metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 23 °C

Neděle 4. června 2023. Svátek má Dalibor
Tlačítko na Františku | foto: Metro.cz

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

  7:00
O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.

U Nemocnice Na Františku mají Pražané od minulého úterka možnost přivolat si u přechodu zeleného panáčka bez nutnosti cokoli mačkat. Chytrá bezkontaktní novinka, kterou zde bude vedení metropole testovat minimálně půl roku, od té doby vyvolává emoce. Dá se tak soudit minimálně z diskusí na sociálních sítích, jež jsou plné fanoušků moderní evropské rarity, ale i těch, kteří ji považují za vyhazování peněz. Deník Metro se proto na názory čtenářů zeptal také – prostřednictvím ankety na jeho facebookovém profilu.

Kouzelné tlačítko

  • Společnost Eltodo, která je výhradním výrobcem tlačítek pro chodce pro Technickou správu komunikací, připravila dva prototypy.
  • První na bázi infračerveného čidla. Toto řešení bylo technicky jednodušší, a tudíž levnější, ale méně spolehlivé. Druhý prototyp byl osazen mikrovlnným radarem a indikace detekce byla doplněna o akustický signál.
  • Někteří čtenáři se obávají, že bude čidlo omylem spouštěno projíždějícími auty. To se však podle Eltoda dít nemá. Vzdálenost, na kterou funguje po přiblížení dlaně, je nyní nastavena na pět až 20 centimetrů. Tak blízko by neměl kolem tlačítka projít ani  chodec.
  • Čidla se mají v budoucnu objevit na náměstí I. P. Pavlova, u Národního muzea či Karlova mostu. To jsou podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra nejrušnější křižovatky s chodci.
  • Tlačítka pro chodce dalo hlavní město kvůli pandemii na několik týdnů vypnout loni v březnu. Na některých místech to ale komplikovalo dopravu.
  • Někteří čtenáři deníku Metro měli nápad, jak tlačítko vylepšit. Čtenář vystupující pod přezdívkou Truck daškam navrhoval dvojí funkci – když chodec přejde na červenou, dřívější žádost o zeleného panáčka by se zrušila a zbytečně to auta nezastavilo. Někteří navrhovali nemít žádné tlačítko, jen pohybový senzor a čtverec, ve kterém chodec musí stát. Čtenář vystupující pod přezdívkou Ladinek Frygo Maharadza zase navrhoval tlačítko testovat na vhodnějším místě.

„Já tam čtu stiskni, takže bych to jako blb, a myslím že bych nebyl sám, stiskl. Takže funguje to perfektně. Nejdřív stisknu a pak zjistím, jaká revoluce techniky je přede mnou,“ napsal do ankety deníku Metro čtenář Petr Čudlý. Jeho názor, že by bezkontaktní tlačítko nemělo pomocí nápisu nabádat k mačkání, sdílí i čtenářka Paulí Marková a také Radka Pospíšilová. Podle ní bude tlačítko tisknout úplně každý. O něco ostřejší byl čtenář Štěpán Rössler, který vše přisuzuje politické příslušnosti primátora. „Bezkontaktní bazmek s nápisem Stiskni, to můžou vymyslet jenom Piráti,“ komentoval Rössler.

Bezkontaktní tlačítko lze pochopitelně aktivovat nejen mávnutím před senzorem, jenž je zde zabudován. Obyčejné stisknutí k přivolání zelené na semaforu pro chodce bohatě stačí. „Já to mačkala a mačkám loktem, covid necovid,“ popsala svou osvědčenou techniku čtenářka Dana Najbrtová. Nápis „stiskni“ zaujal také čtenáře Lukáše Nevimkdo, Kubu Jakubčíka či Jaroslavu Houfkovou. „Obrázek Stiskni přelepit bezdotykovou ikonou, český nápis si turisté nepřečtou. Jinak super věc,“ míní Houfková.

Tlačítko, které je podle náměstka Adama Scheinherra skutečnou raritou, má mezi čtenáři Metra množství fanoušků. Pochvalně se oněm vyjádřila třeba Marcela Sochová. „Určitě dobrá věc. To už měli udělat dávno,“ chválí nápad.

Mezi čtenáři se našla také skupinka facebookových vtipálků. Václav Kotous připomněl přiložením memu s Harrym Potterem a komentářem „švihnout a mávnout!“ fakt, že má virtuální mačkání bezkontaktního tlačítka hodně blízko k čarodějnému magickému umění. Romanu Výmolovi zase aktivace tlačítka podržením ruky ve vzduchu připomněla Hvězdné války, kde se hojně užívá telekineze pomocí takzvané síly. „Lidi, berte to pozitivně. Každý se teď může cítit jako rytíř Jedi,“ připomněl postavy z oblíbené filmové série čtenář Ota Beneš.

Některé čtenáře zajímalo, jaké plány má vedení města s moderní novinkou na Dvořákově nábřeží v budoucnu. Dvojici tlačítek (na každé straně přechodu jedno) má do konce roku následovat stovka dalších. Přesně tolik semaforů bude totiž procházet obnovou, a tak se sem bezkontaktní technologie do klasických velkoplošných tlačítek jednoduše přidá. Kolik jedno bezkontaktní tlačítko bude Prahu stát, však dosud nebylo vyčísleno. Technická správa komunikací totiž dosud nevyměňovala celá tlačítka. Pouze do těch současných nechala namontovat mikrovlnný senzor a infračervené čidlo. Obě tato zařízení lze pořídit pro běžné užívání za několik stokorun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek