metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Jessica Chastainová hledá Usámu.
Jessica Chastainová hledá Usámu. | foto: Bontonfilm

Jessica Chastainová z filmu 30 minut po půlnoci si na agentku smí jen hrát

20. února 2013  9:00 Ned Ehrbar, Metro World News
Nenechte se zmást jejím skvělým výkonem ve filmu 30 minut po půlnoci, který jde tento čtvrtek do kin. Herečka Jessica Chastainová by byla strašnou agentkou CIA.

Info o filmu

  • Žánr: thriller
  • Režie: Kathryn Bigelow
  • Hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Chris Pratt a další
  • USA, 2012, 157 minut

Že nemá správné vlohy, o sobě Chastainová nezjistila, když natáčela drama založené na skutečném honu na Usámu bin Ladina, ale už ve chvíli, kdy se z filmu stal jeden z nejzkoumanějších projektů historie, a to ještě předtím, než byl natočen jediný záběr. Režisérka Kathryn Bigelowová proto donutila herce a filmový štáb podepsat dohody o mlčenlivosti.

"Když mám udržet tajemství, jsem opravdu hrozná. Jsem ten typ člověka, který koupí někomu vánoční dárek a vteřinu potom již mu říkám, co pro něj mám. Nedokážu počkat na Vánoce, prostě to neumím," říká Chastainová. Ale teď musela mlčet kvůli smlouvě. "Když mě obsadili a přečetla jsem si scénář, hodně mě nadchla postava Mayi. Byla tak inspirující a scénář byl neuvěřitelný. A já o tom nemohla nikomu říct," vzpomíná Chastainová.

Kvůli natáčení jsem začala chodit jakoby do školy


"V novinách se toho napsalo hodně a lidé spekulovali, že hraju manželku mariňáka z jednotky SEAL a podobně. I tak jsem musela minimálně rok držet jazyk za zuby. Takže teď jsem nadšená, že lidé konečně vidí ten hotový film a zjišťují, že to není žádná propaganda, ale že jsme se snažili ukázat tento historický moment co možná nejpřesněji," popisuje herečka.

Jednou z překážek při tvorbě filmu bylo to, že Maya sice byla založená na skutečné osobě, ale Chastainová ji kvůli utajení nemohla nikdy potkat. Proto se rozhodla připravit se na roli jinak. "Měla jsem tři měsíce před začátkem natáčení, když jsem kvůli tomu začala chodit jakoby do školy. Přejmenovala jsem scénáristu Marka Boala na Profesora, sedla jsem si s ním a procházela jsem scénář stránku po stránce a ptala se na spousty otázek ohledně své role, ohledně té konkrétní postavy a ohledně CIA. A protože jsem nikdy neměla možnost potkat se s tou ženou osobně kvůli tomu, že je to tajný agent, musela jsem někde spoléhat na svou fantazii, když můj výzkum nepřinesl odpovědi na všechny otázky.

S arabským světem už herečka má své zkušenosti

Jedním z důvodů, proč si Chastainová na roli rychleji zvykla, byla její vlastní zkušenost s arabským světem Blízkého východu. Jako příklad dává třeba návštěvu restaurace. "Byli jsme v hotelu v Ománu, což je podle mě docela liberální město. Ale číšník mi tam nesměl podat jídelní lístek do ruky. Přinesl lístky jen mužům, takže za mě museli objednat," vypráví Chastainová.

"Pro mě je těžké, když se dostanu do takové situace. Cítila jsem se jako žena neviditelná a nelíbilo se mi to. Pokaždé, když se mi tohle stalo, jen to ve mně rozpoutávalo vášně, které pak prožívala i Maya, když se cítila být v mužském světě přehlížená a když ji nikdo neposlouchal a nechtěl s ní mluvit," dodává herečka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

Ilustrační snímek
vydáno 18. prosince 2018  15:01

„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala...  celý článek

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

Nový Smíchov. Nákupní centrum.
vydáno 18. prosince 2018  12:11

Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede...  celý článek

Skákání králíkem přes babičky i hledání kódů v MHD. Vyzkoušeli jsme aplikaci DPP

Obrázek ze hry.
vydáno 18. prosince 2018  9:29

Proč si nahrávat do svého chytrého mobilu aplikaci, která vás bude vychovávat? Nad touhle otázkou jsme si lámali hlavy i my v redakci deníku Metro....  celý článek

Rozkvetlé stromy v prosinci? Nic neobvyklého, říká dendrolog

Olbrachtova v Praze 4. Foceno 8. prosince.
vydáno 18. prosince 2018  6:48

Jírovce nebo jabloně si rády „zaplodí“ i v zimě. Může to být naposled.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám