metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Vinice (ilustrační foto).
Větší foto
Vinice (ilustrační foto). | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Je nachystáno 2,3 milionu lahví. Začíná se už dnes

11. listopadu 2015  10:37 ČTK
Svatomartinská vína se otevírají tradičně na akcích po celé České republice. Sommelieři pochvalují kvalitu letošních vín.

Podle odborníků bude letošní ročník mladých vín obzvlášť vydařený. „Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grapefruitová, s jemnými angreštovými tóny,“ uvedl Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Veltlínské červené rané pak přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském můžete hledat většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů.

Obzvlášť vydařená mají být díky počasí červená vína. „Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky a sušené ovoce,“ zmiňuje sommelier. Svou mladistvou svěžest si Svatomartinská vína udrží až do Velikonoc, ale přes velký počet lahví bývají často vypita ještě před Vánocemi. Největší akce se koná jako každý rok v Brně pod názvem Svatomartinský košt.

Je tu Svatomartinské

To letošní se otvírá právě dnes.

● Letošní již jedenáctý ročník symbolicky podtrhuje tak typickou jedenáctku pro Svatomartinská vína, která se poprvé otevřou již dneska 11. listopadu v 11 hodin.

● Celkem se letos ucházelo o udělení značky Svatomartinské 445 vzorků vín, z nichž 76 neprošlo přísným hodnocením. Podle odhadů Vinařského fondu dodají vinaři na trh zhruba 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2015.

● Hodnocením odborné poroty prošlo 369 vín ze 113 vinařství. Vína vždy podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Žebříček odrůd vede u bílých vín (167 vzorků) tradičně Müller Thurgau, kterého bude 97 vzorků, dále Muškátu moravského 44 a Veltlínského červeného raného 23.

● Bílá Svatomartinská vína doplní tři vína cuvée, neboli směs z více uznaných odrůd. U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 103 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 61, Zweigeltrebe 31, Modrého Portugalu deset a jedno cuvée.

● Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 99; Modrého Portugalu 61, Svatovavřineckého 36 a dvě cuvée.

Komentáře

Hlavní zprávy

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Za havárie aut mohou mobily, ale také moderní technologie

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  13:48

Těžká bouračka kamionu a osobních vozů na dálnici navozuje otázku: čemu se řidiči při jízdě věnují?  celý článek

Správa komunikací se pouští do klíčových oprav. Některým chybí termíny i objízdné trasy

Křižovatka v Újezdě byla dle radnice nebezpečná.
vydáno 17. října 2019  10:38

Kdo někdy jel přes hlavní křižovatku v Újezdě nad Lesy, ten dobře ví, proč je potřeba nepřehledný úsek opravit. Při přejíždění ze Staroújezdské ulice do...  celý článek

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku
vydáno 17. října 2019  8:20

Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám