metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Je to drsoňka, která na bruslích nejde pro ránu daleko, ale i fanoušek přírody

  16:13
Na oválu s kolečkovými bruslemi se zmalovaným obličejem a roztrhanými punčocháči se devatenáctiletá Anna Vedralová mění v ­„kudlanku“. Při drsných zápasech roller derby si říká Mantis, což je latinsky jméno pro tohoto hmyzího predátora.

Anna Vedralová | foto: Metro.cz

Co je Roller Derby

Drsný sport, při kterém si holky trhají punčocháče.

 • Bruslí se na oválné trati s pěti hráčkami každého týmu.
 • Některé hráčky blokují soupeřky (zadkem, rameny), ale jen jedna z nich – jammerka – může po předjetí protihráček pro svůj tým sbírat body. Je to drsný sport, při kterém se tvrdě padá na zem.
 • Annu s jejím týmem Prague City Roller Derby můžete vidět zítra, v sobotu 7. března od 16 hodin v TH Ruzyně, Drnovská 43.
 • Holky chystají afterparty od 21 hodin v klubu Fatal, Rokycanova 29.

Další zápasy týmu

 • 25. 4. proti Varšavě
  v TJ Ruzyně
 • 30. 5. proti Německu
  Na Třebešíně, Žižkov
 • 27. 6. proti Finsku
  Na Třebešíně, Žižkov

Více na roller-derby.cz

Potkat ji můžete ale také v­ úplně odlišných situacích – ve smíchovské Stanici přírodovědců uprostřed houfu bavících se dětí. Anna tady vede vlastní kroužek teraristiky. Sama má doma takovou malou zoologickou zahradu plnou zvířat. „Mám pro ně speciální místnost, protože v­ noci dělají některá z ­nich velký nepořádek,“ směje se.

Kromě zvířat ve Stanici přírodovědců, která funguje už 60 let a třeba v dubnu tu chystají výstavu ještěrů a ještěrek, se Anna stará o svou velkou zvířecí partu. Doma chová sklípkany, mnohonožky, bičovce, tarbíky velké, plšíky africké, vakoveverky létavé, krysu akáciovou, ježka bělobřichého, korálovky, želvu, papouška mnišího, žabky, gekončíky noční, agamu vousatou a kudlanky.

„Táta ze mě byl vyřízenej, trhala a ­ničila jsem mu odborné knížky o zvířatech a sebrala snad každého brouka, co jsem venku našla. Divím se, že mě něco nesežralo,“ přibližuje svoje chovatelské začátky zapřísáhlá vegetariánka.

Vlastně díky svému tátovi se k přírodě dostala mnohem blíž. Ten totiž vlastní firmu obchodující s fosíliemi. „Je super mít někoho takového v­ rodině, je pro mě běžné vidět naživo čelisti žraloků, lebky a kosti několik miliónu let starých zvířat, ale také meteority a zkamenělá vajíčka dinosaurů. Jako malá jsem chodila na trilobity, prázdniny trávila v moři se šnorchlem,“ říká Anna. Potápění ji neopustilo, třeba před pár týdny byla na Filipínách.

Vracíme se zpět k jejímu dalšímu velkému koníčku – Roller Derby. Vždy ji fascinovala... kudlanka. „Ale ne jen kvůli tomu, že samička po spáření ukousne samci hlavu. Je to dost pozoruhodný klacík,“ říká Anna, která vypadá na jemnou slečnu, přitom má pořádně prořízlou pusu. Roller Derby se k ní docela hodí. Dostala se k němu díky filmu Vyfič! s­ Drew Barrymore v ­hlavní roli. „Co mě taky na roller derby baví? Třeba zhuntované tělo, po zápasech s­ holkama řešíme modřiny, kdo má kde větší,“ zdrsní Anna.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy