metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Větší foto
Tlačítko na Františku | foto: Metro.cz

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

  7:00
O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.

U Nemocnice Na Františku mají Pražané od minulého úterka možnost přivolat si u přechodu zeleného panáčka bez nutnosti cokoli mačkat. Chytrá bezkontaktní novinka, kterou zde bude vedení metropole testovat minimálně půl roku, od té doby vyvolává emoce. Dá se tak soudit minimálně z diskusí na sociálních sítích, jež jsou plné fanoušků moderní evropské rarity, ale i těch, kteří ji považují za vyhazování peněz. Deník Metro se proto na názory čtenářů zeptal také – prostřednictvím ankety na jeho facebookovém profilu.

Kouzelné tlačítko

  • Společnost Eltodo, která je výhradním výrobcem tlačítek pro chodce pro Technickou správu komunikací, připravila dva prototypy.
  • První na bázi infračerveného čidla. Toto řešení bylo technicky jednodušší, a tudíž levnější, ale méně spolehlivé. Druhý prototyp byl osazen mikrovlnným radarem a indikace detekce byla doplněna o akustický signál.
  • Někteří čtenáři se obávají, že bude čidlo omylem spouštěno projíždějícími auty. To se však podle Eltoda dít nemá. Vzdálenost, na kterou funguje po přiblížení dlaně, je nyní nastavena na pět až 20 centimetrů. Tak blízko by neměl kolem tlačítka projít ani  chodec.
  • Čidla se mají v budoucnu objevit na náměstí I. P. Pavlova, u Národního muzea či Karlova mostu. To jsou podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra nejrušnější křižovatky s chodci.
  • Tlačítka pro chodce dalo hlavní město kvůli pandemii na několik týdnů vypnout loni v březnu. Na některých místech to ale komplikovalo dopravu.
  • Někteří čtenáři deníku Metro měli nápad, jak tlačítko vylepšit. Čtenář vystupující pod přezdívkou Truck daškam navrhoval dvojí funkci – když chodec přejde na červenou, dřívější žádost o zeleného panáčka by se zrušila a zbytečně to auta nezastavilo. Někteří navrhovali nemít žádné tlačítko, jen pohybový senzor a čtverec, ve kterém chodec musí stát. Čtenář vystupující pod přezdívkou Ladinek Frygo Maharadza zase navrhoval tlačítko testovat na vhodnějším místě.

„Já tam čtu stiskni, takže bych to jako blb, a myslím že bych nebyl sám, stiskl. Takže funguje to perfektně. Nejdřív stisknu a pak zjistím, jaká revoluce techniky je přede mnou,“ napsal do ankety deníku Metro čtenář Petr Čudlý. Jeho názor, že by bezkontaktní tlačítko nemělo pomocí nápisu nabádat k mačkání, sdílí i čtenářka Paulí Marková a také Radka Pospíšilová. Podle ní bude tlačítko tisknout úplně každý. O něco ostřejší byl čtenář Štěpán Rössler, který vše přisuzuje politické příslušnosti primátora. „Bezkontaktní bazmek s nápisem Stiskni, to můžou vymyslet jenom Piráti,“ komentoval Rössler.

Bezkontaktní tlačítko lze pochopitelně aktivovat nejen mávnutím před senzorem, jenž je zde zabudován. Obyčejné stisknutí k přivolání zelené na semaforu pro chodce bohatě stačí. „Já to mačkala a mačkám loktem, covid necovid,“ popsala svou osvědčenou techniku čtenářka Dana Najbrtová. Nápis „stiskni“ zaujal také čtenáře Lukáše Nevimkdo, Kubu Jakubčíka či Jaroslavu Houfkovou. „Obrázek Stiskni přelepit bezdotykovou ikonou, český nápis si turisté nepřečtou. Jinak super věc,“ míní Houfková.

Tlačítko, které je podle náměstka Adama Scheinherra skutečnou raritou, má mezi čtenáři Metra množství fanoušků. Pochvalně se oněm vyjádřila třeba Marcela Sochová. „Určitě dobrá věc. To už měli udělat dávno,“ chválí nápad.

Mezi čtenáři se našla také skupinka facebookových vtipálků. Václav Kotous připomněl přiložením memu s Harrym Potterem a komentářem „švihnout a mávnout!“ fakt, že má virtuální mačkání bezkontaktního tlačítka hodně blízko k čarodějnému magickému umění. Romanu Výmolovi zase aktivace tlačítka podržením ruky ve vzduchu připomněla Hvězdné války, kde se hojně užívá telekineze pomocí takzvané síly. „Lidi, berte to pozitivně. Každý se teď může cítit jako rytíř Jedi,“ připomněl postavy z oblíbené filmové série čtenář Ota Beneš.

Některé čtenáře zajímalo, jaké plány má vedení města s moderní novinkou na Dvořákově nábřeží v budoucnu. Dvojici tlačítek (na každé straně přechodu jedno) má do konce roku následovat stovka dalších. Přesně tolik semaforů bude totiž procházet obnovou, a tak se sem bezkontaktní technologie do klasických velkoplošných tlačítek jednoduše přidá. Kolik jedno bezkontaktní tlačítko bude Prahu stát, však dosud nebylo vyčísleno. Technická správa komunikací totiž dosud nevyměňovala celá tlačítka. Pouze do těch současných nechala namontovat mikrovlnný senzor a infračervené čidlo. Obě tato zařízení lze pořídit pro běžné užívání za několik stokorun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy