metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 1 fotografie v galerii
Většina koní je nově potažena pravou koňskou kůží dovezenou z Francie. | foto: NTM

Jedinečný kolotoč se na Letné roztočí až v červnu. Nestydíme se, tvrdí muzeum

  12:53
Při dalším posunu termínu mělo podle čtenáře dojít k podvodu. Zhotovitel ale tvrdí, že odklad zprovoznění atrakce způsobila technická komplikace.

Nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě s koňmi a auty dělal radost dětem i dospělým už od roku 1892. Loni se Národnímu technickému muzeu (NTM) po vícero neúspěšných pokusech konečně podařilo vybrat zhotovitele dokončení oprav letenské atrakce a tento měsíc se už měla otevřít pro veřejnost. Nyní je však jasné, že se tak určitě nestane.

Cinknutá atrakce?
Smlouvu s restaurátorem Jiřím Kmoškem, který nyní na opravě letenského kolotoče pracuje, uzavřelo muzeum přibližně v polovině loňského roku. Náklady byly tehdy vyčísleny na necelých sedm milionů korun bez DPH.

Na deník Metro se v souvislosti s posunem termínu obrátil čtenář Martin Přibil. Ten tvrdí, že za odsunem data z 28. února na léto stojí nekalé praktiky muzea i zhotovitele samotného.

„Při posunu termínu došlo zřejmě k podvodu a manipulaci s veřejnou zakázkou. V kauze je krásně vidět snaha maskovat neschopnost vedení NTM, která vedla až k nezákonnému jednání a zřejmě i podvodu na poli veřejných zakázek,“ říká Přibil s tím, že lhůty a termíny plnění mají vždy nezanedbatelný vliv na cenu díla a zájem uchazečů o podobné zakázky. Kdyby se tedy dodržel zákonný postup, vyhrál by možná jiný z desítky dalších uchazečů o opravu legendární letenské atrakce.

„Pokud srovnáme původní harmonogram ze smlouvy ze dne 21. června 2021 a skutečné plnění v harmonogramu v jejím dodatku ze dne 31. ledna 2022 a přičteme-li jako váhu laxnost zadavatele a pomalost realizace, nabízí se zde i hypotéza, úvaha, že se mohlo jednat od počátku o předem domluvený postup a manipulaci s veřejnou zakázkou,“ dodává Přibil.

Táhnoucí se oprava
Letenský kolotoč je unikátní památka, která nejprve dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval až do roku 2004. Tehdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven.

Atrakce s devatenácti koňmi a čtyřmi auty se ve stejném roce dostala do rukou muzeu. Kolotoč pak ještě občas fungoval do roku 2006, kdy se o víkendech a svátcích sem tam točil.

Pražané se však s ukončením provozu nesmířili. O deset let později vznikla veřejná sbírka, kde se sešlo přes půl milionu korun. Dalšími 400 tisíc přispěl magistrát a 600 tisíci i jeden z nadačních fondů. Z těchto peněz se podařilo zrekonstruovat všech devatenáct koní, část z nich je k vidění v NTM. Zrenovovali se i rytíři z papírmaše a k provozu je připraven také orchestrion.

Firmu se nepodařilo najít

  • Výběr vhodné realizační firmy byl největší kámen úrazu celého procesu rekonstrukce.
  • Muzeum vypsalo výběrové řízení na zhotovitele už v roce 2017, dokonce byla vybrána firma, která s pracemi začala. Později se však zjistily nedostatky v projektové dokumentaci a firmě byla zakázka odejmuta. Od té doby proběhlo několik kol výběrových řízení, většinou se však nikdo nepřihlásil.
  • Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce. Těla nyní tvoří tvarově upravené jutové pytle vyplněné slámou a travou. Kromě čtyř koní má letenské stádo i nová sedla.

Po další dlouhé prodlevě způsobené hledáním restaurátorské firmy to nyní konečně vypadá, že by se letenský kolotoč mohl opět rozjet. Podle vedení muzea se tak však nestane kvůli technické závadě. „Slavnostní zahájení provozu kolotoče se odehraje v pondělí 11. července v den 128. výročí kolaudace kolotoče na Letné a zároveň v roce 130. výročí instalace kolotoče na Královských Vinohradech,“ říká pro Metro Adam Dušek, náměstek pro vnitřní věci a PR NTM, a dodává: „Čtenář, který vás se svým námětem založeným na nepravdách seznámil, je nám dobře znám. Je to bývalý kolega, který z muzea odešel před více jak rokem, a to s ostudou a nedodělanými akcemi.“

Dušek deníku Metro poskytl také dokumentaci týkající se podnětu, který stěžovatel zaslal na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Pracovníci Národního technického muzea se nemají za co stydět,“ doplnil pro Metro Dušek.

Nedokončený nátěr
Dokončení kolotoče radnice Prahy 7 před pár měsíci podpořila darem ve výši 750 tisíc korun. V čem technická závada, která způsobí nejméně čtvrtroční zpoždění, spočívá, však podle zjištění deníku Metro zástupci radnice netuší.

Podrobnější informace se redakci podařilo vymámit až ze zhotovitele oprav. Podle restaurátora Jiřího Kmošky nezbyl kvůli zpožděnému papírování čas na dokončení ochranných nátěrů. Ty lze přitom provádět jen v určitou část roku.

„Dokončeno máme něco okolo čtyřiceti procent plochy. Bavíme se o vnitřku i vnějšku stavby, takže to mohou Pražané vidět i zvenčí pouhým okem. Uzavřený dodatek na prodloužení termínu realizace je veřejně dostupný. Pochopitelně včetně zdůvodnění,“ komentuje pro Metro technické komplikace Kmošek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek