metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 7. března 2021. Svátek má Tomáš.
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně.
Větší foto
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně. | foto: Viktor ŠkaroupkaMetro.cz

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

18. října 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.

„S těžkou taškou vystupuji na konečné zastávce autobusu linky 175 na Florenci a najednou prásk. Přímo uprostřed chodníku vrážím do stojící koloběžky.“ Tuto příhodu nám v redakci deníku Metro vylíčila jedna z našich kolegyň.

Není tomu ani měsíc, co se ulice metropole začaly plnit do zelena laděnými elektrickými koloběžkami americké firmy Lime. Ty se sice u Pražanů těší podstatně větší oblibě, než jaké se v minulosti dočkala třeba vozítka Segway či sdílené skútry, jejich uživatelé je ale mají ve zvyku parkovat kdekoliv – na chodníku, na náměstích či je prostě jen opřou o první blízké křoví.

„V memorandu se společnost Lime dobrovolně zavázala informovat a motivovat uživatele k bezpečnému odkládání kol. Jakmile se k nám dostane nějaká stížnost, a zatím jsme nezaznamenali žádnou konkrétní, budeme to řešit. V současnosti shromažďujeme podněty. Největší problém je v tom, že jsou koloběžky relativně malé a uživatelé tak mají mnohem výraznější pocit, že mohou jezdit po chodníku a tam koloběžky odkládat,“ říká pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zmíněné memorandum s městem podepsaly také společnosti půjčující sdílená kola. Mezi ně patří například firma Rekola, Velonet či HomePort. Zelené elektrokoloběžky od Lime jsou podle zákona také brány jako bicykly. Magistrátní pohodu podle informací deníku Metro nesdílí například zástupci radnice druhé městské části. Zde koloběžky uprostřed chodníků postávají velmi často. Místní vedoucí odboru dopravy Josef Gál má navíc za to, že zmiňované memorandum s Prahou firma Lime porušuje. Vhodná a bezpečná místa pro odkládání těchto dopravních prostředků totiž měla předem projednat s městskými částmi. „Což se nestalo,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Gál.

Koloběžky jsou rozmístěné po celé Praze, zejména v centru, a jsou přístupné komukoli. Systém je stejný jako sdílených kol a aut. Stačí jen chytrý telefon s propojenou platební kartou, koloběžku odemknout načtením QR kódu a můžete vyrazit.

Ohledně možných srážek jezdců s chodci není třeba mít podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého takový strach jako třeba u segwayů. Ani pozornosti čtenářů deníku Metro však neuniklo, že se koloběžky často stávají terčem vandalů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doma míváme načančáno, ale venku jsme jako čuňátka

Není mezi těmito plechovkami i některá „vaše“?
vydáno 7. března 2021  17:49

Plechovka letí do křoviska, nedopalek na zem. V obýváku bychom vajgla do koberce zřejmě netípli.  celý článek

Sběratel. Příběhy hodinek někdy dojmou chlapy k slzám

Vzácné kapesní hodinky
vydáno 7. března 2021  11:58

Sběratelství je neodolatelná vášeň. Muž, říkejme mu třeba Vladimír, dokáže o hodinkách, které sbíral, vyprávět hodiny a hodiny. O tom, jak k jednotlivým...  celý článek

Nevypadá to jako respirátor, do krámu vás nepustím! Majitelé nanošátků mají problém

Nanošátek FFP2
vydáno 7. března 2021  6:24

Vyjít z domu znamená vybavit se mnoha lejstry. A mít papíry i od výrobce nákrčníků.  celý článek

Bez odborné literatury se svět neobejde, je to cesta k pokroku, říká zakladatel nakladatelství

Rodina Svitákova. Roman zcela vpravo, Klára po jeho pravici
vydáno 6. března 2021  14:21

Nakladatelský dům Grada letos slaví 30 let na knižním trhu, kde patří mezi špičku. Do rodinné firmy nastupuje nová generace a učí se čelit krizi. O...  celý článek

Vaše fotky z Prahy