metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Autor komiksů Jaz | foto: MAFRA

Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, říká Jaz

  5:19
Autor známého komiksu Opráski sčeskí historje, který je zdánlivě snůškou divných událostí, vychází z odborného základu. Opírá se o originály historického ústavu, kde autor vystupující anonymně pod přezdívkou Jaz působí. Ve středu nakreslil pro deník Metro titulní stranu speciálního strašidelného vydání.

Komiks Opráski sčeskí historje kreslíte už sedm let. Kde berete inspiraci?
Inspiraci naštěstí můžu brát přímo z historie, protože tam už všechny náměty čekají jenom na to, aby byly zpracovány, a navíc filtr času nechal přežívat v paměti jen ty skutečně nejlepší příběhy. Takže v tomto ohledu mám celkem snadnou práci.

Jak nápad vznikl?
Úplně spontánně na jednom internetovém fóru jako taková krátká vsuvka mezi ostatními trochu ujetými komiksy. Vznikly první tři díly a ty se velice rychle rozšířily po internetu. Začal jsem dělat další a pak se to rozjelo.

Máte historické vzdělání?
Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, to dá rozum, přece by si taková instituce nepostavila do čela nějaké nemehlo. Komiksy konzultuji většinou sám se sebou, protože jsem zároveň jak nejvděčnějším posluchačem, tak největším kritikem.

Dostáváte se s někým do konfliktu kvůli tomu, že „przníte“ ve svých komiksech češtinu?
Dnes už ani ne, ale před lety těch ohlasů v tomto směru bylo dost, včetně dopisů pohoršených čtenářů do nakladatelství Grada, kde Opráski vycházejí, jak si mohou dovolit vydávat něco podobného. Ale myslím, že vydávání Oprásků nakladatelství nijak nelituje.

Jak komiksy kreslíte?
Opráski původně vznikaly kreslením myší přímo do počítače, nakonec proto i vypadají, jak vypadají. Ale postupem času bylo potřeba tu tvorbu trochu přizpůsobit a udělat si ji pohodlnější. Takže dnes si udělám náčrt tužkou ve skicáři Rocketbook, který mi ji automaticky naskenuje a pošle do úložiště na cloudu, a ve finále ho dokreslím digitálně. Ale místo notebooku a myši už dnes používám profi grafické tablety s perem, teď konkrétně Surface Studio nebo Book 2. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy