metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana
Autor komiksů Jaz | foto: MAFRA

Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, říká Jaz

  5:19
Autor známého komiksu Opráski sčeskí historje, který je zdánlivě snůškou divných událostí, vychází z odborného základu. Opírá se o originály historického ústavu, kde autor vystupující anonymně pod přezdívkou Jaz působí. Ve středu nakreslil pro deník Metro titulní stranu speciálního strašidelného vydání.

Komiks Opráski sčeskí historje kreslíte už sedm let. Kde berete inspiraci?
Inspiraci naštěstí můžu brát přímo z historie, protože tam už všechny náměty čekají jenom na to, aby byly zpracovány, a navíc filtr času nechal přežívat v paměti jen ty skutečně nejlepší příběhy. Takže v tomto ohledu mám celkem snadnou práci.

Jak nápad vznikl?
Úplně spontánně na jednom internetovém fóru jako taková krátká vsuvka mezi ostatními trochu ujetými komiksy. Vznikly první tři díly a ty se velice rychle rozšířily po internetu. Začal jsem dělat další a pak se to rozjelo.

Máte historické vzdělání?
Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, to dá rozum, přece by si taková instituce nepostavila do čela nějaké nemehlo. Komiksy konzultuji většinou sám se sebou, protože jsem zároveň jak nejvděčnějším posluchačem, tak největším kritikem.

Dostáváte se s někým do konfliktu kvůli tomu, že „przníte“ ve svých komiksech češtinu?
Dnes už ani ne, ale před lety těch ohlasů v tomto směru bylo dost, včetně dopisů pohoršených čtenářů do nakladatelství Grada, kde Opráski vycházejí, jak si mohou dovolit vydávat něco podobného. Ale myslím, že vydávání Oprásků nakladatelství nijak nelituje.

Jak komiksy kreslíte?
Opráski původně vznikaly kreslením myší přímo do počítače, nakonec proto i vypadají, jak vypadají. Ale postupem času bylo potřeba tu tvorbu trochu přizpůsobit a udělat si ji pohodlnější. Takže dnes si udělám náčrt tužkou ve skicáři Rocketbook, který mi ji automaticky naskenuje a pošle do úložiště na cloudu, a ve finále ho dokreslím digitálně. Ale místo notebooku a myši už dnes používám profi grafické tablety s perem, teď konkrétně Surface Studio nebo Book 2. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek