metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Středa, 21. října 2020. Svátek má Brigita.
Autor komiksů Jaz
Větší foto
Autor komiksů Jaz | foto: MAFRA

Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, říká Jaz

10. října 2020  5:19 Petr Holeček Metro.cz
Autor známého komiksu Opráski sčeskí historje, který je zdánlivě snůškou divných událostí, vychází z odborného základu. Opírá se o originály historického ústavu, kde autor vystupující anonymně pod přezdívkou Jaz působí. Ve středu nakreslil pro deník Metro titulní stranu speciálního strašidelného vydání.

Komiks Opráski sčeskí historje kreslíte už sedm let. Kde berete inspiraci?
Inspiraci naštěstí můžu brát přímo z historie, protože tam už všechny náměty čekají jenom na to, aby byly zpracovány, a navíc filtr času nechal přežívat v paměti jen ty skutečně nejlepší příběhy. Takže v tomto ohledu mám celkem snadnou práci.

Jak nápad vznikl?
Úplně spontánně na jednom internetovém fóru jako taková krátká vsuvka mezi ostatními trochu ujetými komiksy. Vznikly první tři díly a ty se velice rychle rozšířily po internetu. Začal jsem dělat další a pak se to rozjelo.

Máte historické vzdělání?
Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, to dá rozum, přece by si taková instituce nepostavila do čela nějaké nemehlo. Komiksy konzultuji většinou sám se sebou, protože jsem zároveň jak nejvděčnějším posluchačem, tak největším kritikem.

Dostáváte se s někým do konfliktu kvůli tomu, že „przníte“ ve svých komiksech češtinu?
Dnes už ani ne, ale před lety těch ohlasů v tomto směru bylo dost, včetně dopisů pohoršených čtenářů do nakladatelství Grada, kde Opráski vycházejí, jak si mohou dovolit vydávat něco podobného. Ale myslím, že vydávání Oprásků nakladatelství nijak nelituje.

Jak komiksy kreslíte?
Opráski původně vznikaly kreslením myší přímo do počítače, nakonec proto i vypadají, jak vypadají. Ale postupem času bylo potřeba tu tvorbu trochu přizpůsobit a udělat si ji pohodlnější. Takže dnes si udělám náčrt tužkou ve skicáři Rocketbook, který mi ji automaticky naskenuje a pošle do úložiště na cloudu, a ve finále ho dokreslím digitálně. Ale místo notebooku a myši už dnes používám profi grafické tablety s perem, teď konkrétně Surface Studio nebo Book 2. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Výměna stromů u kina na Smíchově vyvolává rozpaky

Stávající stromy byly napadeny dřevokaznou houbou a savým hmyzem
vydáno 21. října 2020  16:57

Katalpy byly podle odborníků plné života. Radnice tvrdí opak.  celý článek

Přestěhujeme se do menšího. Češi slevují ze svých nároků

ilustrační snímek
vydáno 21. října 2020  13:44

Stavět se v Česku nepřestalo. Developeři často lákají zájemce na „investiční“ nemovitosti.  celý článek

Vyšehradské nádraží, lihovar, usedlost Cibulka a další. Chátrající budovy mají nové naděje

Roku 2013 se v lihovaru zřítila střecha jedné z devastovaných budov.
vydáno 20. října 2020  20:10

Opuštěné domy ve špatném stavu jsou po celé Praze. Deník Metro jich několik vybral a zjišťoval, zda se kolem zpustošený objektů děje něco nového.  celý článek

Problémy Prahy s vizuálním smogem má ukončit koncepce z Brna

Odstraňování nelegálních billboardů v Radlické ulici, (7.09.2020)
vydáno 20. října 2020  19:11

Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy i výlohy s reklamními sděleními na každém rohu. Tyhle neduhy hyzdí ulice hlavního města zejména v jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy