metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Další 2 fotografie v galerii
Bokem na Facebooku seděl radní Adam Scheinherr. | foto: FB A. S.

Jezdíte bokem? Klikačka dopravního podniku může zatočit se sedačkami

  6:00
Sezení posunuté o 90 stupňů se v metru testuje zhruba dva roky. Anketu spokojenosti jsme si proklikali jako první. Další dopravní podnik chystá.

Při cestování metrem raději sedíte, nebo stojíte? Sedíte-li, v jakém směru nejraději? Když sedíte na jednosedačce, o co se opíráte? Pokud stojíte, omezují vás nějak cestující, kteří na jednosedačkách sedí otočeni bokem? Tyto a další otázky nyní pokládá dopravní podnik cestujícím v rámci nové ankety na svém webu. Jejím úkolem je zjistit, zda by lidé v soupravách metra ocenili otočení některých sedaček o devadesát stupňů.

„Jednosedačky otočené bokem ke směru jízdy testujeme ve dvanácti soupravách metra na linkách A a B. Jaké jsou preference a zpětná vazba cestujících by měly ukázat výsledky on-line ankety, kterou ve čtvrtek spouštíme,“ říká pro deník Metro šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Anketa poběží do půlnoci 30. dubna a měli by se jí ideálně zúčastnit ti cestující, kteří pražské metro využívají alespoň jednou týdně. Deník Metro si měl možnost dotazník proklikat o pár dní dříve. Ověřili jsme si například, že z jedné IP adresy není možné v anketě hlasovat opakovaně.

„Výsledky ankety budou známé na začátku května. Na jejich základě se představenstvo dopravního podniku dále rozhodne, jak bude postupovat s otáčením jednosedaček ve vlacích 81-71M, které jezdí na linkách A a B. Případné otáčení pak budeme provádět během údržby a technických revizí vlaků, aby nevznikaly zbytečné vícenáklady,“ dodává pro Metro Šabík.

Anketu najdete na webu dopravního podniku.

Otočení jednosedaček je možné právě jen ve zmiňovaných v vlacích typu 81-71M. V soupravách M1, které jezdí na lince C, to možné není. A to vzhledem k jiné dispozici samotných sedaček, způsobu jejich upevnění a prostoru ve vagonu.

„Další odpovědi z této ankety nám poslouží také při rozhodování o údržbě či výměnách sedaček ve vlacích metra nebo při jejich uspořádání v nových autonomních vlacích, které budou jezdit na linkách D a C. Relevantní, a především realizovatelné náměty na zlepšení komfortu při cestování metrem, které dostaneme, budeme s kolegy postupně zpracovávat do pilotních projektů,“ slibuje Šabík.

Testovaná sedačka je na fotce zcela vlevo.

Aktuální sedačková anketa dopravního podniku není zdaleka poslední. Podobný formát chce dopravce využívat i v budoucnosti.

„Tento nástroj se nám dobře osvědčil například při výběru námětu muralu během modernizace stanice metra Opatov. Kolegům z Ropidu zase při testování nového formátů map. Další anketu mezi cestujícími letos chystáme pro výběr nového hlasu pro autobusy a tramvaje,“ upřesňuje pro deník Metro Šabík.

Společně s Ropidem bude dopravce v létě testovat ve stanicích metra Háje a Palmovka i nový design jednotného informačního systému. Také na toto téma dopravce chystá anketu. „Chceme více zapojovat cestující, ptát se na jejich názor v oblastech, které přímo souvisí s uživatelskou přívětivostí nebo komfortem cestování,“ uzavírá Šabík.

V anketě dopravního podniku můžete hlasovat pod tímto odkazem ZDE.

Otočené sedačky zbrzdila pandemie. Posunuté sezení má příznivce i odpůrce

  • I když lidé jedou sami metrem, často se uvelebí na samostatné sedačce naproti takzvané dvojce s vytočením nohou do uličky. Také proto se dopravní podnik rozhodl otestovat jejich natočení. První jednosedačky v metru dopravce upravil na jaře roku 2020.
  • Termín, kdy měl být oficiálně zkušební provoz otočených sedaček ukončen, nebyl dlouho znám. Dopravce chtěl spokojenost cestujících s tímto nápadem otestovat již dávno. Musel ale počkat, až se MHD opět naplní po „pandemické pauze“.
  • Z reakcí cestujících na sociálních sítích bylo již dříve jasné, že bude mít případná úprava mnoho příznivců, ale i odpůrců. Anketa se tak zaměřuje nejen na pohodlí sedících cestujících, ale také na ohlasy těch, kteří před pasažérem „s vystrčenýma nohama do uličky“ stojí.   
  • Anketu si otestovalo hned několik členů redakce Metra. Shodli jsme se na tom, že bychom při odpovědích uvítali větší paletu možností. Podle Daniela Šabíka je ale stručnost odpovědí záměrem dopravního podniku. 
  • „Nápadů a otázek by bylo samozřejmě více, ale čím delší anketa je, tím to pro část lidí bude méně zábavné a anketu pak nedokončí. Máme ji nastavenou tak, že se ukládá pouze dokončená anketa. Jakmile ji někdo v polovině přeruší, tak se výsledky neukládají,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek