metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 4 fotografie v galerii
Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. | foto: MCA ATELIER

Jiřák bude zalesněný a na vizuálech chybí auta. Podle plánovačů je to bez nich hezčí

  18:30
Po dvaceti letech je konečně rozhodnuto. Už se ví, jak bude vypadat nové náměstí Jiřího z Poděbrad. Jedna z nejvýznamnějších a nejživějších pražských ploch tohoto typu je v dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nyní víme, že se nejpozději do konce příštího roku začne proměňovat po vzoru návrhu studia MCA atelier.

Platit bude magistrát
Záměr začátkem tohoto týdne schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od radnice Prahy 3. Práce na úpravách, které se připravují přes dvě desítky let, měly podle dřívějších informací začít již koncem letošního roku. Nejen místní proto doufají, že jde o poslední odklad.

Sousedící sady Svatopluka Čecha obývají bezdomovci.

Náměstí je podle magistrátem schváleného dokumentu celoměstsky významné, takže dává logiku, aby jeho opravu zaplatil magistrát. A to i s ohledem na památkově chráněný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně architekta Jože Plečnika, který se nachází ve středu náměstí.

Splácanina bez koncepce
Stávající stav náměstí Jiřího z Poděbrad a jeho architektonická podoba vznikaly postupně nekoncepčními úpravami, které probíhaly od sedmdesátých let a v současnosti nevyhovují jeho vytížení a užívání. Úprava parku nebyla od doby jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu a veškeré zásahy podobu náměstí ještě více roztříštily.

Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy.

„Náměstí je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má tak velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů.

Kritika starého návrhu
O úpravách náměstí se diskutuje skutečně velice dlouho. Původní návrh v minulosti vyvolal mezi místními obyvateli kritiku. Nelíbil se jim například záměr odstranit fontánu nebo podle nich nedostatečné množství zeleně. Současné vedení Prahy 3 nechalo projekt upravit i se zapojením místních obyvatel. Aktuální verze počítá se zachováním fontány a zeleně podle zástupců městské části přibude. Před kostelem má podle schváleného dokumentu vzniknout větší prostranství pro konání veřejných akcí, které bude lemovat alej platanů.

Budoucí podoba náměstí Jiřího z Poděbrad

Součástí návrhu je také zlepšení zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Opraveny budou povrchy a mobiliář.

Nová podoba nenadchla?
Kostel má být podle aktuálního návrhu v budoucnu obklopen 150 novými stromy. Podle současných kritiků je to však vzhledem k proporcím náměstí i historické hodnotě místa poněkud příliš.

„Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, aby nezanikly architektonické hodnoty náměstí. Možností, kam doplnit stromy, je v Praze mnoho. Vše je ale třeba dobře a hlavně dopředu naplánovat,“ komentuje pro Metro proměnu náměstí dendrolog Aleš Rudl.

Nejen on, ale i další odborníci upozorňují na to, že se vládnoucí magistrátní koalice při navyšování počtu stromů v metropoli chová poněkud zběsile. Podle magistrátního webu Zastromujprahu.cz bylo již v metropoli vysazeno půl milionu stromů. Primátor Zdeněk Hřib se chystá toto numero, v případě svého znovuzvolení, zdvojnásobit. Podle Rudla Hřib a spol. doposud potřebná čísla „naháněli“ hlavně tak, že ve velkém vysazovali takzvané semenáčky na okraji metropole.

Na profilu primátora Hřiba se v minulosti rozproudila na toto téma velká debata. Komentující se dají s nadsázkou rozdělit na dva tábory. První připouští, že je stromů možná příliš, ale je rád za více stínu. Druhý naopak štve, že přijde o sluníčko. S originálními postřehy nyní přicházejí i lidé na profilu pražského institutu plánování a rozvoje (IPR). „Na vizualizacích nevidím ani jedno auto. Kam se poděla? Takto by to bylo hezké, ale realita?“ píše uživatelka Jana Dufková.

IPR na ni obratem reaguje. „S auty to vidíme každý den. Udělejme si to hezké,“ komentují nerealističnost návrhů zástupci institutu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek