metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 20 °C

Sobota, 23. března 2019. Svátek má Ivona.
Revizor
Větší foto
Revizor | foto: David PortMetro.cz

Jak zatočit s černými pasažéry? Studenti by je vyhnali písničkou či s pomocí youtuberů

6. prosince 2018  13:01 Filip Jaroševský Metro.cz
„Vyhlásil bych jeden den v roce dnem beztrestného ježdění na černo. Černí pasažéři by se alespoň nemuseli během těch dvaceti čtyř hodin projednou v MHD pořád ohlížet přes rameno, oddychli by si a hlavně zjistili, že jezdit třeba s lístkem je vlastně fajn pocit.“ Tenhle a mnoho dalších podobných nápadů včera zaznívalo z úst studentů střední dopravní průmyslovky v Masné. Deník Metro se sem vypravil poslechnout si jejich návrhy, jak by se dal v hlavním městě řešit vysoký počet cestujících bez lístku.

Ačkoliv se nápad na „den na černo“ líbil zástupcům magistrátu i organizátoru pražské dopravy Ropid, jeho realizace by se lidem složitě vysvětlovala. „Lidé by se pak mohli ptát, proč je něco takového vyhlášeno, když mají i na tento den předplacené jízdné. Například v rámci Lítačky. To bychom pak peníze vraceli?“ kladl si v reakci na studentský návrh náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing Ropid Martin Šubrt.

Písnička o nepoctivcích
Jiná skupinka studentů, kteří se nebáli podělit o své nápady, by s nepoctivými pasažéry zatočila písní. Text o tom, že je ježdění bez jízdenky špatné a s Lítačkou levné, by podle nich mohl zpívat některý z mladých populárních umělců. „Lidé by si pak tuto písničku mohli i broukat. Mohla by také sloužit jako hudební podbarvení v tematických spotech, které by se lidem promítaly v kinosálech či před divadelními představeními,“ popsal svou vizi mladík v bydlení modrém tričku s límečkem.

Vyhoďte bezdomovce
V debatě padl také návrh uzamknout u nočních spojů dveře. Cestujícím by tak podle studentů nezbývalo nic jiného, než chodit přes řidiče a mít tedy platný jízdní doklad. „Tohle opatření bohužel nejde realizovat. Kdo někdy jel nočním spojem, tak ví, že tu občas nejezdí vlídná sorta lidí. Řidič by se tak mohl dostat do velmi nebezpečných situací,“ říká šéf pražských revizorů Pavel Kurka. Dle studentů by řidičům pro tyto případy mohl pomoci kurs sebeobrany, který by jim hradil dopravce. Méně by se pak v MHD báli.

Jízdenky jsou drahé schválně
Podle všech studentů, kteří se k problematice černé jízdy v hromadné dopravě vyjádřili, by výrazně pomohlo zlevňování jízdného. Někteří by úspory cestujících dosáhli tím, že by posouvali tarifní pásma či zlevňovali kupony, jiní by se zaměřili na cenu lístků. „Co kdyby začala platit dvanáctikorunová jízdenka na patnáct minut. To by si pak řada lidí černou jízdu, která zahrne byť jen pár zastávek, rozmyslela,“ navrhoval jeden ze studentů.

Pokuta za půlku

5073

  • Tolik černých pasažérů využilo k včerejšímu dni možnost koupě ročního kuponu výměnou za odpuštění poloviny pokuty za nezaplacenou jízdu v MHD. Stali se tak platícími cestujícími. Počet nepoctivců v hromadné dopravě meziročně poklesl o 12 procent. 

Nápad následně pochválil magistrátní vedoucí oddělení rozvoje dopravy Jaroslav Mach „Určitě tento podnět předám našemu ekonomickému oddělení. Něco podobného tu ale již bylo. Také musím dodat, že lístky jsou ve své podstatě drahé schválně. Cena má cestující motivovat předplatit si například Lítačku,“ vysvětluje Mach.

Pojďme s tím na „Instáč“
Řada mladých lidí, kteří v Masné studují provoz a ekonomiku v dopravě, by osvětu o výhodách ježdění s platnou jízdenkou šířila především na sociálních sítích. „Co si budeme povídat, sociální síť Facebook upadá. Bylo by skvělé, kdyby se jela kampaň na Instagramu. Ve speciálních černých tramvajích vymlouvačkách jsou například k vidění komiksy, které zachycují příběhy revizorů a černých pasažérů. Na Instáči by se mohly dále rozvíjet,“ líčí své nápady dvojice blonďatých mladíků. „Mohli by se zapojit i youtubeři. Ti mají na dnešní zejména mladší osoby veliký názorový vliv,“ míní další student.

Černý pasažér nemusí být jen záporák
Mnoho podnětů k zamyšlení přinesl svým spolužákům i zástupcům pražské dopravy mladík v pohorkách, který prezentoval své návrhy jako poslední. Řada lidí se totiž podle něj může stát černými pasažéry omylem, a tím pádem by neměli být házeni do jednoho pytle s těmi, na které cílí odstrašující kampaně. „Stačí při poklesu teplot vyměnit jednu bundu za druhou a v tramvaji pak zjistit, že vaše Lítačka díky tomu zůstala doma. Nejsem na to hrdý, ale stalo se mi to mnohokrát,“ vzpomínal mladík.

Kromě obhajoby nepozorných cestujících nadnesl student další dobrý nápad. Označovače lístků by mohly na jízdenky kromě času tisknout také název výchozí zastávky.

„Pokud se na půl hodiny zaseknete v autobusu na Jižní spojce, s revizorem se pak už nedomluvíte, že za to nemůžete. Nemáte nárok ani na zpožděnku, jako to bývá ve vlacích. Proto by bylo dobré, aby byl na lístku start vaší cesty vidět. Stačila by jen zkratka,“ doplňuje student. 

Komentáře

Hlavní zprávy

REPORTÁŽ: Vyzkoušela jsem si, jak se dá upéct čerstvý chleba

Pečeme!
vydáno 23. března 2019  5:52

A neuždibuje kousky! V hypermarketu Albert na Chodově to kvůli přísné hygieně ani nejde.   celý článek

Migrace a kritika Evropské unie. To jsou témata voleb

Evropský parlament. Ilustrační snímek.
vydáno 22. března 2019  18:54

K volbám do Evropského parlamentu se v Česku přihlásilo 40 uskupení. Konat se budou 24. a 25. května.   celý článek

Pitnou vodou hasíme požáry, splachujeme a taky myjeme auta

Ilustrační foto
vydáno 22. března 2019  14:35

Na vysokou cenu vody si stěžujeme stále. Draze upravenou tekutinu k pití používáme ale jen minimálně.  celý článek

Sloupek Terezie Tománkové: V krizi

Terezie Tománková
vydáno 22. března 2019  11:04

Víte, co dělat v případě krize? Možná jste tu zprávu z minulého týdne nezaznamenali, ale pro každého z nás může být zásadní. Stát chce totiž civilní...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám