metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 2 fotografie v galerii
Atrakce je na Petříně už druhý rok v řadě. | foto: PRAGUE CITY TOURISM

Je tu souboj kolotočů. Italská atrakce se roztočí dnes, letenská o prázdninách

  11:45
Tak trochu si konkurují. Oba mají bohatou historii, oba vás povozí na hřbetě dřevěných koní. Vzdušnou čarou je dělí necelé tři kilometry. Kolotoč s italskými kořeny začal dělat radost u Petřínské rozhledny na Den dětí, tedy dnes. Jeho „český bráška“ se oficiálně rozjede před Národním technickým muzeem 11. července. Ani tohle datum není zvoleno náhodou. Kolotoč se totiž po letech roztočí v den 128. výročí od své reinstalace a kolaudace na Letné.

Společnost Prague City Tourism společně s provozovatelem italského kolotoče dnes umožní k zakoupené vstupence na Petřínskou rozhlednu nebo do zrcadlového bludiště jednu jízdu pro dítě na kolotoči zdarma.

Atrakce bude na Petříně do konce září. „Není to zážitek pouze pro děti, ale i pro dospělé, protože na vás dýchne jeho historie a jedinečnost,“ zve k povození Klára Malá, tisková mluvčí Prague City Tourism.

Dle dochovaných dokumentů pochází atrakce z první půlky 19. století. Unikátní je i tím, že ji dědí příslušníci italské rodiny z generace na generaci, a je tedy neprodejná. Bez zajímavosti není ani to, že si zahrála i v několika filmech režiséra Paola Sorrentina.

Velký příběh stojí i za letenským kolotočem. Vznikl před 130 lety a první dva roky se na něm Pražané vozili na Královských Vinohradech. Následně byl přemístěn na Letnou a zde sloužil až do roku 2006. Díky spolupráci Národního technického muzea a Prahy 7 vznikla v roce 2014 iniciativa za záchranu kolotoče a byla vyhlášena veřejná sbírka. Nakonec vyšla celá rekonstrukce na více než 23 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek