metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Dalších 9 fotografií v galerii
Jaroslav Mára. | foto: Radana UlverováMetro.cz

Jde o to, kdo fotografuje a co, nikoliv čím, říká fotograf Pavel Mára

  15:38
Fotograf Pavel Mára kvůli očnímu handicapu nevidí prostorově. Třetí rozměr tedy hledá již více než čtyřicet let na svých fotkách. Jistě znáte jeho „červené portréty“ hereckých hvězd Letních shakespearovských slavností. Právě mu vychází knižní monografie a až do 17. října si můžete prohlédnout jeho výstavu v Synagoze na Palmovce.

Na co jste na své výstavě nejvíc pyšný?

Slovo pyšný se spíše hodí k právě zrozeným potomkům, i když i každá nová fotografie je pro mne jakýmsi narozením. Pro svůj nejnovější fotografický cyklus Tváře a pro nádherný prostor Synagogy na Palmovce jsem se snažil připravit speciální instalaci, kde jsou fotografie zhotovené na velkoplošné látce a volně zavěšené v prostoru. Někteří mí přátelé dokonce v žertu podotkli, že by zde už měly zůstat trvale.

Nejradši fotografujete lidská těla a tváře, na své výstavě však máte i „světelné“ obrazy. Co vás na nich fascinovalo a proč vlastně máte nejblíže k aktu?

V bočních chodbách Synagogy jsem jako určitý kontrapunkt k Tvářím vystavil Brány z roku 2004. Jsou to průhledy do světla a do tmy. A lidská figura a tvář? To je nejvíc inspirativní námět v umění. Pro mne je akt navíc nejpřirozenějším portrétem člověka.

Právě vám vychází i monografická kniha. Jak dlouho jste ji chystal?

Monografie začala mít reálnější obrys v roce 2009. Snažil jsem se to graficky zpracovat sám, ale neměl jsem od svých věcí dostatečný odstup. Před dvěma lety jsem se obrátil na profesionální grafické studio, které knihu dovedlo do tohoto krásného tvaru.

Máte ve svém oboru ještě nějaký nesplněný sen?

Vydáním knihy i touto výstavou u mne nastal jakýsi životní předěl a pokračování nebude jednoduché. Mám přání vytvořit alespoň ještě jeden nový kvalitní fotografický cyklus. Že jich mám za sebou už dvacet devět, na tom nic nemění.

Fotografii se věnujete více než čtyřicet let, je pořád něco, co vás na tomto médiu dokáže překvapit?

Přestože jsou moje fotografie poměrně rozmanité, já už toho fotil mnoho, tak mne překvapuje, že fotografuji, obrazně řečeno, pořád jednu fotku, podobně jako malíř maluje celý život jeden obraz.

Za poslední dobu velmi postoupila technika, jak se stavíte k tomuto pokroku? Jak se díváte na autory, kteří fotí profesionální snímky třeba mobily?

Každá technická inovace přináší nové náměty i formu. Mám rád klasickou fotografii, ale i možnosti digitálu. Oboje mne inspiruje a v současnosti se často rozhoduji, co mám zvolit. Jde o to, kdo fotografuje a co, nikoliv čím. Jistě i mobil může být úžasným tvůrčím nástrojem. Svůj poslední cyklus Tváře jsem realizoval historickou velkoformátovou kamerou a naopak cyklus těsně před ním Memory byl fotografován vyspělým digitálním přístrojem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek