metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.
Taras Garkusha | foto: Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak úspěšně bojovat proti různým škůdcům nejen v zahradě?

Komerční sdělení Ať už pěstujete rostliny na zahradě, ve skleníku, anebo je vaším hobby pěstování pokojových rostlin, je třeba mít se na pozoru. Všechny z nich jsou totiž ohroženy různými škůdci a chorobami. V případě, že vaše rostliny chřadnou, je důležité rychle zakročit. Nejlepším řešením je však dlouhodobě dbát na prevenci.

 Běžní škůdci

Jedním z nejčastějších škůdců jsou mšice. Existují stovky druhů mšic, přičemž se hojně množí a mohou tak rostliny rychle zdevastovat. Přítomnost těchto škůdců nejčastěji poznáte podle zažloutlých listů měnících tvar. Jednoduchou kontrolou je podívat se na spodní stranu listů – mšice se zde často vyskytují, případně může najít lepkavý povlak, který po sobě mšice zanechávají.

Dalším častým škůdcem jsou svilušky, které na listech vytváří malé skvrny různých barev, najít můžete také specifické pavučiny mezi listy. Nepříjemným škůdcem jsou také molice, které se drží na spodních částech listu. Zbavit se těchto nežádoucích hostů může být složité, praktickým řešením jsou různé postřiky, díky kterým můžete rostliny zachránit.

Kvalitní postřiky

Abyste o své rostliny nepřišli, je důležité v případě výskytu škůdců rychle zakročit. K tomu slouží různé postřiky – insekticidy a akaricidy. Produkty jsou většinou specializované na konkrétní druh škůdce, ovšem najít můžete také univerzální postřiky. Ty vám pomohou v případě, že si nejste jistí, jakým škůdcem je vaše rostlina sužována.

Přípravky proti škůdcům jsou vyráběny v různých podobách. Oblíbený je postřik proti mšicím a dalšímu hmyzu, skvělou volbou jsou také insekticidní tyčinky, které stačí vložit do zeminy. Čím dříve zakročíte, tím se zvyšuje šance na úspěch, že se zbavíte všech škůdců a rostlina tak nezahyne.

Ferenc Speder | foto: Shutterstock.com

Houbové choroby rostlin

Kromě hmyzu jsou pro rostliny velkým problémem také houbová onemocnění. Ta se objevují zejména při nevhodné péči o rostliny – ve vlhkém prostředí, kde není dostatek čerstvého vzduchu. Jakmile je rostlina napadena, je třeba ji vždy izolovat od ostatních jedinců, aby se choroba nepřenášela.

Jednat se může například o plíseň šedou, rez, listovou skvrnitost či padlí. Rychlou pomocí jsou speciální přípravky proti houbovým chorobám. Díky těm můžete rostlinu zachránit. Jakmile se však plíseň příliš rozšíří, nejlepším řešením mnohdy bývá raději se celé rostliny zbavit.

Prevence v péči o rostliny

Vzhledem k tomu, že jakmile jsou rostliny napadeny, existuje šance, že už se z toho nevzpamatují, je velmi důležité dbát na prevenci. Ta vám může ušetřit mnoho starostí. Základním pravidlem proto je sázet pouze zdravé sazenice a semena z ověřených zdrojů.

  •  Stejně tak je důležité ujistit se, že zemina je v pořádku.
  •  Někdy se totiž může stát, že v ní roste plíseň, a ta se tak dostane i na vše rostliny.
  •  Obecně lze říci, že je třeba v okolí rostlin udržovat čistotu.
  •  Dejte si pozor na přílišné zalévání a nevhodnou péči.
  •  Rostliny pravidelně sledujte, abyste případné problémy podchytily včas.

Vera Larina | foto: Shutterstock.com

Jestliže máte zahradní úložný box, vkládejte do něj vždy pouze čisté náčiní, abyste zamezili případnému přenosu chorob a škůdců.

Jakmile objevíte, že některé část rostliny je napadena, je třeba se jí zbavit. Dejte si také pozor, abyste nekontaminovali ostatní rostliny. K tomu je důležité mytí rukou a mnohdy i výměna oblečení.

Škůdců a chorob existuje opravdu mnoho, přičemž řada z nich může být pro rostlinu velmi nebezpečná. Při péči o své rostliny je proto vždy dobře prohlédněte, zda se neobjevil nějaký problém. Včasný zásah díky postřikům a dalším přípravkům vám pomůže zbavit se problémů a zachránit tak své rostlinky. Ať už se jedná o plodiny na zahradě, anebo pokojové rostliny.

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy