metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku
Větší foto
Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku | foto: Metro.cz

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

17. října 2019  8:20 Filip Jaroševský Metro.cz
Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.

Centrum Prahy zažívá tento týden viditelnou změnu. Zatímco v pondělí ještě mohli na Staroměstském náměstí pobíhat obří pandy a bublifukáři, o den později museli zmizet. Nová podoba vyhlášky o pouličním umění je z centra vyhnala. 

Pouliční umělci se však z ulic Prahy nevytratí úplně. Určitý typ umění je totiž i nadále povolen. Jedná se například o produkci, která spadá do kategorie „živé umělecké vystoupení, zejména akustické, divadelní a artistické.“ Problém však pro umělce nastane, když například budou hrát divadlo ve zvířecích kostýmech. Na jiném místě vyhlášky se totiž píše: „Je zakázáno ... vystoupení v převlecích za zvířata...“ 

A právě tyto dva body jsme se rozhodli v praxi vyzkoušet. Oslovili jsme Jakuba a Helenu z projektu Koťátko zkázy, kteří pro své divadelní a někdy i artistické vystoupení používají převleky zvířat.

Vydali jsme se tedy v povolenou sudou hodinu do spodní části Václavského náměstí a čekali, co se bude dít. Sotva Helena přivítala okolostojící lidi, přiblížilo se neoznačené vozidlo Městské policie Praha. Její zástupce nám vysvětlil, že v převlecích zvířat rozhodně Koťátko zkázy po změně vyhlášky nemůže v roli buskerů vystupovat. „My v těchto převlecích máme vystoupení, dal nám na něj grant i magistrát. Kostýmy nemáme proto, abychom se fotili s turisty, ale prostě máme projekt, v němž hrají důležitou roli,“ namítá Jakub.

Osm měsíců na změny

10. 6.

V červnu příštího roku se uskuteční kulatý stůl k vyhodnocení podnětů k vyhlášce o pouličním umění. Všechny zainteresované strany z řad magistrátu, městských částí a umělců se sejdou jako pracovní skupina už 4. prosince.

Reakce z auta je jednoznačná: „Jednou je napsané, že nesmí být žádné převleky za zvířata. Jela by sem hlídka a zbytečně byste platili pokutu. Převlek to celé neguje.“ Zástupce městské policie ale přiznává, že se tlučou dvě věci. Nestatické vystoupení by bylo v pořádku, ale kostýmy mají navrch. Každopádně umělce odkazuje na odbor živnostensko-právních činností. Nedaleko sedící muž s koňskou hlavou hrát na klavír může...

Na situaci, ve které se ocitlo Koťátko zkázy, jsme se zeptali také na magistrátu. „Podle fotografií jde spíše o stylizovaný kostým a na takový zákaz neestetických a neuměleckých produkcí dopadat nebude. Posuzovat je však třeba konkrétní vystoupení na místě. Umělci také mohou pro vystoupení v ulicích vzhled přizpůsobit, aby jejich kostým nevzbuzoval žádné pochybnosti ani u strážníků,“ odpověděl pro Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Další reakci připojil také jeden ze zakladatelů festivalu Praha Žije Hudbou Jan Gregar. „Pokud by to představení dávalo umělecký smysl, pokutováni by být neměli,“ řekl Gregar. On sám seděl minulý týden na magistrátu u kulatého stolu se zástupci všech stran, které mají k vyhlášce co říci. „Chceme najít komplexní způsob regulace buskingu v Praze,“ dodal k tématu Gregar.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám