metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Autor komiksů Jaz | foto: MAFRA

Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, říká Jaz

  5:19
Autor známého komiksu Opráski sčeskí historje, který je zdánlivě snůškou divných událostí, vychází z odborného základu. Opírá se o originály historického ústavu, kde autor vystupující anonymně pod přezdívkou Jaz působí. Ve středu nakreslil pro deník Metro titulní stranu speciálního strašidelného vydání.

Komiks Opráski sčeskí historje kreslíte už sedm let. Kde berete inspiraci?
Inspiraci naštěstí můžu brát přímo z historie, protože tam už všechny náměty čekají jenom na to, aby byly zpracovány, a navíc filtr času nechal přežívat v paměti jen ty skutečně nejlepší příběhy. Takže v tomto ohledu mám celkem snadnou práci.

Jak nápad vznikl?
Úplně spontánně na jednom internetovém fóru jako taková krátká vsuvka mezi ostatními trochu ujetými komiksy. Vznikly první tři díly a ty se velice rychle rozšířily po internetu. Začal jsem dělat další a pak se to rozjelo.

Máte historické vzdělání?
Jsem vedoucí „Histrickího ústafu“ čili moje vzdělání musí být přiměřené mé pozici, to dá rozum, přece by si taková instituce nepostavila do čela nějaké nemehlo. Komiksy konzultuji většinou sám se sebou, protože jsem zároveň jak nejvděčnějším posluchačem, tak největším kritikem.

Dostáváte se s někým do konfliktu kvůli tomu, že „przníte“ ve svých komiksech češtinu?
Dnes už ani ne, ale před lety těch ohlasů v tomto směru bylo dost, včetně dopisů pohoršených čtenářů do nakladatelství Grada, kde Opráski vycházejí, jak si mohou dovolit vydávat něco podobného. Ale myslím, že vydávání Oprásků nakladatelství nijak nelituje.

Jak komiksy kreslíte?
Opráski původně vznikaly kreslením myší přímo do počítače, nakonec proto i vypadají, jak vypadají. Ale postupem času bylo potřeba tu tvorbu trochu přizpůsobit a udělat si ji pohodlnější. Takže dnes si udělám náčrt tužkou ve skicáři Rocketbook, který mi ji automaticky naskenuje a pošle do úložiště na cloudu, a ve finále ho dokreslím digitálně. Ale místo notebooku a myši už dnes používám profi grafické tablety s perem, teď konkrétně Surface Studio nebo Book 2. 

Komentáře

Hlavní zprávy

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy