metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Criminal: Velká Británie | foto: NETFLIX

Jon Snow a Rajesh u výslechu. Na Netflixu se schovává krimi klenot

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Začátkem tohoto měsíce se Netflix opět vytasil s celou řadou nových filmů a seriálů, které mají rozšiřovat již tak širokou stávající nabídku. I přesto však stále častěji slýchám a osobně zažívám, že je jednoduše větší a větší problém si v přebrané knihovně tohoto streamovacího giganta vybrat to pravé ořechové. O to více potěší, když objevíte při prohledávání jejích útrob titul, na který jste se před pár lety zapomněli podívat. A tím v mém případě není nic menšího, než dvouřadá minisérie Criminal: Velká Británie.

Akční tenhle seroš moc není, za to divákovi špetku psychologických her. Pokud máte rádi konverzačky, které se odehrávají v podstatě jen ve dvou místnostech a na jedné chodbě k tomu, zbystřete. Sérii Criminal bych totiž nedoporučoval hned tak někomu. Pokud máte ale podobně jako já rádi třeba seriál Terapie s Karlem Rodenem, určitě už víte, o čem mluvím. Jak nám ukázal třeba i úspěšný snímek Vlastníci, uzavřený prostor hereckým výkonům jen svědčí. O budováním napětí a dusivé atmosféry nemluvě.

Minisérie Criminal: Velká Británie ví kde skončit. I s druhou řadou pouhých sedm dílů. Je však součástí většího evropského celku, takže si můžete po jejím zhlédnutí na Netflixu obratem pustit německou, francouzskou či španělskou verzi s úplně novými postavami a zápletkami. Seriál Criminal nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Lahůdka pro výslechofily
Criminal je ve všech svých verzích pro fandy krimi žánru příjemnou lahůdkou. Děj se odehrává, jak jsem již zmínil, ve výslechové místnosti speciálního týmu vyšetřovatelů, tedy před a za zrcadlem, a občas na chodbě. Dohromady se v projektu Criminal objevuje v hlavních rolí vyslýchaných kriminálníků sedmero britských hvězd a dalších devět z Francie, Španělska a Německa. 

Jejich osudy se rozplétají v podobně vypadajícím prostoru v různých částech světa. Ve skutečnosti se však točilo na jednom místě, a to různými lokálními štáby a s domorodými herci. Osobně jsem kromě té britské nadšen z německého zpracování. Pro zjednodušení ale budu dnes doporučovat pouze tu nejúspěšnější, jež se dočkala druhé řady. Tu britskou. A to hlavně kvůli skvělým hercům.

Criminal: Velká Británie

Doktor Who válí
V první sérii o třech dílech (zahraničních je celkem devět) hned na úvod exceluje Dr. Edgar Fallon, kterého ztvárňuje můj oblíbený britský matador David Tennant. O jeho výkonu v seriálu Des (2020) jsem již v této rubrice psal. Skvělý je také v seriálu Doctor Who, což při své omezené znalosti tohoto seroše mohu potvrdit jen zlehka, nebo záporák z Jessicy Jones – Kilgrave. Fallon je podezřelý z vraždy vlastní dcery, se kterou měl mít poměr. Prostě úkol přesně pro Tennanta. 

Jeho následovnice Stacey v podání Hayley Atwell rovněž hraje jako o život. Příběh její kurážné ženské, co je podezřelá z otrávení svého švagra, ale prostě nestrhává tak, jak má. První sérii pak uzavírá mlčenlivý kamioňák Jay. Samotná zápletka jeho epizody, kde se hraje o čas a s tím spojené životy, není ničím nová. Styl tohoto seriálu ale námětu dodává patřičný švih. I díky skvěle zahraným (a ne nutně sympatickým) detektivům a propracovanému scénáři prostě chcete vědět, jak to dopadne. I když už máte třeba dávno spát, protože druhý den vstáváte.

Hry o trůny i Teorie velkého třesku
Druhou řadu už sjedu jen v rychlosti. Máme tu představitele Jona Snow ze seriálu Hra o trůny Kita Haringtona v roli arogantního realiťáka obviněného ze znásilnění. Jeho díl mě baví asi nejvíc, i proto, že si krásně hraje s dopady hnutí Mee Too. Dalším je pak odsouzený zabiják Sandeep Singh v podání Kunala Nayyara (Rajesh Koothrappali z Teorie velkého třesku). 

Criminal: Velká Británie

Sharon Horgan jako šéfka online skupiny odhalující sexuální predátory Danielle vás zase přiměje pustit si dokument Víta Klusáka V síti. O nedělním výslechu manželky usvědčeného vraha, který se trochu zvrtne, nemluvě.

Vtáhne a nepustí
Tenhle seroš vás prostě vtáhne. A když vám skončí jeho poslední díl, nezbývá rozseknout těžkou volbu. Vyměním Brity za Němce, Francouze či Španěly? Podle portálu csfd.cz je německá verze ještě lepší, než ta britská. Já je stavím na stejnou úroveň.

Criminal: Velká Británie

 • Tvůrci: Jim Field Smith, George Kay 
 • Režie: Jim Field Smith
 • Scénář: George Kay
 • Kamera: Jamie Cairney
 • Hudba: Robin Foster
 • Hrají: David Tennant, Daniel Chamorro, Lee Ingleby, Katherine Kelly, Nicholas Pinnock, Mark Stanley, Hayley Atwell, Clare-Hope Ashitey a další.
 • Produkce: Georgie Fallon
 • Střih: David Webb
 • Zvuk: Stefano Marchetti
 • Scénografie: Alejandro Fernández
 • Kostýmy: Irene Orts

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek