metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 22 °C

Čtvrtek, 9. dubna 2020. Svátek má Dušan.
Svářečka je na prodej.
Větší foto
Svářečka je na prodej. | foto: DPP

Je libo tramvaj nebo rentgen? Dopravce rozprodává majetek

10. března 2020  8:15 Filip Jaroševský Metro.cz
O desítky nepotřebných vozidel lze bojovat skrz zalepené obálky do 18. března.

Milovníci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, v posledních dnech ve velkém rozbíjejí prasátka. Pražský dopravní podnik se totiž opět po čase zbavuje nepotřebného majetku, mezi kterým jako již tradičně figurují především desítky vyřazených autobusů a tramvají. „Naše oddělení likvidace majetku v současné době nabízí nejen prodej 27 tramvají typu T6A5 či přes sedm desítek autobusů, ale také radaru, rentgenu, nástrojů, vozíků i jiného majetku, a to prostřednictvím takzvané obálkové metody,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. 

Zájemci mohou do 18. března vkládat do obálek své nabídky a následně je posílat na adresu dopravního podniku. Další šanci dostanou nejdříve za několik měsíců, kdy dopravce plánuje akci zopakovat. 

Podle Řehkové takzvaná obálková metoda šetří dopravci především finance. Nemusí totiž majetek nechávat oceňovat, nebo případně platit za úschovu a likvidaci. „Cílem je zajištění nejvyšších prodejních cen, abychom nemuseli vynakládat prostředky zbytečně,“ doplňuje Řehková. 

Vyřazená vozidla

  • Obálkovou metodou rozprodává svůj majetek i plzeňský dopravní podnik.
  • Mezi pravidelné kupující vyřazených tramvají pak patří například liberecký a jablonecký dopravní podnik. Po kolejích se tu prohánějí vozy z Olomouce či busy ze Zlína.

Tramvaje, které dopravní podnik na svém webu nabízí, jsou většinou pojízdné. Vozidla jsou vyrobená v roce 1996 a mají najeto ve většině případů přes milion kilometrů. U těchto vozů si dopravní podnik stanovil také minimální částku, za kterou je prodá – 350 tisíc korun. Čtyřnápravové tramvaje T6A5 se vyráběly v devadesátých letech v ČKD Tatra. Některé dodnes jezdí nejen v hlavním městě, ale také v Brně, Ostravě, Košicích, Bratislavě či ve východní Evropě. 

V nabídce autobusů figurují především nepojízdné kloubové autobusy Karosa vyrobené před zhruba dvaceti lety. U nich dopravce minimální cenu neurčil. V nabídce jsou i dva autobusy značky Ikarus. Většinu z nich ale zničila koroze. „Odvoz je doporučen na podvalníku,“ píše dopravce na svém webu. 

Dopravní podnik se zbavuje také řady strojů, přístrojů, ale i spousta kuriozit. „Mezi nimi vévodí zubní rentgen, hydraulický zvedák, nůžky, kouřoměr, pily, motorový vozík, stomatologická souprava či soustruh. Dále pak souprava regálů, zvedáky, digitální záznamové zařízení, vrtačka či podlahový mycí stroj,“ vyjmenovává pro Metro Řehková. 

Šotoušové a další zájemci při nákupu nesoupeří jen mezi sebou, ale také s výkupnami kovů. Pokud bude totiž podle dopravce cena kovového šrotu z výkupen vyšší než nabízená cena kupujících za ten který majetek, bude ze seznamu vyřazen. 

Jestliže od dopravního podniku koupíte autobus, je v některých případech třeba počítat se ztrátou kol či s poplatkem za jeřáb. Za něj si dopravce účtuje 1350 korun za každou hodinu provozu. „Nabízený majetek si je možné po dohodě prohlédnout přímo v areálech dopravního podniku. O výsledcích budou zájemci informováni, pokud uvedou jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu,“ doplňuje dopravce na svém webu.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénujeme po sítích. Zabírají výzvy, těší předsedu klubu ABC Braník

Matěj Mráz
vydáno 8. dubna 2020  19:38

Góly v amatérských fotbalových soutěžích snad začnou padat zase až v létě. Většina týmů se proto musela s novou situací vypořádat. Například v Braníku se...  celý článek

Máte nový a inovativní projekt? Přihlaste ho do akcelerátoru

Ilustrační foto
vydáno 8. dubna 2020  17:14

Slovenský podporovatel výjimečných inovativních projektů Perry Talents zamířil také do Česka.  celý článek

Koronavirus umí zkrotit v urychlovači částic

Nahlédli jsme do nepřístupného podzemí pod Vítkovem.
vydáno 8. dubna 2020  5:30

Pracovníci podzemní laboratoře nabízejí zdarma sterilizaci lékařských pomůcek.  celý článek

Tiché ulice jsou past pro lidi bez zraku, chybí jim orientace

ilustrační snímek
vydáno 7. dubna 2020  18:47

Zmizely překážky, podle kterých nevidomí vědí, kde jsou. Není koho požádat o pomoc při přejití ulice.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám