metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa

Další 2 fotografie v galerii
Zub času se i dle zástupců radnice zakousl do stadionu nevratně. Deník Metro se na místo vypravil minulý týden. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

  6:00
Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým nárůstem cen energií. Osud sportoviště, které na Smíchově stojí od roku 1961, byl ještě před pár týdny ve hvězdách. Nevědělo se, kam bude veřejnost a především hokejisté z HC Smíchov 1913 a krasobruslaři z klubu Stadion Praha chodit trénovat. Podle radního Prahy 5 Jana Kavalírka je však nyní jisté, že si již tuto zimu zabruslí na provizorní ledové ploše v Jinonicích.

„Jsem moc rád, že se kolegovi Davidu Duškovi podařilo rychle najít investora pro nový zimní stadion. Pro jeho výstavbu nyní zajišťujeme vhodný pozemek. Do té doby ale musíme zrealizovat prozatímní řešení, které překlene potřebnou dobu výstavby,“ říká pro Metro Kavalírek s tím, že proto před pár týdny oslovili o pomoc magistrát.

„Bohužel jsme ale k našemu překvapení narazili na hodně laxní přístup. Poslední jednání zastupitelstva proto ve vyostřené atmosféře a za demonstrace dětí z hokejového klubu celou záležitost dlouho projednávalo. Nakonec jsme však uspěli, díky čemuž získáme od magistrátu pozemek v Jinonicích, na kterém nyní provizorní ledová hala vyroste,“ dodává Kavalírek.

Se současnou situací se nechtějí smířit nejen místní.

Nový stadion vyroste v Jinonicích nedaleko Galerie Butovice. K projektu zatím nemá veřejnost přístup. Pokud se však nic nezmění, měl by dle iniciativy Za smíchovský led vypadat jako Fun Park Fabrika Zlín. „Až budeme vědět víc, určitě vám to ukážeme,“ slibují zástupci iniciativy na svém Facebooku.

Nikolajka patří mezi klasické pražské zimní stadiony. Jakmile se v metropoli dříve řeklo slovo bruslení, každému automaticky vytanula na mysli právě Nikolajka, Kobra Novodvorská, Malá sportovní hala v Holešovicích, Zimní stadion Eden či čerstvě dvacetiletá Ice Arena Letňany. Klasikou byla také Štvanice. Tento legendární stadion už je ovšem pouze hezkou vzpomínkou. V polovině roku 2011 byl definitivně zbourán a pozici nejstaršího českého stadionu převzal ten v Českých Budějovicích.

Stadion vznikne v Radlické ulici, vedle kurtů.

Vnitřní ledovou plochu najdou zájemci i ve Vokovicích, a to v ZS Hvězda kousek od zastávky Na Lukách. Klasikou je také Icerink v Praze 10. Nachází se ve Strašnicích, mezi základní školou Olešská a Jižní spojkou. Otevřen byl před téměř pěti lety – v únoru 2018. Známá je také vršovická Hasa v Sámově ulici, Školní zimní stadion Bronzová v Praze 13 a Zimní stadion Černošice v okrese Praha-západ.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek