metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 1 fotografie v galerii
Johann Le Guillerm | foto: PHILIPPE LAURENCON

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

  6:17
Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral poupravené představení Terces. Když slovo otočíte, znamená ve francouzštině tajemství a také sloveso s významem „potřetí orat zemi“. Johann Le Guillerm totiž stále přichází s něčím novým, co ve své tajemné laboratoři vytvořil.

Onu laboratoř přivezl do Prahy v podobě zeleného šapitó. Záměrné kruhové pódium nabízí pro tohoto nevšedního umělce možnost nabízet svá čísla divákům opravdu ze 360 stupňů. A dává si záležet, abyste si vše užili, ať už sedíte kdekoli.

Když přijde hlavní aktér představení na pódium, na sobě má dlouhý plášť, vysoké kalhoty s vnitřní kapsou na břiše a špičaté boty. Prsty vystřelí vzhůru a spadne papír. Z něj udělá vlaštovku, která mu několikrát poslušně přistane na ruce. Divák si hned řekne, co ho asi v dalších devadesáti minutách čeká. Ale je to jen ochutnávka toho, jak precizní Le Guillerm je. Stále stejný soustředěný výraz jen někdy naruší úšklebek. Občas si odfrkne jako kůň. Ostatně, brzy je jasné, že zvuky a světla budou hrát další podstatné role pro celé Terces. Důmyslnost je schovaná i ve dvou osvětlovačích na bidýlku, kteří využívají nejrůznější způsoby, jak správně osvítit danou věc. Při etudě s plachtou a vějířem je to markantní. Někdy si pomáhá sám hlavní představitel baterkami v rukávech, jindy se zase scéna osvětluje z jakýchsi lampiček na obvodu pódia. Zvukový doprovod je jak pomocí hudby, tak různého bublání, zvonění, ale také třeba podupání Le Guillerma.

Milovník matiky a fyziky
Postupně diváci spatřují, že nápaditost někdejšímu žákovi českého mima Ctibora Turby rozhodně nechybí. Hned jsem si vzpomněl na jednu starší píseň skupiny Chinaski s názvem Kutil, kde se zpívá: „Jsem kutil, mám malou dílnu, víc mě nezajímá. Mý hobby je moje práce, šťastnej člověk každej, kdo to tak má.“ Tohle je přesně Le Guillerm, akorát, že ta dílna, respektive laboratoř, musí být o poznání větší.

Na scénu přijíždějí fascinující konstrukce.

Na scénu totiž najednou začnou jezdit různé konstrukce a za pomoci fyzikálních jevů se rozpohybují. Jako když prazvláštní bicykl postupně pohání přelévající se voda. Stačí přitom jednoduché materiály jako dřevo či plast.

Co vidět o víkendu?

  • Na festival Letní Letná můžete vyrazit už dnes. Na dětské scéně budou k vidění Císařovy nové šaty či Duhové bubliny Václava Strassera. Od 18 hodin vystoupí zdarma na venkovní scéně Koťátko zkázy & Tante Friedl. Žongléros Ansámbl pak nabídne dílo Vpřed.
  • Zítra i pozítří se koná od 10 do 18 hodin Víkend se zdravotním klaunem s mnoha akcemi. Děti si užijí také Kolotoč řezbáře Matěje, ale i výtvarné a žonglérské dílny. Neděle nabídne pohádku Červená Karkulka v podání Divadla Drak či koncert Xaviera Baumaxy.
  • Hlavními lákadly jsou kromě Le Guillerma i Compaňía de Circo „eia“ a Cirkus Cirkör.

Často si ale s roztodivnými rekvizitami pohrává hlavní protagonista sám. Jen tak mimochodem si rozmístí po těle několik červených tužek nebo si s rozvahou golfisty před úderem prohlíží konstrukce, aby vše bylo tak, jak potřebuje. Jde samozřejmě také o image postavy, a to mistrovsky zvládnutou. Každopádně mě už zhruba v polovině představení napadlo, že to všechno musel přivézt v pořádně velké dodávce, či dokonce v kamionu. Kdo si s sebou běžně vozí přes padesát tlustých červených knih, aby si na ně pak mohl po zdánlivě nekonečném stavění lehnout! Ale právě v tom je kouzlo Terces.

Chuť přelstít zákony
Často se přistihnete, jak mlčky a v napětí klidně i několik minut sledujete, co že to na jevišti vzniká. A hlavně – proč? Právě trpělivost je ale hrozně krásná vlastnost, která je zde podojená až až.

Terces rozhodně není představení pro každého. Občas určitě tlačíte očima fyzikální zákony kupředu, aby se mohlo jít na další číslo. Závěrečné stavby už i otrlejší diváky na dřevěných lavicích kroutí. A dá se pochopit, že se občas z publika ozve věta typu: „Ježíši, co to zase je?“ Ale už jen fakt, že Le Guillerm nabízí úplně jiný svět, jaký se obvyklým představením na Letní Letné vymyká, je důvodem, proč přijít jeho promyšlená „kouzla“ pozorovat a nechat se fascinovat. Šanci máte třeba dnes. A pak až do konce srpna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

vydáno 7. října 2022  12:39

Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.  celý článek

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

vydáno 7. října 2022  10:09

S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel...  celý článek

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek