metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Větší foto
Vinice (ilustrační foto). | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Je nachystáno 2,3 milionu lahví. Začíná se už dnes

  10:37
Svatomartinská vína se otevírají tradičně na akcích po celé České republice. Sommelieři pochvalují kvalitu letošních vín.

Podle odborníků bude letošní ročník mladých vín obzvlášť vydařený. „Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grapefruitová, s jemnými angreštovými tóny,“ uvedl Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Veltlínské červené rané pak přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském můžete hledat většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů.

Obzvlášť vydařená mají být díky počasí červená vína. „Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky a sušené ovoce,“ zmiňuje sommelier. Svou mladistvou svěžest si Svatomartinská vína udrží až do Velikonoc, ale přes velký počet lahví bývají často vypita ještě před Vánocemi. Největší akce se koná jako každý rok v Brně pod názvem Svatomartinský košt.

Je tu Svatomartinské

To letošní se otvírá právě dnes.

● Letošní již jedenáctý ročník symbolicky podtrhuje tak typickou jedenáctku pro Svatomartinská vína, která se poprvé otevřou již dneska 11. listopadu v 11 hodin.

● Celkem se letos ucházelo o udělení značky Svatomartinské 445 vzorků vín, z nichž 76 neprošlo přísným hodnocením. Podle odhadů Vinařského fondu dodají vinaři na trh zhruba 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2015.

● Hodnocením odborné poroty prošlo 369 vín ze 113 vinařství. Vína vždy podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Žebříček odrůd vede u bílých vín (167 vzorků) tradičně Müller Thurgau, kterého bude 97 vzorků, dále Muškátu moravského 44 a Veltlínského červeného raného 23.

● Bílá Svatomartinská vína doplní tři vína cuvée, neboli směs z více uznaných odrůd. U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 103 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 61, Zweigeltrebe 31, Modrého Portugalu deset a jedno cuvée.

● Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 99; Modrého Portugalu 61, Svatovavřineckého 36 a dvě cuvée.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Vaše fotky z Prahy