde ke změnám linek, k rozšíření integrace a také k řadě omezení. V neděli 12. prosince vstoupí v platnost celostátní úprava jízdních řádů železniční dopravy. V návaznosti na ni a také kvůli úsporám tak dojde na celou...  celý článek

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy