metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 5 °C

Pondělí, 8. března 2021. Svátek má Gabriela.
Revizor
Větší foto
Revizor | foto: David PortMetro.cz

Jak zatočit s černými pasažéry? Studenti by je vyhnali písničkou či s pomocí youtuberů

6. prosince 2018  13:01 Filip Jaroševský Metro.cz
„Vyhlásil bych jeden den v roce dnem beztrestného ježdění na černo. Černí pasažéři by se alespoň nemuseli během těch dvaceti čtyř hodin projednou v MHD pořád ohlížet přes rameno, oddychli by si a hlavně zjistili, že jezdit třeba s lístkem je vlastně fajn pocit.“ Tenhle a mnoho dalších podobných nápadů včera zaznívalo z úst studentů střední dopravní průmyslovky v Masné. Deník Metro se sem vypravil poslechnout si jejich návrhy, jak by se dal v hlavním městě řešit vysoký počet cestujících bez lístku.

Ačkoliv se nápad na „den na černo“ líbil zástupcům magistrátu i organizátoru pražské dopravy Ropid, jeho realizace by se lidem složitě vysvětlovala. „Lidé by se pak mohli ptát, proč je něco takového vyhlášeno, když mají i na tento den předplacené jízdné. Například v rámci Lítačky. To bychom pak peníze vraceli?“ kladl si v reakci na studentský návrh náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing Ropid Martin Šubrt.

Písnička o nepoctivcích
Jiná skupinka studentů, kteří se nebáli podělit o své nápady, by s nepoctivými pasažéry zatočila písní. Text o tom, že je ježdění bez jízdenky špatné a s Lítačkou levné, by podle nich mohl zpívat některý z mladých populárních umělců. „Lidé by si pak tuto písničku mohli i broukat. Mohla by také sloužit jako hudební podbarvení v tematických spotech, které by se lidem promítaly v kinosálech či před divadelními představeními,“ popsal svou vizi mladík v bydlení modrém tričku s límečkem.

Vyhoďte bezdomovce
V debatě padl také návrh uzamknout u nočních spojů dveře. Cestujícím by tak podle studentů nezbývalo nic jiného, než chodit přes řidiče a mít tedy platný jízdní doklad. „Tohle opatření bohužel nejde realizovat. Kdo někdy jel nočním spojem, tak ví, že tu občas nejezdí vlídná sorta lidí. Řidič by se tak mohl dostat do velmi nebezpečných situací,“ říká šéf pražských revizorů Pavel Kurka. Dle studentů by řidičům pro tyto případy mohl pomoci kurs sebeobrany, který by jim hradil dopravce. Méně by se pak v MHD báli.

Jízdenky jsou drahé schválně
Podle všech studentů, kteří se k problematice černé jízdy v hromadné dopravě vyjádřili, by výrazně pomohlo zlevňování jízdného. Někteří by úspory cestujících dosáhli tím, že by posouvali tarifní pásma či zlevňovali kupony, jiní by se zaměřili na cenu lístků. „Co kdyby začala platit dvanáctikorunová jízdenka na patnáct minut. To by si pak řada lidí černou jízdu, která zahrne byť jen pár zastávek, rozmyslela,“ navrhoval jeden ze studentů.

Pokuta za půlku

5073

  • Tolik černých pasažérů využilo k včerejšímu dni možnost koupě ročního kuponu výměnou za odpuštění poloviny pokuty za nezaplacenou jízdu v MHD. Stali se tak platícími cestujícími. Počet nepoctivců v hromadné dopravě meziročně poklesl o 12 procent. 

Nápad následně pochválil magistrátní vedoucí oddělení rozvoje dopravy Jaroslav Mach „Určitě tento podnět předám našemu ekonomickému oddělení. Něco podobného tu ale již bylo. Také musím dodat, že lístky jsou ve své podstatě drahé schválně. Cena má cestující motivovat předplatit si například Lítačku,“ vysvětluje Mach.

Pojďme s tím na „Instáč“
Řada mladých lidí, kteří v Masné studují provoz a ekonomiku v dopravě, by osvětu o výhodách ježdění s platnou jízdenkou šířila především na sociálních sítích. „Co si budeme povídat, sociální síť Facebook upadá. Bylo by skvělé, kdyby se jela kampaň na Instagramu. Ve speciálních černých tramvajích vymlouvačkách jsou například k vidění komiksy, které zachycují příběhy revizorů a černých pasažérů. Na Instáči by se mohly dále rozvíjet,“ líčí své nápady dvojice blonďatých mladíků. „Mohli by se zapojit i youtubeři. Ti mají na dnešní zejména mladší osoby veliký názorový vliv,“ míní další student.

Černý pasažér nemusí být jen záporák
Mnoho podnětů k zamyšlení přinesl svým spolužákům i zástupcům pražské dopravy mladík v pohorkách, který prezentoval své návrhy jako poslední. Řada lidí se totiž podle něj může stát černými pasažéry omylem, a tím pádem by neměli být házeni do jednoho pytle s těmi, na které cílí odstrašující kampaně. „Stačí při poklesu teplot vyměnit jednu bundu za druhou a v tramvaji pak zjistit, že vaše Lítačka díky tomu zůstala doma. Nejsem na to hrdý, ale stalo se mi to mnohokrát,“ vzpomínal mladík.

Kromě obhajoby nepozorných cestujících nadnesl student další dobrý nápad. Označovače lístků by mohly na jízdenky kromě času tisknout také název výchozí zastávky.

„Pokud se na půl hodiny zaseknete v autobusu na Jižní spojce, s revizorem se pak už nedomluvíte, že za to nemůžete. Nemáte nárok ani na zpožděnku, jako to bývá ve vlacích. Proto by bylo dobré, aby byl na lístku start vaší cesty vidět. Stačila by jen zkratka,“ doplňuje student. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče.
vydáno 8. března 2021  5:13

Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V...  celý článek

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám