metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | foto: DPP

Jednání o platech v pražském dopravním podniku bude pokračovat koncem července

  6:02
Vedení pražského dopravního podniku bude na konci července pokračovat ve vyjednávání s odbory o znění kolektivní smlouvy. Součástí vyjednávání je také zvýšení platů. Včera to řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Kdy vyjednávání skončí, nechtěl předjímat. Vedení Prahy před prázdninami odsouhlasilo, že platy v podniku mohou vzrůst až o 3,5 procenta. První jednání o kolektivní smlouvě se uskutečnilo na začátku července. Průměrná mzda v DPP je 32.702 Kč.

„My máme v tuto chvíli dvě vyjednávání. A to jak na kolektivní smlouvu platnou, to znamená pro rok 2015, tak i na období po tomto datu, to znamená na období roku 2016 a dál,“ řekl Ďuriš.

Vedení podniku bude podle ředitele nyní posuzovat návrhy, které mu předložili odboráři. Jaké uvedli ve svých návrzích požadavky, Ďuriš nechtěl říci. „Připravujeme na to reakci. Další kolo kolektivního jednání je někdy koncem měsíce. Kdy jednání uzavřeme, to opravdu nelze dopředu říct,“ řekl ředitel Ďuriš.

Zvýšení platů až 3,5 procenta

Pražští radní již před prázdninami schválili, že vedení DPP má s odboráři vyjednávat. Zároveň mu dalo mandát k tomu, že případné zvýšení platů může být až 3,5 procenta.

Kolektivní smlouva ustavuje vztah mezi vedením podniku a zaměstnanci. Smlouva řeší nejen výši mzdy, ale rovněž například podobu sociálního programu zejména pro profese vyžadující vysoké nároky na zdravotní stav.

Stoprocentním vlastníkem podniku je Praha, která platí provoz DPP ročně částkou kolem 11 miliard korun. DPP přepraví denně zhruba 3,3 milionu cestujících, ročně je to přibližně 1,2 miliardy lidí. Dopravní podnik je největší akciovou společností v majetku Prahy a zaměstnává více než 10.000 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek