metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Jaký vybrat plynový kotel pro domácnost?

  10:46
I přes aktuální situaci na trhu se plynové kotle se v poslední době vracejí zase do popředí. Díky vysoké účinnosti, kterou nabízejí, dlouhé životnosti (udává se patnáct až dvacet let) a relativně nízké pořizovací ceně jsou totiž vcelku dobrou volbou z dlouhodobého hlediska. Cena kondenzačního kotle se pohybuje okolo 30 až 60 tisíc korun v závislosti na jeho vlastnostech. Obsluha kondenzačního kotle je naprosto jednoduchá a dokáže ho obsluhovat prakticky každý a navíc na rozdíl od kotlů na uhlí nebo pelety nemusíte řešit problém s uložením topiva.

Možná budete překvapeni, jak jednoduše plynový kondenzační kotel funguje. Vše je, jak již název vypovídá, založeno na kondenzaci. Při tom, jak se spaluje v kotli plyn vzniká oxid uhličitý a patrné množství vody, se kterou se dále pracuje. Výměník tuto vodní páru za pomocí vratné vody ochladí a vrátí ji zpět do kotle. Tím tedy vodní pára předá získané teplo vratné vodě, která je nyní předehřátá a kotel má následně méně práce s ohřevem. Tuto již přehřátou vodu jen dohřeje na požadovanou teplotu.

Jaký kotel ale vybrat do rodinného domu?

Nejlepší kotel je samozřejmě úsporný a efektivní. Toho mimo jiné docílíme i tak tak, že zařídíme, aby šlo co nejméně spalin do komína. Čím více tepla vám totiž uteče komínem, tím méně vám ho zbude doma.

Na výběr máte ze tří typů plynových kotlů, ale dva z nich jsou již na ústupu (klasické a nízkoteplotní), proto doporučujeme vybrat si z kondenzačních kotlů, které vám oproti ustupujícím modelům nabídnou úsporu až 40% energie.

Pro správný výběr kondenzačního kotle je třeba zodpovědět si několik otázek:

  • Máte v plánu kotel využívat i pro ohřev vody? Pokud ano, pak je vhodné vybírat takový, který disponuje průtokovým ohřevem vody a má možnost přidání zásobníku, pokud již není součástí.
  • Jak chcete řešit odvod spalin? Berte na vědomí, že tento druh kotle nelze jen tak napojit na klasický komín, jak ho známe. Ten se bude muset buďto upravit vyvložkováním, nebo můžete využít možnosti vybudování speciálního vývodu, který je k tomu určen.
  • Chcete závěsný kotel? Většina kondenzačních kotlů se dodává ve verzi se zavěšením na zeď. Jiné to je pouze v případě, že požadujete velký zásobník na vodu.

Samozřejmě pokud si nejste ani po přečtení tohoto článku jistí, jaký kotel do rodinného domu vlastně vybrat, není nic jednoduššího než se poradit s odborníky. Ti vám nejen navrhnou to nejlepší řešení, ale rovnou vám i řeknou, kolik vás to všechno bude stát.

Samozřejmě plynové kotle nemají jen samá pozitiva a najde se i pár věcí, které hrají proti nim. To už si pak člověk musí sám vybrat, co mu vyhovuje nejvíce. U těchto kotlů totiž musíte počítat s vyššími provozními náklady a také pravidelnými servisy, bez kterých to bohužel u tohoto typu nejde.

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  8:03

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek