metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Úterý, 30. listopadu 2021. Svátek má Ondřej.

Větší foto
Kapela Jelen a Míša Tučná | foto: Universal MusicMetro.cz

Jindra Polák: Na koncertech zařadíme blok písní Michala Tučného

  7:45
Kapela Jelen vyráží na turné s dcerou Michala Tučného Míšou. Šňůra začíná v pátek v Herálci a končí 15. prosince v Praze. Proč na turné jedou a jak se těší, vyprávějí frontman Jindra Polák a Míša Tučná.

Míšo, vy jste od mala s otcem zpívala. Posledních pár let o vás hudebně slyšet nebylo, kde jste byla?
Jezdila jsem jako host se skupinami Fešáci nebo Tučňáci, se kterými jsem měla tak dvacet vystoupení ročně. Zpívala jsem každý rok na festivalu Stodola Michala Tučného a to mi pokrylo moje hudební touhy. Jinak jsem se věnovala různým profesím – od novinařiny přes produkci po reklamní textařinu, kde jsem se vyčerpala. Tohle vyhoření mě přimělo změnit profesi. Teď máme s mužem zahradnickou firmu a velmi mě to baví.

To je tedy velká škála
Ono to vypadá, že jsem nestálá, ale mě naopak hrozně baví zkoušet nové věci.

Říkala jste, že vás tatínek k hudbě nikdy nenutil, ale šlo se tomu doma vyhnout?

Nešlo, ale je fakt, že v pubertě jsem měla období vzdoru, kdy jsem u country otáčela oči v sloup. Na druhou stranu se mi líbily irské kapely, a když se na to koukám dnes, má to k sobě blízko. Pak jsem vzala na milost i country.

Jindro, předpokládám, že k prvotnímu setkání s Míšou došlo na Stodole Michala Tučného, když festival ještě existoval...
Právě, když jsme úplně začínali, tak první velký festival, kde nás pustili na hlavní pódium, byla Stodola. Spočítali jsme, že to bylo v roce 2013, o rok později proběhl poslední ročník té klasické a poté se přesunula do Lucerny.

A jak došlo ke spolupráci?
Dozvěděli jsme se, že letos byl vzpomínkový koncert v Lucerně zrušen, a přišlo nám to líto. Jednak ze sentimentálních důvodů, protože Stodola je pro nás krásná vzpomínka, a za druhé proto, že by Michalovy písničky letos nikde nezazněly. Tak jsme si řekli, že v rámci našeho turné pár skladeb zahrajeme. Zavolali jsme Míše, jestli by si s námi zazpívala, že by to celé dostalo nadstavbu.

Společně jste přezpívali písničku Spím v obilí, která není tak známá. Údajně je to vaše srdcovka, Míšo.
Je z alba Poslední kovboj, na té je dost tátových hitů a ty Spím v obilí trochu zastínily. Lidé, kteří poslouchají celé desky, ji znají. Měla jsem ji ráda už proto, že byla veselá.

Jindro, jak se vám písně od Michala Tučného zpívají?
Všichni ty písničky známe. Ale když jsem ho začal hodně poslouchat, zjistil jsem, jak výborný a osobitý byl zpěvák. Nesnažím se ho kopírovat, to by nešlo. Už jen proto, že on byl tenor a já jsem basbaryton. Myslím si, že duch zůstal zachován, ale zpěvem a instrumentací jsme tomu vtiskli jelení stopu.

Prakticky to bude na koncertech vypadat jak?
Budeme hrát naše písničky a do toho zařadíme s Míšou blok písniček jejího táty. Něco zazpíváme společně, něco Míša sama. Odhadujeme to na šest sedm písniček.

Jaké to je zpívat najednou s tolika chlapy, Míšo?
Je to skvělé, kluci jsou nabití energií, je s nima velká sranda a navíc mám dojem, že jsme stejná krevní skupina. Profesně už jsem byla jinde a říkala si, že pro mě všechno kolem muziky skončilo. Za pár let mi bude tolik, kolik bylo tátovi, když umřel, a přemýšlela jsem, jestli by nebylo zvláštní zpívat jeho písně déle než on.

Na to, že jste tolik nevystupovala, vás Jeleni moc nešetří. Nedávno jste s nimi zpívala v plné O2 areně...
Když jsme tam přišli a já jsem viděla našlapanou halu, tak mi trošku podklesly kolena. Ale pak jsem najednou cítila klid, až jsem začala propadat panice. Asi mi pomohl táta. Mám pocit, že když se dějou takový věci, sedí mi na rameni a hlídá mě. Já mu vždycky slibuju „Tati, prosím, pomoc, já už budu hodná.“

Co myslíte, budou s váma lidé zpívat?
Míša: Asi před pěti lety jsem zpívala pár tátových písniček s kapelou, která měla punkový publikum. Viděla jsem pod pódiem pokérovaný kluky, jak svlíkli trička, mávali s nima nad hlavou a zpívali se mnou. (smích) Jeleni mi pomáhají přiblížit tátovy písničky mladším generacím, které si už tátu nemůžou pamatovat.

Jindra: To bychom si právě přáli, aby ty písničky žily dál. Často se říká, že se vracíme k hudebním kořenům a toto jsou přece naše hudební kořeny. Všichni to zpíváme s kytarama u ohňů, akorát by bylo dobré, aby si lidé připomněli, jak důležitý to byl umělec. Když jsme poslouchali jeho nahrávky, které udělal v angličtině, to bylo svým vyzněním na úrovni Johnnyho Cashe.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy