metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Svářečka je na prodej. | foto: DPP

Je libo tramvaj nebo rentgen? Dopravce rozprodává majetek

  8:15
O desítky nepotřebných vozidel lze bojovat skrz zalepené obálky do 18. března.

Milovníci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, v posledních dnech ve velkém rozbíjejí prasátka. Pražský dopravní podnik se totiž opět po čase zbavuje nepotřebného majetku, mezi kterým jako již tradičně figurují především desítky vyřazených autobusů a tramvají. „Naše oddělení likvidace majetku v současné době nabízí nejen prodej 27 tramvají typu T6A5 či přes sedm desítek autobusů, ale také radaru, rentgenu, nástrojů, vozíků i jiného majetku, a to prostřednictvím takzvané obálkové metody,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. 

Zájemci mohou do 18. března vkládat do obálek své nabídky a následně je posílat na adresu dopravního podniku. Další šanci dostanou nejdříve za několik měsíců, kdy dopravce plánuje akci zopakovat. 

Podle Řehkové takzvaná obálková metoda šetří dopravci především finance. Nemusí totiž majetek nechávat oceňovat, nebo případně platit za úschovu a likvidaci. „Cílem je zajištění nejvyšších prodejních cen, abychom nemuseli vynakládat prostředky zbytečně,“ doplňuje Řehková. 

Vyřazená vozidla

  • Obálkovou metodou rozprodává svůj majetek i plzeňský dopravní podnik.
  • Mezi pravidelné kupující vyřazených tramvají pak patří například liberecký a jablonecký dopravní podnik. Po kolejích se tu prohánějí vozy z Olomouce či busy ze Zlína.

Tramvaje, které dopravní podnik na svém webu nabízí, jsou většinou pojízdné. Vozidla jsou vyrobená v roce 1996 a mají najeto ve většině případů přes milion kilometrů. U těchto vozů si dopravní podnik stanovil také minimální částku, za kterou je prodá – 350 tisíc korun. Čtyřnápravové tramvaje T6A5 se vyráběly v devadesátých letech v ČKD Tatra. Některé dodnes jezdí nejen v hlavním městě, ale také v Brně, Ostravě, Košicích, Bratislavě či ve východní Evropě. 

V nabídce autobusů figurují především nepojízdné kloubové autobusy Karosa vyrobené před zhruba dvaceti lety. U nich dopravce minimální cenu neurčil. V nabídce jsou i dva autobusy značky Ikarus. Většinu z nich ale zničila koroze. „Odvoz je doporučen na podvalníku,“ píše dopravce na svém webu. 

Dopravní podnik se zbavuje také řady strojů, přístrojů, ale i spousta kuriozit. „Mezi nimi vévodí zubní rentgen, hydraulický zvedák, nůžky, kouřoměr, pily, motorový vozík, stomatologická souprava či soustruh. Dále pak souprava regálů, zvedáky, digitální záznamové zařízení, vrtačka či podlahový mycí stroj,“ vyjmenovává pro Metro Řehková. 

Šotoušové a další zájemci při nákupu nesoupeří jen mezi sebou, ale také s výkupnami kovů. Pokud bude totiž podle dopravce cena kovového šrotu z výkupen vyšší než nabízená cena kupujících za ten který majetek, bude ze seznamu vyřazen. 

Jestliže od dopravního podniku koupíte autobus, je v některých případech třeba počítat se ztrátou kol či s poplatkem za jeřáb. Za něj si dopravce účtuje 1350 korun za každou hodinu provozu. „Nabízený majetek si je možné po dohodě prohlédnout přímo v areálech dopravního podniku. O výsledcích budou zájemci informováni, pokud uvedou jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu,“ doplňuje dopravce na svém webu.  

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek