metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Jak si pohlídat cenu zlata a vybrat nejvýhodnější investiční produkt

  8:09

Nabídka zlatých slitků na českém trhu

Odkud pochází zlaté slitky dostupné na českém trhu? Nejde o produkty z české rafinerie, protože žádná česká mincovna se nezabývá výrobou zlatých cihel. Světově uznávané slitky nevyrábí ani slovenská mincovna Kremnica. Na českém trhu s investičním zlatem tak dominují hlavně produkty ze švýcarských rafinérií. Jsou ve světové kvalitě a při objevení poctivého a kvalitního obchodu můžete takové slitky pořídit za příznivé ceny. Drobný rozdíl však může být i přesto patrný kvůli nutnosti převodu měny. Jistá investiční nevýhoda tak spočívá již v samotném nákupu za české koruny, což bývá problémem většiny komodit.

Kromě klasických zlatých slitků můžete pořídit ryzí zlato také v jiných podobách. Oblíbené jsou především různé mince. Ty mohou být v zajímavých sběratelských ražbách a vydávané v limitovaném množství. Pořizování tohoto druhu investice tak je zajímavé nejenom kvůli samotnému zlatu, ale také ze sběratelského hlediska, kdy se může jednat o dobrou zábavu, kterou v budoucnu jistě dokážete ocenit.

Výši investice si určujete sami

Pro investování do zlata platí jedna obrovská výhoda. Ta spočívá v tom, že si celou výši investice vybíráte sami. Můžete se tak rozhodnout, jestli budete investovat v řádech desítek či stovek tisíců korun. Vytvořit si můžete i vlastní strategii toho, jestli budete volit spíše jednorázové větší investice, nebo budete zlato přikupovat víceméně pravidelně.

Nákup investičního zlata je osvobozen od DPH, což je samo o sobě velká výhoda. Na druhou stranu i tady je určitý prostor pro výdělek daných prodejců, takže není žádnou výjimkou, že slitek o určité hmotnosti klidně od té stejné rafinerie najdete za různé ceny. Pro výběr výhodné investice je důležité ověřit si, jestli má dané zlato potřebné certifikáty a je skutečně v deklarované ryzosti. Kromě toho se vyplatí dát si záležet na výběru vhodného produktu, kdy takto můžete ušetřit klidně i několik tisíc korun v závislosti na tom, kolik slitků kupujete.

Srovnejte si ceny u více prodejců zlata

Kvůli převodu měny a vzhledem k tomu, že nemáme žádnou ryze českou mincovnu, je zřejmé, že obecně si Češi za zlaté slitky připlatí o trochu více v porovnání s Rakušany a Němci. O tento rozdíl se může nákup investičního zlata prodražit. Aby byla investice co nejefektivnější, dejte si záležet na výběru vhodného slitku od prodejce, který nabízí nejlepší cenu. Porovnání produktů však berte i z pohledu důvěryhodnosti daného prodejce. Nejlepší kombinací je nízká výhodná cena za zlatou cihličku spolu s několika lety zkušeností na trhu.

Tento postup pečlivého výběru zlatých slitků se nejvíce vyplatí ve chvíli, kdy chcete do zlata investovat větší částky. Jde však také o způsob, jak ušetřit i při nákupu menšího množství zlata. Každá částka, za kterou investiční zlato koupíte levněji totiž představuje příležitost pro růst hodnoty vašeho majetku, což může v budoucnu znamenat výhodnější investici. Pokud tedy víte, jaká je aktuální cena zlata na burze, jde o skvělý výchozí bod. Ten dále rozšiřte porovnáním více prodejců a vyberte si takovou příležitost k investici, která vychází nejvýhodněji.

Hlavní zprávy

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy