metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Jeruzalémská synagoga – perla mezi pražskými památkami

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Praha – Jeruzalémská synagoga patří unikátním spojením maurského a secesního stylu z počátku 20. století k nejkrásnějším stavbám v Praze.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jeruzalémská synagoga – perla mezi pražskými památkami

Jeruzalémská synagoga – perla mezi pražskými památkami | foto: Židovská obec v Praze

Již od svého otevření v roce 1906 zde pravidelně (s výjimkou let 1941-1945, kdy sloužila jako sklad zabaveného židovského majetku) probíhají šabatové i sváteční bohoslužby. Vedle své duchovní funkce však svým návštěvníkům v turistické sezoně nabízí tradiční lákadla, jako jsou večerní komentované prohlídky a Cyklus varhanních koncertů, při kterém na historický nástroj z dílny Emanuela Štěpána Petra hrají nejvýznamnější čeští varhaníci.

Další ze série koncertů šestého ročníku se koná už ve středu 27. června od 18 hodin. Na programu jsou skladby J. Kriegera, L. G. Da Viadana, J. S. Bacha, A. Solera, F. Mendelssohn-Bartholdyho, E. F. Gaeblera a P. Ebena, které zahrají varhaníci Jitka Chaloupková a Václav Peter. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Jeruzalémská synagoga – perla mezi pražskými památkami

Ve čtvrtek 28. června od 19 hodin se uskuteční další večerní komentovaná prohlídka, při které se návštěvníci mohou seznámit s neobyčejnou historií této překrásné synagogy. Již tradičně se na její úvod rozezní unikátní varhany pod rukama varhaníka Václava Petera. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídky doporučujeme zájemcům využít k nákupu vstupenek předprodej přímo v pokladně Jeruzalémské synagogy. Vstupné na prohlídku je 80 Kč, zlevněné vstupné 50 Kč platí pro děti do 15 let a studenty, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Jeruzalémská synagoga – perla mezi pražskými památkami

Až do konce prázdnin je v synagoze k vidění výstava Uloupené umění/Looted art, která seznamuje veřejnost s činností Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války, o.p.s. Dosud se totiž ve sbírkách a expozicích muzeí a galerií nacházejí umělecké předměty, pocházející z majetku židovských občanů. Do těchto institucí se dostaly v období války i v poválečném čase. Původní majitelé těchto často velmi cenných předmětů byli donuceni se jich vzdát v rámci plánované pauperizace židovského obyvatelstva orgány okupační nacistické moci. Výstava se koná pod záštitou Ministra kultury ČR. Současně je zde až do konce srpna instalována výstava přibližující sice ne tak dlouhou, o to však zajímavější historii této synagogy. Návštěvníci zde mají například ojedinělou možnost zhlédnout i nerealizované návrhy na stavbu synagogy od Aloise Richtera a Josefa Linharta.

Na balkoně Jeruzalémské synagogy jsou nadále k vidění tři trvalé expozice. První nazvaná 10 hvězd je výstava věnována projektu Revitalizace židovských památek, v rámci kterého byly na deseti různých místech České republiky revitalizovány synagogy, rabínské domy a židovské školy. Expozice Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek představuje dosud neznámou poválečnou historii Židovské obce v Praze a za pomoci unikátních fotografií, dokumentů a dokumentárních filmů zachycuje klíčové okamžiky její existence až do současnosti. Součástí výstavy je i filmový dokument „Židé v Československu“ z roku 1947. Expozice Židovské památky a jejich rekonstrukce po roce 1989 pak na deseti panelech a dvou touchscreenech umožňuje návštěvníkům dohledat 64 lokalit a přibližuje různost a různorodost problematiky oprav židovských památek.

Jeruzalémská synagoga bude i letos součástí Dne židovských památek, jehož cílem je přiblížit veřejnosti regionální židovské památky a představit péči, která je jim věnována. Letošní ročník DŽP se uskuteční v neděli 12. srpna.

Jeruzalémská synagoga je otevřena od 10 do 17 hodin denně kromě sobot a židovských svátků, z rituálních důvodů by muži měli do synagogy vstupovat vždy s pokrytou hlavou.

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek