metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Boxy u výlezu z metra. | foto: Metro.cz

Jasná pravidla nejsou, ovšem budou. Balíkomaty kupříkladu patří ke zdi

  19:59
Manuál, který dohlíží na vzhled a umístění výdejních boxů, není zatím závazný. I přesto z něj některé zásilkové firmy již nyní „opisují“.

Jestli koronavirová krize něčemu v hlavním městě pomohla, je to rozvoj takzvané e-commerce. Řada e-shopů a zásilkových firem proto zaplnila ulice hlavního města samoobslužnými boxy, odkud si mohou lidé sami objednané zásilky vyzvedávát. Takzvané balíkomaty ale mají každý jinou barvu a dle postřehů čtenářů deníku Metro stávají i na prapodivných místech. „Naše boxy typicky stojí u obchodních center a dovolím si tvrdit, že i tam jsou citlivě umístěny. Jejich vzhled, respektive polep, je jednotný a máme ho až na drobné odchylky obdobný napříč celou Evropou. Využíváme i rozsáhlou sdílenou síť – doručujeme do více než tisícovky Alzaboxů,“ říká pro deník Metro Vít Řezníček, mluvčí přepravní firmy DPD, která své boxy ladí do červena.

Jeho slova potvrzují i zástupci zmiňované modré Alzy. Podle Daniely Chovancové totiž ve městě pomáhá nebudovat stále další nové „krabice“, ale efektivně sdílet již vytvořené doručovací kapacity. „Řídíme se interními pravidly. Například se v maximu případů snažíme boxy umísťovat vždy ke stěně budov, a ne samostojně do prostoru, jak z důvodů vizuální čistoty, tak pro udržení snazšího pohybu ve veřejném prostoru. Právě v centru Prahy je většina Alzaboxů umístěná v pasážích, obchodech či kancelářských budovách a vždy s ohledem na to, aby co nejméně vizuálně zasahovaly do okolí,“ líčí pro Metro Chovancová s tím, že i modrý polep boxů prošel před časem změnou designu. Stalo se tak proto, že se ten starý nelíbil části veřejnosti, a také městským plánovačům. Právě s nimi Alza některé své kroky konzultuje.

„Závazný předpis se na vzhled balíkomatů zatím nevztahuje. V některých případech je pouze možné uplatňovat Pražské stavební předpisy. Ale spoustu parametrů ovlivnit nelze,“ říká pro deník Metro mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Marek Vácha s tím, že existuje jen doporučující manuál. Ten sice není závazný, zásilkové firmy jej však dobře znají.

„Manuál používáme, když se nás někdo na názor ptá, jako součást vyjádření na základě podané žádosti. Naše primární požadavky na umístění balíkomatu jsou maximální respekt k okolnímu prostředí,“ dodává pro Metro Vácha. Do dokumentu s názvem Manuál pro umísťování balíkomatů na území hlavního města Prahy nahlédl i deník Metro. V úvodu se píše o primárních požadavcích IPR. Text dokumentu hovoří o tvaru, velikosti, použitém materiálu nebo barevném řešení, které by mělo být ideálně nerušivé pro okolí, nevytvářet bariéry a neomezovat chodce. Mezi doporučení IPR patří i umístění toalet coby součástí soustavy samoobslužných boxů, laviček nebo infopanelů. Ideální by podle dokumentu bylo i to, aby byly boxy otevírány čistou energií vyrobenou fotovoltaickými panely.

Pokud boxy stojí u plotu, nesmějí být podle doporučení IPR vyšší než samotné oplocení. Když stojí u domu, nesmí jít o dům s historickou hodnotou. Ideální je pro podobné řešení supermarket. Vlastník balíkomatů je také povinen zajistit čistotu boxů, zabezpečit jejich údržbu, a také odstraňovat graffiti. „Podmínky mohou být součástí smlouvy o pronájmu konkrétního místa,“ uvádí v dokumentu IPR.

V ulici Na Hřebenech II

Vzhled mají schránky rozdílný. Jejich oblíbenost ale stoupá

  • Katalog doporučených prvků veřejných prostranství je veřejně dostupný na webu iprpraha.cz. Pro městské firmy a organizace zatím platí Manuál tvorby veřejných prostranství, který téma zmiňuje v obecnější rovině v kapitole D.6 Objekty a zřízení pro služby. Ten je zde rovněž k dispozici k případnému prostudování.
  • Každá ze společností (a každý e-shop) má systém nastavený trochu jinak, ale jedna věc je u všech boxů velmi podobná. Pro otevření schránek není potřeba funkce bluetooth ve vašem chytrém telefonu. S touto funkcí to v rámci předních poskytovatelů spustíte pouze u jedné z přepravních společností, respektive provozovatelů boxů.
  • Značnou výhodou u většiny boxů je právě fakt, že si nemusíte do telefonu instalovat žádnou aplikaci. U většiny společností, jako je Alza, Česká pošta a další, probíhá vyzvednutí jednoduchým zadáním PIN kódu na boxu. PIN obdržíte před vyzvednutím. Není třeba v žádné aplikaci nic potvrzovat a nejste limitováni technickými omezeními.
  • DPD box například umožňuje zásilky i posílat – to probíhá formou naskenování QR kódu vygenerovaného při objednávce.
  • Výdejní boxy Alzy v Hybernské ulici stojí v průjezdu. Box na Novém Městě je umístěn za garážovým domem. Pozornost čtenářů Metra ale budí skupiny balíkomatů, jaké jsou k vidění v ulici Na Hřebenech v Praze 4. Viz foto výše. Zde se vedle sebe nacházejí hned tři různě barevné objekty. Dva patří firmám, třetí slouží jako kontejner na textil.
  • Takzvané balíkomaty se často nacházejí i v blízkosti pošt. Někteří Pražané jsou totiž stále konzervativní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek