metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.
Psycholog Dalibor Špok | foto: ArchivMetro.cz

K pocitu bohatství nám stačí 50 tisíc

  13:45
Dát výpověď, pořídit si nové bydlení, procestovat svět, plastická operace nebo něco málo na charitu. Takové jsou představy Čechů, co by udělali, kdyby zbohatli.

Hranice, kdy se člověk začíná cítit bohatým, se za posledních osm let nezměnila. Pro Čechy je to měsíční čistý příjem rovnající se padesáti tisícům korunám. Vyplynulo to z průzkumu agentury GfK, který zpracovala pro společnost Sazka. Myslí si to více než šedesát procent dotazovaných.

Pro patnáct procent z nás je pro pocit bohatství třeba brát víc než sto tisíc korun za měsíc. „Obecně platí, že pro muže začíná hranice zbohatnutí výše než pro ženy. Největší část zpovídaných se domnívala, že skutečně bohatý je ten, jehož majetek dosahuje pět až deset milionů korun,“ řekla deníku Metro Kristina Hanušová z GfK.

Rozdíl mezi oběma pohlavími je i v tom, jak spojují bohatství s životními hodnotami. Zatímco ženy dávají finanční zajištění více do souvislosti se zdravím, láskou a rodinou, muži dávají mezi peníze rovnátko směrem k možnosti nepracovat, mít moc a svobodu. Podle psychologa Dalibora Špoka to souvisí s tím, že muž je materiálněji založen, protože na sebe bere zodpovědnost za osud rodiny, za její zajištění, zatímco žena, protože předpokládá, že o materiální stránku se postará v rodině muž, klade větší důraz na morální stránku věci.

„Nejzajímavější je pro lidi toužící po bohatství, když mohou přemýšlet o tom, jak by naložili s nečekanou výhrou,“ říká psycholog Špok. Je to vlastně v rovině snění, a když opravdu zbohatnou, je pro ně právě přemýšlení o tom, jak s bohatstvím opravdu naložit, nejsložitější. Například i když řada z nich tvrdí, že by kromě ukojení vlastních tužeb dali něco i na charitu, ve chvíli, kdy opravdu zbohatnou, bývá realita často jiná.

Podle průzkumu mají bohatí lidé méně volného času nebo lásky. „Jedná se o představu lidí, kteří sami bohatí nejsou,“ upozorňuje psycholog Špok. Podle něho jde o zdůvodnění, kterým si lidé chtějí zkrášlit život.

Sazka zpracovala také průzkum mezi „vlastními“ milionáři, kteří letos získali milion korun a více. Polovinu z nich například trápilo, kam uschovat vítězný tiket, než půjdou pro výhru. K oblíbeným skrýším patří knížka, tajné sklepní úkryty či dámské prádlo ve skříni. Jen zlomek z nich si po zjištění výhry dal na oslavu panáka alkoholu.

Čeští boháči se nesvěřují

  • Skoro polovina Čechů se domnívá, že k bohatství přijde díky sázkám.
  • Téměř polovina výherců informuje o svém úspěchu nejdříve manželku nebo partnerku.
  • O svém bohatství ale s přáteli nemluvíme. O své výhře řekne svým dalším blízkým jen třináct procent výherců.
  • Nejvíc sázkařských milionářů má Praha, střední Čechy, severní a jižní Morava.
  • Více než polovina Čechů si myslí, že částku jeden milion korun je schopná ušetřit. Téměř 40 procent se domnívá, že se k nim dostane výhrou v loterii nebo sázením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy