metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 15 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.
Karlův most | foto: Pražská informační služba

Jedno z velkých tajemství Karlova mostu zkusí odkrýt potápěči

  10:00
Co se skrývá v řece pod Staroměstskou mosteckou věží, se pokusí v sobotu a neděli zjistit archeologové spolu s potápěči.

Bitva o Prahu na konci třicetileté války skončila patem, útočící Švédy zastavili studenti spolu s Pražany na Karlově mostě. Svědkem těžkých bojů je dodnes fasáda Staroměstské mostecké věže. Zatímco strana otočená k městu je plná socha, stranu otočenou na most švédská palba zcela očesala.

Existuje několik teorií, jak mohla vypadat

Podoba její výzdoby, naplánovaná samotným Karlem IV. a sochaři z parléřovské stavební huti, je jednou z otázek, na kterou hledají historici po dlouhá léta odpověď. "Existuje několik teorií, jak mohla vypadat. Je možné že této fasádě dominovala socha Panny Marie," rozvíjí hypotézy Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Potápěči při prvním systematickém pokusu o průzkum dna Vltavy pod mostem ale nebudou hledat jen ztracenou výzdobu mostu. "Téměř stálá teplota proudící vody, šero a špatná dostupnost pro zvědavce se ukazují jako možný skvělý konzervační faktor. V takovém prostředí se mohou dochovat věci kamenné, keramické, ale i dřevo nebo železo," spekuluje Pavla Státníková z Muzea hl. města Prahy, které výzkum připravuje.

Výzkum pod mostem

Potápěči během víkendu prozkoumají plochu 20 na 20 metrů pod věží a kolem prvního mostního oblouku.

  • V zimě probíhá výzkum proto, že voda v řece je čistší a potápěči mají lepší viditelnost. Skončit by měl pravděpodobně už v neděli.
  • V roce 2014 plánuje Muzeum hl. města Prahy otevřít novou stálou expozice v Staroměstské mostecké věži. Tam by se měly všechny nálezy ze dna řeky objevit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám