metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 1 fotografie v galerii
Jízdné zdraží od srpna. | foto: ROPID

Jízdenky zdraží, Lítačku ne. Vyšší náklady na provoz MHD radní pokryjí z kapes cestujících

  18:00
Šest nebo osm korun. Tolik si od srpna připlatí ti cestující, kteří byli zvyklí využívat při cestování hromadnou dopravou jednorázové jízdenky. Jízdenka na půl hodiny bude nově stát nikoliv původních 24, ale 30 korun a devadesátiminutová zdraží z 32 na 40 korun. Zdraží také SMS jízdenky. V případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a devadesátiminutové z 32 na 42 korun.

„Pokud očistíme náklady i tržby o dopady koronavirové krize, bylo by krytí nákladů tržbami v roce 2020 pouhých 19 procent,“ uvádí se v dokumentu schváleném radními.

Hlavní město ročně dotuje systém Pražské integrované dopravy, který zahrnuje MHD v hlavním městě a Středočeském kraji, částkou přesahující 15 miliard korun. Jako důvod zdražení radní uvádějí nejen zvýšené náklady na provoz, které nemají jak lépe pokrýt, ale také snahu sladit ceny lístků se sousedy. „Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

V polovině loňského roku do médií pronikla informace, že by mohl magistrát zdražit nikoliv jednorázové jízdenky, ale roční kupon. Šlo ale o informaci vytrženou z kontextu. Podle zprávy, kterou si nechali radní zpracovat, měl kupon skokově zdražit z nynějších 3650 korun na 5500 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů ale zůstanou podle nynějšího rozhodnutí radních zachovány. Naopak se bude zlevňovat, a to těm Pražanům, kteří prokážou svou hmotnou nouzi. Ti za měsíční jízdné zaplatí 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadů v Praze asi pět a půl tisíce. Část z nich tvoří senioři.

Rozhodnutí radních není po chuti opozici. Jak uvedl například opoziční zastupitel Ondřej Prokop, čekalo se, že koalice představí i významné provozní úspory v dopravním podniku, nikoliv jen zdražování a slevy pro nejchudší. „Ale zjevně se šetřit nechystá,“ okomentoval novinky Prokop. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek