metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 1 fotografie v galerii
Jízdné zdraží od srpna. | foto: ROPID

Jízdenky zdraží, Lítačku ne. Vyšší náklady na provoz MHD radní pokryjí z kapes cestujících

  18:00
Šest nebo osm korun. Tolik si od srpna připlatí ti cestující, kteří byli zvyklí využívat při cestování hromadnou dopravou jednorázové jízdenky. Jízdenka na půl hodiny bude nově stát nikoliv původních 24, ale 30 korun a devadesátiminutová zdraží z 32 na 40 korun. Zdraží také SMS jízdenky. V případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a devadesátiminutové z 32 na 42 korun.

„Pokud očistíme náklady i tržby o dopady koronavirové krize, bylo by krytí nákladů tržbami v roce 2020 pouhých 19 procent,“ uvádí se v dokumentu schváleném radními.

Hlavní město ročně dotuje systém Pražské integrované dopravy, který zahrnuje MHD v hlavním městě a Středočeském kraji, částkou přesahující 15 miliard korun. Jako důvod zdražení radní uvádějí nejen zvýšené náklady na provoz, které nemají jak lépe pokrýt, ale také snahu sladit ceny lístků se sousedy. „Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

V polovině loňského roku do médií pronikla informace, že by mohl magistrát zdražit nikoliv jednorázové jízdenky, ale roční kupon. Šlo ale o informaci vytrženou z kontextu. Podle zprávy, kterou si nechali radní zpracovat, měl kupon skokově zdražit z nynějších 3650 korun na 5500 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů ale zůstanou podle nynějšího rozhodnutí radních zachovány. Naopak se bude zlevňovat, a to těm Pražanům, kteří prokážou svou hmotnou nouzi. Ti za měsíční jízdné zaplatí 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadů v Praze asi pět a půl tisíce. Část z nich tvoří senioři.

Rozhodnutí radních není po chuti opozici. Jak uvedl například opoziční zastupitel Ondřej Prokop, čekalo se, že koalice představí i významné provozní úspory v dopravním podniku, nikoliv jen zdražování a slevy pro nejchudší. „Ale zjevně se šetřit nechystá,“ okomentoval novinky Prokop. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy