metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Turisté na Kampě | foto: Metro.cz

Jak se žije v Praze? Turisté se diví, že známe kapelu Beatles

  11:26
Turisté k nám přijíždějí s různými předsudky. Některé z nich umějí překvapit i zkušené průvodce. „S nejrůznějšími mýty ze strany turistů se potkáváme stále,“ říká Veronika Vlčková z průvodcovských služeb Jipka. „Běžně se mi stává, že se hosté z Evropy ptají, jak to máme s politikou a zda je u nás ještě pořád komunismus,“ vysvětluje Vlčková. Tím ale výčet častých omylů nekončí.

Mýty o Praze

Některé z pohádek o hlavním městě šíří také nekvalifikovaní průvodci.

  • Na Václavském náměstí stojí jezdecká socha Zikmunda. 
  • Prahou protéká Rýn a vlévá se u Tábora do moře. 
  • Vltavu složil Antonín Dvořák. 
  • Vláda sídlí v budově Podolské vodárny. 
  • Na Staroměstském náměstí je socha Jana Žižky.
  • Perlovka je nebezpečná ulice, kam nesmějí sanitky.

„Zejména klienti ze zámoří nemají ani ponětí o vzdálenostech v Evropě. Domnívají se, že výlet do Vídně, Salcburku či Berlína by mohli zvládnout tam i zpět za odpoledne. Ideálně poté, co si prohlídnou Prahu,“ kroutí hlavou Vlčková.
Podle průvodkyně Sightseeing Prague Evy Bartuškové je nejrozšířenějším mýtem naše domnělé spojení s Ruskem. Mimoevropští klienti si totiž pletou sovětský blok a Sovětský svaz. „Turisté se mě například ptají, jak se nám žilo za Stalina a co dělala KGB. V tomto mýtu je bohužel ještě podpoří obchody s matrjoškami, kožešinovými čepicemi a existence pražského muzea KGB,“ stěžuje si Bartušková.

Podle Bartuškové se turisté diví také pokrokovosti Čechů či vlivu západní kultury. „Částečně je to tím, že si nás představovali mnohem izolovanější za železnou oponou, než jsme skutečně byli. U Lennonovy zdi se někteří turisté stále diví, že jsme vůbec znali Beatles,“ vysvětluje Bartušková. Cizinci také nechtějí věřit pravosti několik set let starých pražských kostelů a paláců a hledají na nich vliv ruského kulturního okruhu, který je historicky nemožný. Častou perličkou je také jejich podobnost s filmovými a pohádkovými kulisami. „Při pohledu na katedrálu svatého Víta bývá často řeč o škole Harryho Pottera v Bradavicích,“ usmívá se Bartušková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek