metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 4 fotografie v galerii
Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů. | foto: MCA ATELIER

Jiřák bude zalesněný a na vizuálech chybí auta. Podle plánovačů je to bez nich hezčí

  18:30
Po dvaceti letech je konečně rozhodnuto. Už se ví, jak bude vypadat nové náměstí Jiřího z Poděbrad. Jedna z nejvýznamnějších a nejživějších pražských ploch tohoto typu je v dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nyní víme, že se nejpozději do konce příštího roku začne proměňovat po vzoru návrhu studia MCA atelier.

Platit bude magistrát
Záměr začátkem tohoto týdne schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od radnice Prahy 3. Práce na úpravách, které se připravují přes dvě desítky let, měly podle dřívějších informací začít již koncem letošního roku. Nejen místní proto doufají, že jde o poslední odklad.

Sousedící sady Svatopluka Čecha obývají bezdomovci.

Náměstí je podle magistrátem schváleného dokumentu celoměstsky významné, takže dává logiku, aby jeho opravu zaplatil magistrát. A to i s ohledem na památkově chráněný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně architekta Jože Plečnika, který se nachází ve středu náměstí.

Splácanina bez koncepce
Stávající stav náměstí Jiřího z Poděbrad a jeho architektonická podoba vznikaly postupně nekoncepčními úpravami, které probíhaly od sedmdesátých let a v současnosti nevyhovují jeho vytížení a užívání. Úprava parku nebyla od doby jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu a veškeré zásahy podobu náměstí ještě více roztříštily.

Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy.

„Náměstí je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad má tak velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času, kvůli současnému stavu však nemůže být plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat podélné aleje platanů.

Kritika starého návrhu
O úpravách náměstí se diskutuje skutečně velice dlouho. Původní návrh v minulosti vyvolal mezi místními obyvateli kritiku. Nelíbil se jim například záměr odstranit fontánu nebo podle nich nedostatečné množství zeleně. Současné vedení Prahy 3 nechalo projekt upravit i se zapojením místních obyvatel. Aktuální verze počítá se zachováním fontány a zeleně podle zástupců městské části přibude. Před kostelem má podle schváleného dokumentu vzniknout větší prostranství pro konání veřejných akcí, které bude lemovat alej platanů.

Budoucí podoba náměstí Jiřího z Poděbrad

Součástí návrhu je také zlepšení zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže. Opraveny budou povrchy a mobiliář.

Nová podoba nenadchla?
Kostel má být podle aktuálního návrhu v budoucnu obklopen 150 novými stromy. Podle současných kritiků je to však vzhledem k proporcím náměstí i historické hodnotě místa poněkud příliš.

„Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, aby nezanikly architektonické hodnoty náměstí. Možností, kam doplnit stromy, je v Praze mnoho. Vše je ale třeba dobře a hlavně dopředu naplánovat,“ komentuje pro Metro proměnu náměstí dendrolog Aleš Rudl.

Nejen on, ale i další odborníci upozorňují na to, že se vládnoucí magistrátní koalice při navyšování počtu stromů v metropoli chová poněkud zběsile. Podle magistrátního webu Zastromujprahu.cz bylo již v metropoli vysazeno půl milionu stromů. Primátor Zdeněk Hřib se chystá toto numero, v případě svého znovuzvolení, zdvojnásobit. Podle Rudla Hřib a spol. doposud potřebná čísla „naháněli“ hlavně tak, že ve velkém vysazovali takzvané semenáčky na okraji metropole.

Na profilu primátora Hřiba se v minulosti rozproudila na toto téma velká debata. Komentující se dají s nadsázkou rozdělit na dva tábory. První připouští, že je stromů možná příliš, ale je rád za více stínu. Druhý naopak štve, že přijde o sluníčko. S originálními postřehy nyní přicházejí i lidé na profilu pražského institutu plánování a rozvoje (IPR). „Na vizualizacích nevidím ani jedno auto. Kam se poděla? Takto by to bylo hezké, ale realita?“ píše uživatelka Jana Dufková.

IPR na ni obratem reaguje. „S auty to vidíme každý den. Udělejme si to hezké,“ komentují nerealističnost návrhů zástupci institutu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek