metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Jan Bičovský | foto: FFUK

Jazyky zanikají také v Evropě. Zachraňte je v Hybernské!

  10:57
Jazyky ve čtvrtek ovládnou pražský Kampus Hybernská. Jak tu bude probíhat oslava Evropského dne jazyků, popsal deníku Metro Jan Bičovský z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Se základy některých světových jazyků se návštěvníci seznámí během minikurzů. Kolik jich bude?
Během Evropského dne jazyků to bude celkem 36 jazyků ve 44 minikurzech.

Všechny se vyučují i na Filozofické fakultě?
Ano, a ještě mnohé další – tohle je sotva polovina. Některé jako samostatné obory, některé jen jako specializace či jednotlivé předměty. Filozofická fakulta je v tomto ohledu světový unikát.

Kterým z jazyků, které lidem představíte, mluví nejméně lidí?
Nejméně mluvčích má sarkézština (dialekt normanského jazyka používaný na jednom z ostrovů uprostřed Lamanšského průlivu – pozn. redakce).

Takže je to i jeden z nejohroženějších. Každé dva týdny údajně zaniká jeden jazyk. Která část světa je nejohroženější?
Jazyky zanikají po celém světě, uvádí se, že například v Americe z původních 280 jazyků v době Kryštofa Kolumba vymřelo už 115. Ale je docela možné, že ta čísla jsou ještě mnohem smutnější.

Jak je na tom současná Evropa?
I v Evropě vymírají jazyky – primárně jazykovou asimilací s nějakým většinovým jazykem na daném území. Příklady v Evropě jsou velština, irština, bretonština, faerština, lužická srbština, fríština, jidiš, skotština nebo sámština.

V Hybenské bude probíhat i workshop Zachraň ohrožený jazyk! Jak na to? Asi se ho naučit, ne?
Prakticky ano. Ale stačí i začít si být vědom jazykové diverzity a programů na jejich záchranu, protože je to druh kulturního dědictví. Rok 2019 vyhlásilo OSN Rokem domorodých jazyků, záchranné programy má i UNESCO. Naše interaktivní aktivita Zachraň ohrožený jazyk je jazyková hra, která umožní dozvědět se více o vymírajících jazycích a konkrétních osudech jejich mluvčích. Kdo ví, třeba mezi nimi bude za pár desítek let i čeština.

Hybernská i Lucerna

Kde slavit Evropský den jazyků.

  • Festival nabídne i exkurze do laboratoří FF UK a Akademie věd umístěných také v Hybernské ulici – jednak do laboratoře tlumočnické, jednak laboratoře psychologů zkoumající řeč dětí i dospělých. 
  • V galerii HYB4 Kampusu Hybernská bude instalována interaktivní výstava přibližující svět živých i mrtvých jazyků. 
  • Dopolední program je určený pro školy, od 13 do 20 hodin pro širokou veřejnost. 
  • V paláci Lucerna se ve stejný den od 16 do 20 hodin koná akce nazvaná Speakdating. Také tam si lze procvičit konverzaci v cizích jazycích.

Zároveň ale vznikají jazyky nové.
Ano, vznikají, například z takzvaných pidžinů (jazyky, jejichž slovní zásoba i gramatika je založena na alespoň dvou jazycích – pozn. redakce). Z jednoho takového je známé savi, které s oblibou používal kapitán Jack Sparow, ale vlastně podobně vypadá i turistická angličtina nebo španělština mnoha z nás. Časem vznikne opravdový jazyk s gramatikou a hlavně s kulturou a rodilými mluvčími. Třeba nedávno se tak stal úředním jazykem Papuy jazyk tok pisin. A nakonec dochází nejen k tomu, že se některé dialekty ztrácejí, ale jiné se naopak vzdalují, a třeba taková skotská angličtina a texaská „američtina“, ačkoli se jedná o dva dialekty téhož jazyka, jsou si navzájem obtížně srozumitelné. Vůbec, pokud pro americké publikum musí mít britské filmy titulky, co to může znamenat?!

Jak je na tom vlastně dnes esperanto?
Má své nadšence, jako další univerzální umělé jazyky nebo třeba takové, které měly sloužit fiktivnímu světu – jako klingonština –, ale vymkly se kontrole a staly se jazykem fanoušků. Naděje, že by lidstvo podobný systém přijalo, je ale mizivá.

Vy budete ve čtvrtek v Kampusu Hybernská přednášet o Tolkienovi. Jak dopodrobna své jazyky promýšlel?
Tolkien byl brilantní filolog a znalec mnoha jazyků – šel do hloubky, ke kořenům. Jeho elfské jazyky jsou dokonalé i v tom, že do nich zanášel výjimky a nedokonalosti. Jediné, co je omezuje v rozletu je nevelké množství textů a tedy slov, takže vlastně jejich gramatiku je třeba také trochu rekonstruovat. Ale sám jsem se k jazykovědě dostal právě srovnáváním jeho různých elfštin. A to, že to srovnávání funguje, znamená, že je stvořil nerozeznatelně od skutečného vývoje.

Najdou se geekové, kteří Tolkienovy jazyky používají?
Ano, najdou a není jich málo.

Už jste stihl zajít do kina na Marhoulovo Nabarvené ptáče? Co říkáte na neexistující jazyk, kterým se ve filmu mluví?
Zatím ne. Na filmu se jako konzultanti podíleli lidé ze Slovanské unie, která tento mezijazyk představí na jedné z přednášek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy