metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | foto: DPP

Jednání o platech v pražském dopravním podniku bude pokračovat koncem července

  6:02
Vedení pražského dopravního podniku bude na konci července pokračovat ve vyjednávání s odbory o znění kolektivní smlouvy. Součástí vyjednávání je také zvýšení platů. Včera to řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Kdy vyjednávání skončí, nechtěl předjímat. Vedení Prahy před prázdninami odsouhlasilo, že platy v podniku mohou vzrůst až o 3,5 procenta. První jednání o kolektivní smlouvě se uskutečnilo na začátku července. Průměrná mzda v DPP je 32.702 Kč.

„My máme v tuto chvíli dvě vyjednávání. A to jak na kolektivní smlouvu platnou, to znamená pro rok 2015, tak i na období po tomto datu, to znamená na období roku 2016 a dál,“ řekl Ďuriš.

Vedení podniku bude podle ředitele nyní posuzovat návrhy, které mu předložili odboráři. Jaké uvedli ve svých návrzích požadavky, Ďuriš nechtěl říci. „Připravujeme na to reakci. Další kolo kolektivního jednání je někdy koncem měsíce. Kdy jednání uzavřeme, to opravdu nelze dopředu říct,“ řekl ředitel Ďuriš.

Zvýšení platů až 3,5 procenta

Pražští radní již před prázdninami schválili, že vedení DPP má s odboráři vyjednávat. Zároveň mu dalo mandát k tomu, že případné zvýšení platů může být až 3,5 procenta.

Kolektivní smlouva ustavuje vztah mezi vedením podniku a zaměstnanci. Smlouva řeší nejen výši mzdy, ale rovněž například podobu sociálního programu zejména pro profese vyžadující vysoké nároky na zdravotní stav.

Stoprocentním vlastníkem podniku je Praha, která platí provoz DPP ročně částkou kolem 11 miliard korun. DPP přepraví denně zhruba 3,3 milionu cestujících, ročně je to přibližně 1,2 miliardy lidí. Dopravní podnik je největší akciovou společností v majetku Prahy a zaměstnává více než 10.000 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy