metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Jessica Chastainová hledá Usámu. | foto: Bontonfilm

Jessica Chastainová z filmu 30 minut po půlnoci si na agentku smí jen hrát

  9:00
Nenechte se zmást jejím skvělým výkonem ve filmu 30 minut po půlnoci, který jde tento čtvrtek do kin. Herečka Jessica Chastainová by byla strašnou agentkou CIA.

Info o filmu

  • Žánr: thriller
  • Režie: Kathryn Bigelow
  • Hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Chris Pratt a další
  • USA, 2012, 157 minut

Že nemá správné vlohy, o sobě Chastainová nezjistila, když natáčela drama založené na skutečném honu na Usámu bin Ladina, ale už ve chvíli, kdy se z filmu stal jeden z nejzkoumanějších projektů historie, a to ještě předtím, než byl natočen jediný záběr. Režisérka Kathryn Bigelowová proto donutila herce a filmový štáb podepsat dohody o mlčenlivosti.

"Když mám udržet tajemství, jsem opravdu hrozná. Jsem ten typ člověka, který koupí někomu vánoční dárek a vteřinu potom již mu říkám, co pro něj mám. Nedokážu počkat na Vánoce, prostě to neumím," říká Chastainová. Ale teď musela mlčet kvůli smlouvě. "Když mě obsadili a přečetla jsem si scénář, hodně mě nadchla postava Mayi. Byla tak inspirující a scénář byl neuvěřitelný. A já o tom nemohla nikomu říct," vzpomíná Chastainová.

Kvůli natáčení jsem začala chodit jakoby do školy

"V novinách se toho napsalo hodně a lidé spekulovali, že hraju manželku mariňáka z jednotky SEAL a podobně. I tak jsem musela minimálně rok držet jazyk za zuby. Takže teď jsem nadšená, že lidé konečně vidí ten hotový film a zjišťují, že to není žádná propaganda, ale že jsme se snažili ukázat tento historický moment co možná nejpřesněji," popisuje herečka.

Jednou z překážek při tvorbě filmu bylo to, že Maya sice byla založená na skutečné osobě, ale Chastainová ji kvůli utajení nemohla nikdy potkat. Proto se rozhodla připravit se na roli jinak. "Měla jsem tři měsíce před začátkem natáčení, když jsem kvůli tomu začala chodit jakoby do školy. Přejmenovala jsem scénáristu Marka Boala na Profesora, sedla jsem si s ním a procházela jsem scénář stránku po stránce a ptala se na spousty otázek ohledně své role, ohledně té konkrétní postavy a ohledně CIA. A protože jsem nikdy neměla možnost potkat se s tou ženou osobně kvůli tomu, že je to tajný agent, musela jsem někde spoléhat na svou fantazii, když můj výzkum nepřinesl odpovědi na všechny otázky.

S arabským světem už herečka má své zkušenosti

Jedním z důvodů, proč si Chastainová na roli rychleji zvykla, byla její vlastní zkušenost s arabským světem Blízkého východu. Jako příklad dává třeba návštěvu restaurace. "Byli jsme v hotelu v Ománu, což je podle mě docela liberální město. Ale číšník mi tam nesměl podat jídelní lístek do ruky. Přinesl lístky jen mužům, takže za mě museli objednat," vypráví Chastainová.

"Pro mě je těžké, když se dostanu do takové situace. Cítila jsem se jako žena neviditelná a nelíbilo se mi to. Pokaždé, když se mi tohle stalo, jen to ve mně rozpoutávalo vášně, které pak prožívala i Maya, když se cítila být v mužském světě přehlížená a když ji nikdo neposlouchal a nechtěl s ní mluvit," dodává herečka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek