metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Jak si EU poradí s tolika krizemi? Chystá se mezinárodní debata

  9:46
Praha 22. listopadu 2022 (PROTEXT) - Čeští a evropští politici, experti i představitelé občanské společnosti prodiskutují složitou situaci Evropské unie, čelící více krizím současně. Masarykova demokratická akademie zve na mezinárodní konferenci novináře i širší veřejnost.

Evropa čelí vícero vážným výzvám naráz: od pandemie přes ruský útok na Ukrajinu po pokračující klimatickou krizi. Jak se jim postavit, popíší na mezinárodní konferenci osmadvacátého listopadu domácí i zahraniční experti a další přední osobnosti veřejného života. Na akci jsou zváni také žurnalisté, odborná i širší veřejnost. K bezplatné registraci stačí vyplnit on-line formulář.

"Evropská unie se nachází na složité křižovatce. Dopady pandemie a ruské invaze přinesly Unii a její integraci nové výzvy. Národní vlády a sociální systémy čelí novým tlakům a potřebě větší podpory. Je třeba hledat cestu, jak utvářet sociální a hospodářskou politiku, aby nikdo v Evropě nezůstal pozadu. Jak může EU nejen podpořit národní vlády, ale také přijít s unijním řešením?," ptají se pořadatelé.

Konferenci zahájí představení knihy Europe‘s Social Integration bývalým evropským komisařem László Andorem i debata lektorky evropské veřejné politiky Cecilie Bruzelius a europoslance Matthiase Eckeho s bývalým ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Nad řešením drahoty se následně zamyslí sociolog Daniel Prokop, odborový předseda Josef Středula a novinářka Saša Uhlová. Program uzavře evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit.

"Konference přispěje ke zmapování nesnadné situace, v níž se jako EU nacházíme. Usnadní tak i promýšlení možných řešení, která budou nejen sociálně a ekologicky citlivá, ale také nenechají nikoho napospas, a posílí tak evropskou integraci," shrnuje ředitel pořádající Masarykovy demokratické akademie (MDA) Patrik Eichler.

Konferenci s mottem Call to Europe: Addressing the Crises: Costs, COVID-19, Climate and Conflict chystá MDA ve spolupráci s Nadací pro evropská studia (FEPS) a pražskou kanceláří Friedrich-Ebert-Stiftung. 28. listopadu od 15 do 19 hodin ji hostí Dům Nadace ABF na Václavském náměstí v Praze. Je zajištěno simultánní tlumočení do češtiny a angličtiny. Podrobnější informace lze nalézt v oficiální pozvánce.

Kontakt:

Jan Chmelíček

Masarykova demokratická akademie

jchmelicek@masarykovaakademie.cz

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek