metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Nepodceňujte výběr hesla. | foto: SXC

Janička11, maminka123 i lokomotiva. Taková jsou naše hesla na internetu

  10:00
Na internetu si volíme silná hesla. Stále ale děláme chyby, co nahrávají hackerům. Jednou z nich je slabá kontrolní otázka, kterou piráti snadno prohlédnou.

Uhádnout cizí heslo k e-mailu či k profilu na Facebooku není hračka. Vybíráme si totiž stále složitější hesla. "Čeští uživatelé internetu volí poměrně silná hesla, která ve většině případech nelze běžnými slovníkovými typy útoků prolomit,“ říká Kamil Kopecký, který v rámci Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého vOlomouci prováděl průzkum na dané téma.

Důležité je nepodceňovat kontrolní otázky

Jenže ani takové heslo se nemusí vyplatit a před útokem hackerů nás nezachrání. "Základní slabinou je často slabá kontrolní otázka, jejíž odhalení je podstatně snadnější než prolomení hesla,“ dodává Kopecký.

Většina lidí heslo tvoří spojením slov a číslic. Nejčastěji přístupové údaje obsahují zdrobnělá jména lidí a měst. Rozšířená jsou také slova sluníčko, lokomotiva, maminka a politika. V případě číselných kódu je nejčastějším rodné číslo.

Univerzální hesla se nevyplácí

Průzkum dále ukázal, že 44 procent lidí používá jedno univerzální heslo pro více internetových účtů.  Pro přístup k elektronické poště pak většina uživatelů používá osmimístné heslo. Slabší kódy podle průzkumu volí spíše ženy.

Jak zadat silné heslo

  • Pokud vybíráte silné heslo, měli byste se vyvarovat používání rodného čísla, data narození člena rodiny či jmen nejbližších.
  • Vyhněte se ve vašem bezpečnostním slovu vzestupné řadě číslic či slovu "heslo“.
  • Snažte se používat větší množství znaků. Čím je totiž delší heslo, tím je silnější.
  • V hesle použijte, pokud je to možné, písmena, číslice i specifické znaky. 
  • Ideální je také kombinovat malá a velká písmena.
  • Na internetu jsou stránky, na kterých vám vygenerují silné heslo. Doporučuje se je ale nevyužívat. Hesla si totiž mohou autoři těchto stránek ukládat a poté se je snažit zneužít.

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy