metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Dalších 9 fotografií v galerii
Jaroslav Mára. | foto: Radana UlverováMetro.cz

Jde o to, kdo fotografuje a co, nikoliv čím, říká fotograf Pavel Mára

  15:38
Fotograf Pavel Mára kvůli očnímu handicapu nevidí prostorově. Třetí rozměr tedy hledá již více než čtyřicet let na svých fotkách. Jistě znáte jeho „červené portréty“ hereckých hvězd Letních shakespearovských slavností. Právě mu vychází knižní monografie a až do 17. října si můžete prohlédnout jeho výstavu v Synagoze na Palmovce.

Na co jste na své výstavě nejvíc pyšný?

Slovo pyšný se spíše hodí k právě zrozeným potomkům, i když i každá nová fotografie je pro mne jakýmsi narozením. Pro svůj nejnovější fotografický cyklus Tváře a pro nádherný prostor Synagogy na Palmovce jsem se snažil připravit speciální instalaci, kde jsou fotografie zhotovené na velkoplošné látce a volně zavěšené v prostoru. Někteří mí přátelé dokonce v žertu podotkli, že by zde už měly zůstat trvale.

Nejradši fotografujete lidská těla a tváře, na své výstavě však máte i „světelné“ obrazy. Co vás na nich fascinovalo a proč vlastně máte nejblíže k aktu?

V bočních chodbách Synagogy jsem jako určitý kontrapunkt k Tvářím vystavil Brány z roku 2004. Jsou to průhledy do světla a do tmy. A lidská figura a tvář? To je nejvíc inspirativní námět v umění. Pro mne je akt navíc nejpřirozenějším portrétem člověka.

Právě vám vychází i monografická kniha. Jak dlouho jste ji chystal?

Monografie začala mít reálnější obrys v roce 2009. Snažil jsem se to graficky zpracovat sám, ale neměl jsem od svých věcí dostatečný odstup. Před dvěma lety jsem se obrátil na profesionální grafické studio, které knihu dovedlo do tohoto krásného tvaru.

Máte ve svém oboru ještě nějaký nesplněný sen?

Vydáním knihy i touto výstavou u mne nastal jakýsi životní předěl a pokračování nebude jednoduché. Mám přání vytvořit alespoň ještě jeden nový kvalitní fotografický cyklus. Že jich mám za sebou už dvacet devět, na tom nic nemění.

Fotografii se věnujete více než čtyřicet let, je pořád něco, co vás na tomto médiu dokáže překvapit?

Přestože jsou moje fotografie poměrně rozmanité, já už toho fotil mnoho, tak mne překvapuje, že fotografuji, obrazně řečeno, pořád jednu fotku, podobně jako malíř maluje celý život jeden obraz.

Za poslední dobu velmi postoupila technika, jak se stavíte k tomuto pokroku? Jak se díváte na autory, kteří fotí profesionální snímky třeba mobily?

Každá technická inovace přináší nové náměty i formu. Mám rád klasickou fotografii, ale i možnosti digitálu. Oboje mne inspiruje a v současnosti se často rozhoduji, co mám zvolit. Jde o to, kdo fotografuje a co, nikoliv čím. Jistě i mobil může být úžasným tvůrčím nástrojem. Svůj poslední cyklus Tváře jsem realizoval historickou velkoformátovou kamerou a naopak cyklus těsně před ním Memory byl fotografován vyspělým digitálním přístrojem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy