metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Antigenní samotesty | foto: MAFRA

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

  19:03
Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb správný postup, jak naložit s použitými rouškami a respirátory.

S jednorázovými samotestovacími sadami, kterých Pražané od zavedení povinného testování ve firmách spotřebovávají daleko více, je postup ještě komplikovanější.

„V žádném případě by použité testy neměli Pražané vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad nebo je volně pohazovat na ulici. V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky,“ říká pro Metro mluvčí společnosti Radim Mana.

Dva pytle a desinfekce
Pro manipulaci s testovacími sadami je doporučovaný postup hygieniků, pokud by se jím měli Pražané řídit doslovně, trochu složitý. Plastové pytle, ve kterých by měly být testy vyhazovány, by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Po naplnění, nejpozději však do dvaceti čtyř hodin, je nutné pytel pevně zavázat a na povrchu ošetřit dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit.

„Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte. Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad. Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ cituje doporučení hygieniků Mana.

Neodhazovat
Povinné plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od minulého pondělka. Od začátku pandemie si přitom pracovníci služeb stěžují, že jim přibyla práce. Denně totiž z ulic odklízejí odhozené roušky a respirátory. Deník Metro proto zajímalo, zda v těchto dnech dochází také na hromadné odhazování testů na zem, jako se to dělo dříve s ochrannými prostředky.

„Podobnou záplavu jako s rouškami neevidujeme, ale z důvodu masivnějšího testování je dobré připomínat veřejnosti doporučení, jak použité testy správně likvidovat. Je to vlastně taková forma prevence, jak ještě více přispět k ochraně našich kolegů v terénu, a to i v kontextu aktuálně se šířící pandemické vlny,“ vysvětluje pro Metro Mana.

Situace s odhazováním roušek a respirátorů se pak podle něj v metropoli příliš nezměnila.

„Od začátku pandemie ji hodnotím jako téměř totožnou. Stále se ale přikláním k tomu, že pokud se tyto ochranné pomůcky válí na ulici, tak jde spíš o omylem vytroušené než o úmyslně vyhozené,“ doplňuje pro deník Metro Mana. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek