metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Strop podzemních prostor v areálu školy na Černém Mostě se zřítil
Větší foto
Strop podzemních prostor v areálu školy na Černém Mostě se zřítil | foto: iDNES.cz

Jáma u školy na Černém Mostě nevede do protiatomového krytu

4. dubna 2018  7:54 Filip Jaroševský Metro.cz
„Voláte kvůli naší slavné díře?“ Tahle věta se v těchto dnech ozývá ze sluchátka poté, co někdo vytočí jedno z telefonních čísel adresáře Základní školy Bratří Venclíků v čtrnácté městské části. V pondělí se tu v prostorách zahrady propadl strop domnělého protiatomového krytu, který není zanesen v žádné databázi.

Podle zástupkyně ředitelky Zuzany Kafkové tak museli místní učitelé jako jednu z prvních věcí po včerejším příchodů do učeben napsat dětem do žákovských knížek vzkaz pro rodiče. „Píše se zde například to, že se událost stala v době, kdy nebyla zahrada využívána, a že jsou v místě pozůstatky technické stavby, a to i přesto, že tudy nevedou žádné inženýrské sítě či podzemní tunely,“ řekla deníku Metro Kafková a doplnila, že je autorem vzkazu pro rodiče ředitelka školy spolu se starostou čtrnácté městské části.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky strop 4 x 5 metrů, který se propadl tři metry do hloubky, nepatřil protiatomovému krytu. Vyvrátil tak domněnky médií, která o tajném útočišti pro případ jaderné hrozby začala obratem spekulovat.

„Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení hasičů hlavního města Prahy nikdy v evidenci krytů výše uvedený prostor neměl. Ten navíc svými parametry tlakově odolnému krytu vůbec neodpovídá,“ vysvětluje Kavka.

Podle radnice by mohlo jít o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště na Černém Mostě budováno. Spolu s báňskými záchranáři ještě včera na místě zjišťovali podrobnosti i zástupci magistrátu a městské části. Pozemek je nyní uzavřen a nikdo včetně žáků na něj nesmí vstoupit. „Místo je pod kamerami a do minuty tam jsou policajti. V pondělí se tam šla podívat paní ředitelka a hned ji kontrolovali, zda sem patří,“ dodává zástupkyně Kafková.

Družina školy nyní chodí na procházky místo na své pozemky raději do okolí. Sama zástupkyně však deníku Metro přiznala, že se bojí, aby děti přísný zákaz vstupu zastavil. „Víme, že plot se dá snadno přelézt. Hlavně aby tam nešel někdo večer na průzkum. Já být dítě, tak se budu chtít v nestřeženou chvíli na věc podívat pěkně zblízka,“ strachuje se Kafková.

Pod Prahou se nachází celkem 768 krytů, do kterých by se v případě potřeby vešlo až 150 tisíc osob. Jen Praha 14 jich má podle svého webu celkem 25. Domnělý kryt v ulici Bratří Venclíků na seznamu pochopitelně chybí. Nejznámější a také největší se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí. Fenomén tajných podzemních prostor je v pražském folkloru oblíbený odnepaměti, proto lze dle odborníků očekávat, že šíření mýtů propad opět podpoří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám