metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

26. května 2018  5:59 Metro.cz
Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.

Zvláště ve větších společnostech a korporacích často „meetingová mánie“ dosahuje netušených rozměrů, kdy se stále častěji pořádají schůzky za účelem přípravy na budoucí meetingy a efektivita se zcela ztrácí. Jak právě tu zvýšit? Máme několik rad.

Podle průzkumu společnosti Verizon zaberou různé meetingy průměrnému zaměstnanci až 37 procent času z jeho pracovního týdne.

Ačkoli se to nezdá, pokud se pracovní schůzka přepočítá na čas, který na ní zaměstnanci stráví, a vynásobí se jejich počtem, může jít finančně o náročnou záležitost. Dvouhodinový meeting pro deset zaměstnanců sebere firmě 20 hodin pracovního času na daný den. Proto je záhodno organizovat pracovní schůzky jen v případech, kdy je jisté, že danou záležitost skutečně posunou dopředu, či ve chvíli, kdy ji není možné vyřešit lepším způsobem. Schůzky je tedy dobré svolávat kvůli řešení konkrétních pracovních témat, plánů, strategií a akutních problémů.

Studie společnosti Verizon také ukázala přímou úměru mezi dostatečnou přípravou na meeting a výsledkem schůzky. Doporučováno je zejména plánování schůzek dostatečně dopředu tak, aby se na ně všichni účastníci mohli řádně připravit.

„Zároveň i zde platí, že čím méně schůzek, tím lépe. Když máte naplánováno několik hodin schůzek na každý den v týdnu, logicky nebudete schopni se na všechny kvalitně připravit,“ radí Jan Dvořák, ředitel počítačové školy Gopas.

Pravidelné každotýdenní pracovní porady zabývající se hodnocením uplynulého týdne, plánování dalšího, výhledovou strategií, hodnocením efektivity samy o sobě moc efektivní nejsou. Pravidelným meetingům by se firmy měly vyhnout, nebo je alespoň omezit na maximálně jednou týdně. Mnohem účinnější je svolávat jednorázové ad hoc meetingy zaměřené na řešení konkrétních problémů. Náklady vyjádřené v počtu pracovních hodin zaměstnanců se snižují až o dvě třetiny ve chvíli, kdy meeting probíhá přes videokonference.

„Místo fyzických schůzek firmám doporučujeme přesouvání co nejvyššího možného počtu pracovních meetingů do online sféry,“ říká Andrej Hronec, zástupce videokonferenčního řešení Lifesize.

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám