metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně.
Větší foto
Ležící elektrokoloběžka v Karlíně. | foto: Viktor ŠkaroupkaMetro.cz

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

18. října 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.

„S těžkou taškou vystupuji na konečné zastávce autobusu linky 175 na Florenci a najednou prásk. Přímo uprostřed chodníku vrážím do stojící koloběžky.“ Tuto příhodu nám v redakci deníku Metro vylíčila jedna z našich kolegyň.

Není tomu ani měsíc, co se ulice metropole začaly plnit do zelena laděnými elektrickými koloběžkami americké firmy Lime. Ty se sice u Pražanů těší podstatně větší oblibě, než jaké se v minulosti dočkala třeba vozítka Segway či sdílené skútry, jejich uživatelé je ale mají ve zvyku parkovat kdekoliv – na chodníku, na náměstích či je prostě jen opřou o první blízké křoví.

„V memorandu se společnost Lime dobrovolně zavázala informovat a motivovat uživatele k bezpečnému odkládání kol. Jakmile se k nám dostane nějaká stížnost, a zatím jsme nezaznamenali žádnou konkrétní, budeme to řešit. V současnosti shromažďujeme podněty. Největší problém je v tom, že jsou koloběžky relativně malé a uživatelé tak mají mnohem výraznější pocit, že mohou jezdit po chodníku a tam koloběžky odkládat,“ říká pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zmíněné memorandum s městem podepsaly také společnosti půjčující sdílená kola. Mezi ně patří například firma Rekola, Velonet či HomePort. Zelené elektrokoloběžky od Lime jsou podle zákona také brány jako bicykly. Magistrátní pohodu podle informací deníku Metro nesdílí například zástupci radnice druhé městské části. Zde koloběžky uprostřed chodníků postávají velmi často. Místní vedoucí odboru dopravy Josef Gál má navíc za to, že zmiňované memorandum s Prahou firma Lime porušuje. Vhodná a bezpečná místa pro odkládání těchto dopravních prostředků totiž měla předem projednat s městskými částmi. „Což se nestalo,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Gál.

Koloběžky jsou rozmístěné po celé Praze, zejména v centru, a jsou přístupné komukoli. Systém je stejný jako sdílených kol a aut. Stačí jen chytrý telefon s propojenou platební kartou, koloběžku odemknout načtením QR kódu a můžete vyrazit.

Ohledně možných srážek jezdců s chodci není třeba mít podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého takový strach jako třeba u segwayů. Ani pozornosti čtenářů deníku Metro však neuniklo, že se koloběžky často stávají terčem vandalů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy