metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Jízdné zdraží od srpna. | foto: ROPID

Jízdenky zdraží, Lítačku ne. Vyšší náklady na provoz MHD radní pokryjí z kapes cestujících

  18:00
Šest nebo osm korun. Tolik si od srpna připlatí ti cestující, kteří byli zvyklí využívat při cestování hromadnou dopravou jednorázové jízdenky. Jízdenka na půl hodiny bude nově stát nikoliv původních 24, ale 30 korun a devadesátiminutová zdraží z 32 na 40 korun. Zdraží také SMS jízdenky. V případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a devadesátiminutové z 32 na 42 korun.

„Pokud očistíme náklady i tržby o dopady koronavirové krize, bylo by krytí nákladů tržbami v roce 2020 pouhých 19 procent,“ uvádí se v dokumentu schváleném radními.

Hlavní město ročně dotuje systém Pražské integrované dopravy, který zahrnuje MHD v hlavním městě a Středočeském kraji, částkou přesahující 15 miliard korun. Jako důvod zdražení radní uvádějí nejen zvýšené náklady na provoz, které nemají jak lépe pokrýt, ale také snahu sladit ceny lístků se sousedy. „Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

V polovině loňského roku do médií pronikla informace, že by mohl magistrát zdražit nikoliv jednorázové jízdenky, ale roční kupon. Šlo ale o informaci vytrženou z kontextu. Podle zprávy, kterou si nechali radní zpracovat, měl kupon skokově zdražit z nynějších 3650 korun na 5500 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů ale zůstanou podle nynějšího rozhodnutí radních zachovány. Naopak se bude zlevňovat, a to těm Pražanům, kteří prokážou svou hmotnou nouzi. Ti za měsíční jízdné zaplatí 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadů v Praze asi pět a půl tisíce. Část z nich tvoří senioři.

Rozhodnutí radních není po chuti opozici. Jak uvedl například opoziční zastupitel Ondřej Prokop, čekalo se, že koalice představí i významné provozní úspory v dopravním podniku, nikoliv jen zdražování a slevy pro nejchudší. „Ale zjevně se šetřit nechystá,“ okomentoval novinky Prokop. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek