metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

  6:19
Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla pořádně znepříjemnit život. Deník Metro vyzval před několika dny čtenáře, aby se podělili o své názory na případné provoňování pražských nádraží. S projektem před lety přišla Správa železnic. Nedávno se objevily hlasy, že plán znovu ožil. Ačkoliv se zpráva nakonec ukázala jako fáma, mezi čtenáři téma vyvolalo ohlasy.

Podle čtenářky Jitky Lipské, která se deníku Metro svěřuje se svými názory pravidelně, cestující spíše než vůně v nádražním lobby zajímá včasný příjezd jejich vlakových spojů. „Docela mě to pobavilo. Je k smíchu, čím se zaobírají či zaobírali. Nebo si snad cestující stěžují, že na nádraží nevoní jasmín? Nejspíš ne,“ píše čtenářka.

Podle reakce několika čtenářů panuje také obava, že aroma může způsobovat alergie. Podobné kritice čelil před pár lety pardubický dopravní podnik, který vůně zavedl ve svých autobusech. „Mám suchý dráždivý kašel. Způsobují mi to vonné svíčky, aromalampy a deo spreje, pokud v nich jsou citrusové vůně. Ekologické to rozstřikování umělých vůní také moc nebude. Stačí pořádně uklízet a vůně se dostaví sama,“ míní čtenářka Marie Zítková.

Alergii nicméně nezpůsobuje vůně samotná. Jsou to látky, které ji vyvolávají. Takže by čtenářce vůně neublížila v momentě, kdy by šlo o nějakou přírodní alternativu.

Podle plánu Správy železnic, která má budovu nádraží na starosti, se měly objektem linout decentní tematické vůně přidávané do vzduchotechniky již před třemi lety. Čtenáři Jakubovi Stránskému by se tento nápad líbil. „Když by to byla směs několika druhů ovoce s příjemnou vůní, bylo by to určitě super. Někde by se třeba mohly přidat i vůně květin, ale aby to bylo všeho s mírou. Zkrátka bych vůbec nebyl proti tomu, nainstalovat vůně na různá nádraží,“ říká čtenář Stránský.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy se cestující na voňavé nádraží v dohledné době těšit nemají. Oživení projektu rozhodně není na pořadu dne. To nemrzí například čtenáře Petra Rádla, podle kterého chtěla Správa železnic vůněmi řešit problém s opeřenci. „Myslím, že cestujícím dělají léta větší starost každou chvíli nefungující jezdící schody či rozšiřující se letka holubů v hale. Možná že ovoněním chtěla ta Správa překonat odér z holubího trusu,“ míní Rádl.

Voňavý projekt neopláče ani čtenář Michal Zrzavý. „Osobně mám názor takový – nádraží nevonět vůbec. Zaprvé bychom se cítili jako na WC, zadruhé by to mohlo zmást i čich při elektrické poruše na ventilaci. Není nad přirozený vzduch,“ uzavírá Zrzavý.

Pražské autobusy voněly

  • Voňavá MHD se neúspěšně testovala nejen v Pardubicích, kde se po čase cestující vůní nabažili a začali se bouřit.
  • Také pražský dopravní podnik začátkem jara 2011 krátce rozjel testovací projekt nazvaný Voňavé autobusy. Jeho cílem bylo cestujícím zpříjemnit cestování. 
  • V daném období byla do vybraných pěti autobusů, které jezdily převážně na lince 125, nainstalována příjemná „zimní vůně“. Šlo čistě o přírodní aroma, které neobsahovalo žádné chemické složky. Podle tehdejších zástupců podniku bylo určené i k posílení imunity cestujících.
  • Vybrané autobusy byly tehdy zvenku na vstupních dveřích označeny samolepkami a uvnitř autobusu visely plakáty s informacemi o projektu. Z dotazníků a reakcí cestujících ale dopravce nakonec vyvodil, že nemá cenu v projektu pokračovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek