metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Větší foto
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně. | foto: Viktor ŠkaroupkaMetro.cz

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

  7:30
Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.

„S těžkou taškou vystupuji na konečné zastávce autobusu linky 175 na Florenci a najednou prásk. Přímo uprostřed chodníku vrážím do stojící koloběžky.“ Tuto příhodu nám v redakci deníku Metro vylíčila jedna z našich kolegyň.

Není tomu ani měsíc, co se ulice metropole začaly plnit do zelena laděnými elektrickými koloběžkami americké firmy Lime. Ty se sice u Pražanů těší podstatně větší oblibě, než jaké se v minulosti dočkala třeba vozítka Segway či sdílené skútry, jejich uživatelé je ale mají ve zvyku parkovat kdekoliv – na chodníku, na náměstích či je prostě jen opřou o první blízké křoví.

„V memorandu se společnost Lime dobrovolně zavázala informovat a motivovat uživatele k bezpečnému odkládání kol. Jakmile se k nám dostane nějaká stížnost, a zatím jsme nezaznamenali žádnou konkrétní, budeme to řešit. V současnosti shromažďujeme podněty. Největší problém je v tom, že jsou koloběžky relativně malé a uživatelé tak mají mnohem výraznější pocit, že mohou jezdit po chodníku a tam koloběžky odkládat,“ říká pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zmíněné memorandum s městem podepsaly také společnosti půjčující sdílená kola. Mezi ně patří například firma Rekola, Velonet či HomePort. Zelené elektrokoloběžky od Lime jsou podle zákona také brány jako bicykly. Magistrátní pohodu podle informací deníku Metro nesdílí například zástupci radnice druhé městské části. Zde koloběžky uprostřed chodníků postávají velmi často. Místní vedoucí odboru dopravy Josef Gál má navíc za to, že zmiňované memorandum s Prahou firma Lime porušuje. Vhodná a bezpečná místa pro odkládání těchto dopravních prostředků totiž měla předem projednat s městskými částmi. „Což se nestalo,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Gál.

Koloběžky jsou rozmístěné po celé Praze, zejména v centru, a jsou přístupné komukoli. Systém je stejný jako sdílených kol a aut. Stačí jen chytrý telefon s propojenou platební kartou, koloběžku odemknout načtením QR kódu a můžete vyrazit.

Ohledně možných srážek jezdců s chodci není třeba mít podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého takový strach jako třeba u segwayů. Ani pozornosti čtenářů deníku Metro však neuniklo, že se koloběžky často stávají terčem vandalů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek