metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Psycholog Dalibor Špok | foto: ArchivMetro.cz

K pocitu bohatství nám stačí 50 tisíc

  13:45
Dát výpověď, pořídit si nové bydlení, procestovat svět, plastická operace nebo něco málo na charitu. Takové jsou představy Čechů, co by udělali, kdyby zbohatli.

Hranice, kdy se člověk začíná cítit bohatým, se za posledních osm let nezměnila. Pro Čechy je to měsíční čistý příjem rovnající se padesáti tisícům korunám. Vyplynulo to z průzkumu agentury GfK, který zpracovala pro společnost Sazka. Myslí si to více než šedesát procent dotazovaných.

Pro patnáct procent z nás je pro pocit bohatství třeba brát víc než sto tisíc korun za měsíc. „Obecně platí, že pro muže začíná hranice zbohatnutí výše než pro ženy. Největší část zpovídaných se domnívala, že skutečně bohatý je ten, jehož majetek dosahuje pět až deset milionů korun,“ řekla deníku Metro Kristina Hanušová z GfK.

Rozdíl mezi oběma pohlavími je i v tom, jak spojují bohatství s životními hodnotami. Zatímco ženy dávají finanční zajištění více do souvislosti se zdravím, láskou a rodinou, muži dávají mezi peníze rovnátko směrem k možnosti nepracovat, mít moc a svobodu. Podle psychologa Dalibora Špoka to souvisí s tím, že muž je materiálněji založen, protože na sebe bere zodpovědnost za osud rodiny, za její zajištění, zatímco žena, protože předpokládá, že o materiální stránku se postará v rodině muž, klade větší důraz na morální stránku věci.

„Nejzajímavější je pro lidi toužící po bohatství, když mohou přemýšlet o tom, jak by naložili s nečekanou výhrou,“ říká psycholog Špok. Je to vlastně v rovině snění, a když opravdu zbohatnou, je pro ně právě přemýšlení o tom, jak s bohatstvím opravdu naložit, nejsložitější. Například i když řada z nich tvrdí, že by kromě ukojení vlastních tužeb dali něco i na charitu, ve chvíli, kdy opravdu zbohatnou, bývá realita často jiná.

Podle průzkumu mají bohatí lidé méně volného času nebo lásky. „Jedná se o představu lidí, kteří sami bohatí nejsou,“ upozorňuje psycholog Špok. Podle něho jde o zdůvodnění, kterým si lidé chtějí zkrášlit život.

Sazka zpracovala také průzkum mezi „vlastními“ milionáři, kteří letos získali milion korun a více. Polovinu z nich například trápilo, kam uschovat vítězný tiket, než půjdou pro výhru. K oblíbeným skrýším patří knížka, tajné sklepní úkryty či dámské prádlo ve skříni. Jen zlomek z nich si po zjištění výhry dal na oslavu panáka alkoholu.

Čeští boháči se nesvěřují

  • Skoro polovina Čechů se domnívá, že k bohatství přijde díky sázkám.
  • Téměř polovina výherců informuje o svém úspěchu nejdříve manželku nebo partnerku.
  • O svém bohatství ale s přáteli nemluvíme. O své výhře řekne svým dalším blízkým jen třináct procent výherců.
  • Nejvíc sázkařských milionářů má Praha, střední Čechy, severní a jižní Morava.
  • Více než polovina Čechů si myslí, že částku jeden milion korun je schopná ušetřit. Téměř 40 procent se domnívá, že se k nim dostane výhrou v loterii nebo sázením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek