metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Práci a rodinný život je třeba skloubit.
Větší foto
Práci a rodinný život je třeba skloubit. | foto: Profimedia.cz

Jak vyvážit práci a osobní život?

4. července 2018  14:45 Metro.cz
Mluví a píše se o tom čím dál častěji, na téma work-life balance existuje i řada kurzů a workshopů.

„Téma rovnováhy mezi prací a soukromým životem, tedy work-life balance, je už řadu let jedním z manažerských zaklínadel. Vypadá to na první pohled docela rozumně – jenže není. Work-life balance totiž vychází z přesvědčení, že existuje něco jako ‚pracovní‘ a ‚osobní‘ život a že tyto dva životy od sebe navíc mohou být neprodyšně odděleny,“ popisuje kouč Petr Sedláček ze společnosti Nespire.

Myšlenka, že lze striktně oddělit pracovní život od soukromého, je však iluzorní. Jen málo lidí totiž dokáže po příchodu do kanceláře hodit za hlavu všechny starosti ze svého soukromí (a jen zanedbatelná hrstka těch, kteří tuto schopnost deklarují, ji skutečně má). Představte si, že jdete do práce, a doma máte nemocné dítě. Nebo partnera, s nímž jste se nepěkně pohádali. Nebo se vám v práci nedaří nalézt řešení klíčového úkolu. Opravdu takové věci stoprocentně odfiltrujete?

„Termín work-life balance má kořeny v osmdesátých letech minulého století. Myslím, že je načase nahradit jej novým přístupem: work-life integration,“ navrhuje Sedláček. To je koncept, který se na práci nedívá jako na jakousi daň, kterou musíme zaplatit za právo na existenci.

„Vytvořme ve firmách a organizacích příjemné klima, které umožní lidem projevovat svoje přirozené talenty, schopnosti a dovednosti. Prostředí, v němž jsou lidé lidskými bytostmi, nikoli lidskými zdroji,“ vyjmenovává kouč základní kameny nového přístupu. „Vytvářejme kulturu, v níž má spolupráce větší odezvu než konkurence, prostředí, kde manažeři vedou ostatní svým příkladem. Prostředí, jež klade důraz na smysluplnost konkrétních činností i vlastního cíle dané firmy,“ pokračuje.

Podle kouče je důležité vytvářet i podmínky, v nichž muži a ženy přirozeně spolupracují, protože svoje odlišnosti chápou jako výhodu, nikoli jako překážku. „Tohle pochopení žádné praštěné kvóty EU nenahradí,“ glosuje.

V konceptu work-life integration také firemní hodnoty a firemní kultura nejsou nějaká prázdná hesla visící na plakátech, ale jsou součástí každodenního fungování firmy. „To pak přirozeně integruje naše pracovní role do našeho vnitřního světa. V takovém prostředí se spíše aktivně realizujeme, než abychom byli pasivně využíváni,“ je přesvědčený Sedláček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám