metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.

Větší foto
Strop podzemních prostor v areálu školy na Černém Mostě se zřítil | foto: iDNES.cz

Jáma u školy na Černém Mostě nevede do protiatomového krytu

  7:54
„Voláte kvůli naší slavné díře?“ Tahle věta se v těchto dnech ozývá ze sluchátka poté, co někdo vytočí jedno z telefonních čísel adresáře Základní školy Bratří Venclíků v čtrnácté městské části. V pondělí se tu v prostorách zahrady propadl strop domnělého protiatomového krytu, který není zanesen v žádné databázi.

Podle zástupkyně ředitelky Zuzany Kafkové tak museli místní učitelé jako jednu z prvních věcí po včerejším příchodů do učeben napsat dětem do žákovských knížek vzkaz pro rodiče. „Píše se zde například to, že se událost stala v době, kdy nebyla zahrada využívána, a že jsou v místě pozůstatky technické stavby, a to i přesto, že tudy nevedou žádné inženýrské sítě či podzemní tunely,“ řekla deníku Metro Kafková a doplnila, že je autorem vzkazu pro rodiče ředitelka školy spolu se starostou čtrnácté městské části.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky strop 4 x 5 metrů, který se propadl tři metry do hloubky, nepatřil protiatomovému krytu. Vyvrátil tak domněnky médií, která o tajném útočišti pro případ jaderné hrozby začala obratem spekulovat.

„Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení hasičů hlavního města Prahy nikdy v evidenci krytů výše uvedený prostor neměl. Ten navíc svými parametry tlakově odolnému krytu vůbec neodpovídá,“ vysvětluje Kavka.

Podle radnice by mohlo jít o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště na Černém Mostě budováno. Spolu s báňskými záchranáři ještě včera na místě zjišťovali podrobnosti i zástupci magistrátu a městské části. Pozemek je nyní uzavřen a nikdo včetně žáků na něj nesmí vstoupit. „Místo je pod kamerami a do minuty tam jsou policajti. V pondělí se tam šla podívat paní ředitelka a hned ji kontrolovali, zda sem patří,“ dodává zástupkyně Kafková.

Družina školy nyní chodí na procházky místo na své pozemky raději do okolí. Sama zástupkyně však deníku Metro přiznala, že se bojí, aby děti přísný zákaz vstupu zastavil. „Víme, že plot se dá snadno přelézt. Hlavně aby tam nešel někdo večer na průzkum. Já být dítě, tak se budu chtít v nestřeženou chvíli na věc podívat pěkně zblízka,“ strachuje se Kafková.

Pod Prahou se nachází celkem 768 krytů, do kterých by se v případě potřeby vešlo až 150 tisíc osob. Jen Praha 14 jich má podle svého webu celkem 25. Domnělý kryt v ulici Bratří Venclíků na seznamu pochopitelně chybí. Nejznámější a také největší se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí. Fenomén tajných podzemních prostor je v pražském folkloru oblíbený odnepaměti, proto lze dle odborníků očekávat, že šíření mýtů propad opět podpoří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy