metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.

Dalších 5 fotografií v galerii
Parkovací automat v ulici Na Neklance. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Kvůli parkovacímu automatu lidé sotva projdou, firma ho musí přemístit

  8:58
„Není ten automat moc blízko?“ ptají se obyvatelé Radlic. Společnost Eltodo tu totiž na popud Technické správy komunikací zřídila nový parkovací automat. Hodiny stojí přímo proti vchodu do obytného domu tak nešťastně, že chodci sotva projdou.

„Hodiny jsou od vchodu vzdálené asi metr a čtvrt. Dva lidé vedle sebe skoro neprojdou, s problémy tu projede maminka s kočárkem,“ řekl deníku Metro čtenář Marek, který v ulici Na Neklance v Radlicích bydlí. Do domu mají nyní problém vjíždět také vozíčkáři, kteří potřebují širší prostor.

Fotogalerie

Podle Marka mohou komplikace vzniknout také při stěhování.

„Lidé se dokonce kvůli nešťastně zvolené poloze automatu bouchají o horní zvětšenou část hodin. Nejdříve totiž chůzi zkomplikuje lampa za rohem a hned za ní hodiny,“ stěžuje si čtenář.

Chybu potvrzuje deníku Metro i samotná technická správa. Podle její mluvčí Barbory Liškové pochybila firma Eltodo, která byla na instalaci hodin najata. „Šlo o nedodržení projektové dokumentace. Parkovací automat bude samozřejmě přemístěn,“ slibuje Lišková.

Najít místo pro automat není snadné

Parkovací hodiny, které v posledních měsících zaplnily metropoli, se umisťují podle poměrně složitého klíče. Je nutné, aby co nejvíce vyhovovaly docházkové vzdálenosti, tedy aby řidič nemusel chodit platit daleko. To je však podle Liškové třeba uvést do souladu s poduličními sítěmi, kterých je všude plno.

Prokletý automat

  • Má metr osmdesát, devadesát kilo a na sobě černý nebo šedý nátěr odolný proti poškrábání. Na Neklance ale překáží chodcům.
  • Mezi hodinami a domem je vzdálenost 135 centimetrů. Samotný chodník má kolem dvou metrů. Přitom chodník naproti má šířku tři metry.
  • Podle TSK nelze přesně určit, jaká je správná vzdálenost od domovní zdi. Některé automaty k fasádám dokonce i přímo přiléhají.

„Některé jsou naše, jiné mají Pražské vodovody a kanalizace, plynárny či teplárny. Vede tu také spousta optických kabelů, takže hledat volné místo je někdy na hraně,“ přibližuje Lišková.

K tomu se pak přidávají další požadavky, jako například stanoviska památkové péče, požadavky organizací sdružujících občany s tělesným postižením, zohledňuje se i výkon zimní údržby a podobně.

„Umístění automatů je pak nějakým kompromisem, který zohlední všechny požadavky a stanoviska. Toto ale bohužel není případ hodin Na Neklance,“ doplňuje Lišková.

Nové automaty mají v některých částech Prahy začít fungovat v srpnu, jinde začátkem září. Jeden automat dokáže obsloužit zhruba sedmdesát až devadesát parkovacích míst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Vaše fotky z Prahy