metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 1 fotografie v galerii
„Pro vaše služební cesty a business pobyty jsme stále otevřeni. Přijeďte si užít úplně jiný typ home office,“ láká hotel na svých stránkách. | foto: APARTHOTEL SV. VAVŘINEC

Je lepší být na horách než v přeplněné MHD, říká ředitel hotelu

  5:33
Otevřené, zavřené, otevřené, zavřené. Většina hoteliérů v Česku tušila, že se před Vánoci hotely a penziony opět uzavřou, ale málokdo tomu chtěl uvěřit. Podle průzkumů se muselo zrušit více než tři miliony noclehů v celkové ceně kolem čtyř miliard, nehledě na další miliardy, o které přijdou hotely na útratě za silvestrovské oslavy.

Většina provozovatelů očekává opětovné otevření až v únoru – tedy s prvním turnusem jarních prázdnin. Bezproblémově se však ubytovat budou moci majitelé apartmánových bytů na horách. Ostatní hosté budou muset prokázat pracovní účel cesty. „I nám se část kapacity daří obsadit právě cestami za účelem výkonu práce,“ říká v rozhovoru pro deník Metro ředitel Aparthotelu Svatý Vavřinec z Pece pod Sněžkou Martin Venglář.

Na Facebooku jste nabízeli, že lidé mohou k vám do hotelu přijet, když to bude služební pobyt – je to vůbec legální?
Je to legální a zároveň si myslím, že je to i správné. Jenom namátkou. Byly u nás ubytováni na pracovním pobytu týmy programátorů a konzultantů v oblasti IT, desítky manažerů, právníků, obchodních zástupců a daňových poradců. Z našeho hotelu byly řízeny mnohé e-shopy, novináři u nás psali své novinové články, marketingoví odborníci vymýšleli marketingové strategie. Dokonce u nás v hotelu muzikanti natočili hudební album. A vedle toho to bylo množství běžných zaměstnanců, kteří skončili na home office a kteří se svým notebookem a telefonem pracovali u nás na hotelu. Mnozí z nich si ještě v loňském roce nedokázali představit, že by něco takového vůbec bylo možné. Dnes se to stalo standardem.

MARTIN VENGLÁŘ

Služební pobyt je tedy něco jako jet na chalupu?
Je mnohem bezpečnější být v malé obci v horském hotelu bez nutnosti kohokoli potkat než zůstávat v přeplněném městě a míjet v MHD cestou do práce stovky dalších lidí. Ne každý má svůj vlastní rekreační byt, chatu nebo chalupu a ne každý může bezpečně pracovat celou řadu měsíců ze svého bydliště. Náš hotel všem ubytovaným poskytl perfektní servis. Služby restaurace, rychlý internet, jednací místnost, úklidové služby a tak dále. A po práci mohli naši hosté vyrazit do hor na procházku. A být na čerstvém vzduchu bez rizika nákazy, to je to, co se dnes cení a má to smysl.

Komentář

  • Podle Františka Peterky, šéfa vyhledávače ubytování Explorio.cz, probíhá boj o důvěru zákazníka: „Hotely se musí připravit na únorové dovolené. Jak se zdá, Češi i přes situaci mají nadále chuť cestovat a jsou připraveni za domácí cestování utrácet více než kdy předtím. Možnost rezervovat pobyt s vědomím bezproblémového storna v případě nákazy covidem v rodině je pro celou řadu hostů větší benefit než cena pobytu.“

Jak se provozuje hotel, když stále hrozí, že vás vláda uzavře úplně?
Je to velmi komplikovaná situace. U nás je obrovskou výhodou to, že máme skvělý tým loajálních zaměstnanců. Některé z nich jsme museli poslat domů na náhrady, jiným jsme nabídli možnost přejít na jiný úsek. Kolegové číšníci tak například pomáhali při generálním úklidu a opravách hotelu, pak bylo tedy po personální stránce možné pružně reagovat na změny v pravidlech provozu. Jeden den ráno si vzali montérky a druhý den, když byla změna, nasadili znovu košile a naopak.

A co třeba nákupy potravin do kuchyně?
V našem hotelu pracujeme pouze s čerstvými a vysoce kvalitními surovinami, když jsme nakoupili suroviny v hodnotě stovek tisíc korun, přišla změna, ze dne na den nás zavřeli, museli jsme je vyhodit nebo spotřebovat na levnější varianty pokrmů pro výdejní okénko. V neposlední řadě bych k tomuto rád zmínil fakt, že při každém zavření se musíme vypořádat se zrušením rezervací a při každém otevření musíme hotel znovu naplnit hosty, to není ani jednoduché, ani nijak levné.

A trochu pozitivně, přineslo uzavření něco navíc?
Dobu, po kterou byl hotel uzavřený, jsme využili k provedení generálních úklidů. Byť je náš hotel nový, je prioritou udržet jeho stav na nejvyšší úrovni. Provedli jsme kompletní výmalbu a dezinfekci všech prostor. Dále jsme připravili mnoho novinek, jako například nové pokrmy do nabídky naší restaurace, vylepšení sortimentu nabízených vín a alkoholu a následného proškolení personálu, aby měli o těchto produktech dokonalý přehled.

Jak se vypořádáváte s personálem a platy?
K tomuto bych rád řekl, že jsme velice pyšní na to, že jsme nepropustili jediného zaměstnance, to pro nás bylo prioritou. Personál byl pomyslně rozdělen na tři skupiny, jedna část byla doma, další pracovala v běžném provozu, protože část kapacity se nám podařilo obsadit právě cestami za účelem výkonu práce, a poslední část pracovala bez ohledu na svoje původní zařazení na údržbě hotelu. Tato možnost byla pro zaměstnance zcela dobrovolná, ovšem nebyl jediný kolega, který by odmítl přiložit ruku k dílu – a za to jim dlužíme obrovské díky.

Jaká je celkově situace v Peci pod Sněžkou s ostatními hotely a penziony?
Situace je pro ně jistě velmi složitá. Především pro menší ubytovatele, kteří neměli stejné možnosti jako náš Aparthotel. Ten mohl nabízet služební pobyty, pro které je velmi dobře vybaven. U nás je k dispozici vysokorychlostní internet, jednací místnosti, projektory, pokojová služba se zázemím skvělé restaurace a mnoho dalšího. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek