metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Antigenní samotesty | foto: MAFRA

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

  19:03
Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb správný postup, jak naložit s použitými rouškami a respirátory.

S jednorázovými samotestovacími sadami, kterých Pražané od zavedení povinného testování ve firmách spotřebovávají daleko více, je postup ještě komplikovanější.

„V žádném případě by použité testy neměli Pražané vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad nebo je volně pohazovat na ulici. V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky,“ říká pro Metro mluvčí společnosti Radim Mana.

Dva pytle a desinfekce
Pro manipulaci s testovacími sadami je doporučovaný postup hygieniků, pokud by se jím měli Pražané řídit doslovně, trochu složitý. Plastové pytle, ve kterých by měly být testy vyhazovány, by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Po naplnění, nejpozději však do dvaceti čtyř hodin, je nutné pytel pevně zavázat a na povrchu ošetřit dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit.

„Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte. Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad. Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ cituje doporučení hygieniků Mana.

Neodhazovat
Povinné plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od minulého pondělka. Od začátku pandemie si přitom pracovníci služeb stěžují, že jim přibyla práce. Denně totiž z ulic odklízejí odhozené roušky a respirátory. Deník Metro proto zajímalo, zda v těchto dnech dochází také na hromadné odhazování testů na zem, jako se to dělo dříve s ochrannými prostředky.

„Podobnou záplavu jako s rouškami neevidujeme, ale z důvodu masivnějšího testování je dobré připomínat veřejnosti doporučení, jak použité testy správně likvidovat. Je to vlastně taková forma prevence, jak ještě více přispět k ochraně našich kolegů v terénu, a to i v kontextu aktuálně se šířící pandemické vlny,“ vysvětluje pro Metro Mana.

Situace s odhazováním roušek a respirátorů se pak podle něj v metropoli příliš nezměnila.

„Od začátku pandemie ji hodnotím jako téměř totožnou. Stále se ale přikláním k tomu, že pokud se tyto ochranné pomůcky válí na ulici, tak jde spíš o omylem vytroušené než o úmyslně vyhozené,“ doplňuje pro deník Metro Mana. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek