metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Rozebírání stavby | foto: Spolek Šárecké údolí

Jeřáby se tyčily mezi usedlostí Žitná a vilou Mrázovka. Černou stavbu majitel rozebírá

  5:16
Když začala před dvěma lety v chráněném přírodním parku Šárka vznikat obrovská betonová stavba, mnoho místních se podivovalo. Pak se do věci vložily místní spolky, aby následně upozornily radnici i magistrát, že se tu nestaví legálně. Mezi památkově chráněnými usedlostmi Žitná a vilou Mrázovka totiž během pár měsíců vyrostly obrovité opěrné zdi pro rozšíření rodinného domu, které společně s úpravou terénu narušovaly ráz chráněného přírodního parku.

„V březnu 2017 začal soused stavět dům o patro vyšší a z každé strany nejméně o tři metry větší, než na který získal stavební povolení. Stavební úřad se nejprve neměl k zastavení nelegální stavby. My jsme však nakonec dokázali stavbu zastavit žalobou,“ říká pro deník Metro David Ptáček ze Spolku Šárecké údolí a dodává, že měli místní strach z toho, že úřad stavbu posvětí svým rozhodnutím dodatečně. „Stavební úřad poučil stavebníka o možnosti podat ve lhůtě 30 dnů od zahájení řízení žádost o dodatečné povolení stavby,“ uvádí stavební úřad Prahy 6 v jednom ze svých rozhodnutí.

Černé stavby se skutečně podle odborníků v metropoli povolují poměrně běžně i zpětně. Stavební úřady městských částí totiž obvykle razí různé přístupy. Místní však chtěli dosáhnout nejen toho, aby se stavba dále nerozrůstala, ale aby ji majitel také odstranil. „Když v květnu zamítlo zastupitelstvo hlavního města Prahy stavebníkovi žádost o změnu územního plánu, rezignoval. Nyní sám dobrovolně odstraňuje obě nadzemní podlaží,“ dodává pro Metro Ptáček.

Spolek se nyní chystá po stavebním úřadu Prahy 6 nadále požadovat, aby trval na kompletním odstranění stavby, tedy včetně podzemního podlaží.

Vyjádření majitele stavby se deníku Metro nepodařilo získat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek